UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sorry, taki mamy klimat. Zajmie się nim specjalny zespół

 
Elbląg, Sorry, taki mamy klimat. Zajmie się nim specjalny zespół
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Efekt cieplarniany, dziura ozonowa, zanieczyszczenie środowiska – to tylko niektóre niekorzystne zjawiska, które zmieniają klimat w ostatnim czasie. W Elblągu zmianami klimatu będzie zajmował się osobny dziewiętnastoosobowy zespół pod przewodnictwem wiceprezydenta Janusza Nowaka.

19 urzędników elbląskiego ratusza będzie współpracować z Ministerstwem Środowiska przy sporządzeniu Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu. Po co jest ten zespół i dlaczego tak liczny? - Do zadań zespołu należy m.in. współpraca z Ministerstwem Środowiska oraz zespołem ekspertów w zakresie realizacji planu, udostępnianie wykonawcy dokumentów i materiałów pomocnych w pracy nad planem, czynny udział w spotkaniach roboczych zespołu; formułowanie wniosków, założeń, działań adaptacyjnych, struktury i sposobu zarządzania planem oraz ostateczna akceptacja wykonanego dokumentu wraz z jego odbiorem – wylicza Łukasz Mierzejewski z biura prasowego elbląskiego ratusza.
       Ciekawostką jest fakt, że zespół ma w zasadzie dwóch „szefów” - wiceprezydenta Janusza Nowaka jako przewodniczącego oraz Justynę Kowalczyk – lidera zespołu, która jest dyrektorem departamentu strategii i rozwoju w elbląskim ratuszu. Taki podział jest wymagany przez Ministerstwo Środowiska. - O ile rolą prezydenta miasta jest firmowanie projektu swoim nazwiskiem, i przez to nadanie mu prestiżu,o tyle rola lidera polega na bieżącym zarządzaniu projektem – czytamy w podręczniku adaptacji dla miast opracowanym przez Ministerstwo Środowiska.
       Tłumacząc „z polskiego na nasze” jedna osoba będzie od odbierania zaszczytów, a druga od „czarnej roboty”. A wykonawcą planu będzie zespół ekspertów na czele którego stanie... prof. Beata Kowalska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
       Pierwszym etapem budowy Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu ma być stworzenie... wizji. - Wizja powinna być zdefiniowana jako określenie punktu, w którym dana wspólnota chciałaby znaleźć się w przyszłości. Wizja może również wyrażać wezwanie do działania, a także stać się siłą napędową i pobudzać zmiany. Wpłynie na podniesienie lokalnej świadomości i na zaangażowanie się mieszkańców w proces – czytamy w ww. podręczniku.
       Powstanie zespołu to dopiero pierwszy krok do opracowania planu. Urzędnicy zajmą się oceną podatności, analizą ryzyka, opracowaniem opcji adaptacji, oceną i wyborem opcji oraz ostatecznym wykonaniem planu. - W ramach opracowania Planu wykonany zostanie szereg analiz, które pozwolą na rozstrzygnięcie, które działania adaptacyjne są najbardziej korzystne dla miasta, w szczególności dla poprawy jakości życia i bezpieczeństwa mieszkańców. Naukowe uzasadnienie przyczyni się do sprawnego wdrażania działań adaptacyjnych w planowaniu strategicznym i przestrzennym, w procesach inwestycyjnych, a także w pozyskiwaniu środków finansowych na te działania – dodaje Łukasz Mierzejewski.
       Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu ma być gotowy w 2018 r. Jego efektem mogą być projekt rozbudowania systemu ochrony przeciwpowodziowej, schematy gospodarowania zasobami wodnymi, rozwój systemów szybkiego reagowania i ostrzegania przed zagrożeniami.
       Na pomysł utworzenia Miejskich Zespołów ds. utworzenia Miejskich Planów Adaptacji do Zmian Klimatu wpadło” Ministerstwo Ochrony Środowiska, które też finansuje ich powstawanie. Oprócz Elbląga swoje plany stworzą m.in. Gdańsk, Olsztyn, Gdynia – w sumie 44 miasta, w większości powyżej 100 tysięcy mieszkańców.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama