UWAGA!

SP 19 stuknęło 50 lat

 Elbląg, SP 19 stuknęło 50 lat
fot. Anna Dembińska

W dniu naszego święta wracamy do wspomnień, sumujemy dotychczasowy dorobek i wybiegamy ku przyszłości. Kształt jej zależeć będzie od umiejętności ludzi, których teraz uczymy. Uczymy ich więc tego, co mądre, piękne i dobre - powiedziała z okazji Jubileuszowego Dnia Edukacji w Szkole Podstawowej nr 19 dyrektor tej placówki Aleksandra Nieżurawska.

Dzisiejszy (14 października) Dzień Edukacji Narodowej był dla „Dziewiętnastki” świętem podwójnym. To właśnie dziś szkoła świętowała pięćdziesięciolecie istnienia. Zobacz zdjęcia.
      
       To była pierwsza „tysiąclatka”
      
Szkoła Podstawowa nr 19 im. Bohaterów Westerplatte została oddana do użytku 3 września 1962 r. Była to pierwsza elbląska tzw. tysiąclatka, zbudowana w ramach ogólnopolskiej akcji „Tysiąc Szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”. W nowo otwartej szkole, której pierwszym kierownikiem był Damazy Sulkowski, pracę rozpoczęło 35 nauczycieli mających do dyspozycji 18 pomieszczeń lekcyjnych. W pierwszym roku naukę rozpoczęło 1256 uczniów klas I-VII.
       Tak tamte czasy wspomina Damazy Sulkowski (kierował SP 19 w latach 1962-1975): – W szkole panowała dyscyplina. Pamiętam, że podczas przerw uczniowie parami spacerowali w kółku po holu. Wielu uczniów należało do szkolnego chóru, którym kierowałem. Wśród społeczności szkoła cieszyła się bardzo dobrą opinią, a niewątpliwie osiągnęliśmy to dzięki wspaniałym nauczycielom i zaangażowaniu uczniów.
       Drugim dyrektorem SP 19 była Wiesława Myśliwiec (w latach 1975-1977): – Szkoła wyróżniała się wśród innych placówek wysokim poziomem nauczania. Uczniowie z zaangażowaniem brali udział w różnych konkursach, oczywiście odnosząc znaczące sukcesy – wspomina.
       W latach 1977-1989 dyrektorem szkoły była Aldona Giron.
       Doniosłym wydarzeniem w życiu szkoły było uroczyste złożenie 28 września 1976 roku w Izbie Pamięci urny z ziemią powiezioną z Westerplatte. W roku 1980 samorząd szkolny oraz szczep harcerski przy szkole zorganizowali aukcję, a uzyskane na niej pieniądze przekazali na budowę żaglowca „Dar Młodzieży”.
      
       Rok 2013
      
Dziś uczniowie reprezentują szkołę w konkursach, odnosząc znaczące sukcesy. W ramach rządowego programu „Radosna Szkoła” oraz funduszy unijnych i miejskich w 2011 r. szkoła wzbogaciła się o nowy plac zabaw. W 2012 r. przystąpiła do programu „Cyfrowa Szkoła”, dzięki czemu jest w pełni wyposażona w sprzęt multimedialny. Rodzice i uczniowie uczestniczą w różnych akcjach charytatywnych, do największych należą zbiórka darów dla dzieci z obwodu kaliningradzkiego, WOŚP, „Czerwonokrzyska gwiazdka”, „Żonkilowe pola nadziei”. SP 19 bierze też udział w programie „Szkoła bez przemocy”. Ukoronowaniem takich działań było dwukrotne uzyskanie Międzynarodowego Certyfikatu „Zielona Flaga”, certyfikatów Kuratora Oświaty „Szkoła przyjazna środowisku” i Krajowego Certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie”.
       – Jestem dyrektorem, który najdłużej pełni tę funkcję w naszej szkole [od 1989 roku - przyp. red.]. Kiedy rozpoczynałam pracę na stanowisku dyrektora, byłam młodą osobą – opowiada obecna dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska. – Oczywiście ogarniały mnie pewne wątpliwości, czy podołam. Moja życiowa postawa pełna optymizmu, a także zaangażowanie nauczycieli, rodziców i uczniów oraz wielu współpracujących z nami instytucji przyczyniły się do obecnego wizerunku szkoły. Od 1989 roku wiele się zmieniło. Gdy rozpoczynałam pracę na stanowisku dyrektora w SP 19 były 34 oddziały, a zajęcia trwały do godz. 19. Dziś jest 21 klas. Najważniejsze, że uczniowie wciąż są tacy sami – pełni optymizmu i radości życia.
      
       Jubileusz
      

 

Udział w dzisiejszych (14 października) uroczystościach wzięli oprócz uczniów, obecnie zatrudnionych nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz rodziców, nauczyciele emerytowani, absolwenci i byli dyrektorzy.
       – W dniu naszego święta wracamy do wspomnień, sumujemy dotychczasowy dorobek i wybiegamy ku przyszłości – mówiła dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska. – Kształt jej zależeć będzie od umiejętności ludzi, których teraz uczymy. Dzisiejszy dzień postanowiliśmy przeżyć w gronie rodzinnym, a więc w gronie pracowników i przyjaciół szkoły, bez blasku fleszy. Wszyscy zgromadzeni tutaj jesteśmy cząstką tej szkoły, szkoły, która również jest częścią nas, skrawkiem naszego życia, elementem naszej teraźniejszości. – Pięćdziesiąt lat istnienia naszej szkoły to nie tylko suche fakty czy daty. To również, a może przede wszystkim, nasze wspomnienia, uczucia i refleksje.
       Minutą ciszy uczczono pamięć tych pedagogów, pracowników i absolwentów szkoły, którzy już odeszli, a którzy pozostawili w niej niezatarty ślad. Dyrektor szkoły Aleksandra Nieżurawska złożyła na ręce byłych dyrektorów, Wiesławy Myśliwiec i Aldony Giron oraz przedstawicieli organizacji od lat związanych z placówką: Związku Kombatantów, Stowarzyszenia „Denar” oraz IKS „Atak” podziękowania oraz kwiaty. Przedstawiciele Związku Kombatantów z kolei odznaczyli obecną dyrektor SP 19 Złotym Medalem za zasługi dla Związku Kombatantów, a pedagogów dyplomami za długoletnią współpracę ze związkiem.
      
      

dk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Piękny jubileusz, ale czy nie można było zaprosić na ten jubileusz pierwszych uczniów tej szkoły, ? dla nich to też miłe wspomnienia, są tacy co mieszkają obok tej szkoly i przykro, że nie mogli powspominac młodości w pierwszej tysiąclatce. , gzie byli pierwszymi uczniami. SZKODA.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    12
    1
    janina(2013-10-14)
  • Piękny jubileusz. Oby więcej takich szkół przyjaznych dzieciom:)
  • Janina. Jestem jednym z absolwentów pierwszego rocznika tej szkoły. Podobnie jak Janinie odczuwam pewien niedosyt, że obecne kierownictwo szkoły nie zaprosiło absolwentów pierwszego rocznika na jubileusz 50 - lecia. Wygląda na to, że obecnemu ciału pedagogicznemu daleko do klasy pedagogów z tamtych lat. Janino - może byśmy się skrzyknęli i urządzili sobie spotkanie po latach. Pozdrawiam
  • do POlityk. To ty politykujesz. Dzieki właśnie tej Pani Dyrektor szkoła działa SUPER. Wejdź do szkoły i zobacz jak wyglada w srodku. Porównaj z innymi. Potem PiSz.
  • Ja też jestem absolwencką 50 lat temu przekroczyłam mury tej szkoły. Szkoda że o nas zapomniano
  • Bardzo mile wspominam Pana Sulkowskiego, należałam do jego chóru, moją pierwszą wychowawczynię Panią Klain ( chyba nie przekręciłam nazwiska ) i innych pedagogów. Super szkoła wspaniali nauczyciele. Chyba informacja o jubileuszu nie była rozpropagowana. Szkoda że o pierwszych absolwentach zapomniano.
  • Zapomniałam się podpisać. Alicja
  • Wszystkiego najlepszego w dalszej działalności szkoły. Serdeczne pozdrowienia z Holandii.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    WiktoriaSzulimowska(2013-10-14)
  • Nie podziękowano Dyrektorowi Damazemu Sulkowskiemu, byłemu dyrektorowi szkoły - d l a c z e g o?Przecież mieszka w Elblągu. Prowadził znakomity chór i była też przecież orkiestra szkolna, grałam w niej na mandolinie, ktorych było wiele jak i gitar i innych instrumentów. w holu stał fortepian, pan dyrektor często na nim grał. A kto pamięta teatrzyki? przedstawienia teatralne dla calej szkoły. Dobrze wspominam dziewiętnastkę, moją wychowawczynią była Pani Pietrzak. Pozdrowienia.
  • bardzo ładna, zabdana szkoła, nietypowa architektonicznie, duuużo swiatła i dobre rozwiązanie- przestronny holl na parterze, klasy na piętrze, super!!!!
  • A to ciekawe, właśnie obliczyłem, że 45lat temu poszedłem do 1-szej klasy w 19-tnastce bo siódemka się spaliła; ( (w 1968 r. )
  • Faktycznie w holu stał fortepian. Przed wejściem do szkoły trzepaliśmy kapcie. Fajna sprawa i szacunek do szkoły.
Reklama