Piątek 19-04-2019, imieniny Leona, Adolfa
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sprawiedliwość w okularach równości - posłuchaj!

 
Elbląg, Sprawiedliwość w okularach równości - posłuchaj!
W stworzonym przez Kongres Kobiet Gabinecie Cieni prof. Eleonora Zielińska (stoi trzecia, patrząc od prawej strony) pełni funkcję ministry sprawiedliwości...(fot. AJ)

- Z pozoru prawo jest równe dla wszystkich. Ale jest wiele przepisów, które choć wydają się neutralne płciowo, to ich niekorzystne oddziaływanie dotyczy tylko jednej płci, i to najczęściej kobiet - mówi prof. Eleonora Zielińska*.

Do przepisów, które w bezpośredni sposób dyskryminują polskie kobiety, znana prawniczka zalicza ustawę aborcyjną. W pośredni sposób prawo dyskryminuje kobiety np. poprzez zapisy ustawy o funduszu alimentacyjnym, który jest stale ograniczany. Także zmiany w procedurach sądowych, prowadzące do tego, że sędzia staje się obserwatorem walki stron sporu i wygrywa strona silniejsza, ta, którą stać na zatrudnienie skuteczniejszego - patrz: droższego adwokata, dyskryminują kobiety, które w Polsce mają najczęściej niższy status majątkowy, niż mężczyźni.
     - Sytuację mogłaby poprawić zmiana modelu pomocy prawnej. Niestety, projekt przepisów w zakresie nieodpłatnej pomocy przedprocesowej wciąż leży w ministerstwie sprawiedliwości. Ministerstwo powinno nosić okulary równości - wskazuje prof. Zielińska.
     Polskie prawo jest wciąż w niektórych punktach niekorzystne dla ofiar przestępstw. Po latach dyskusji i zabiegów w miniony czwartek sejm przyjął senacką poprawkę do uchwalonej w maju nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta, a kiedy wejdzie w życie zgwałcenie i niektóre inne przestępstwa seksualne będą ścigane z urzędu, a nie - jak dotychczas - na wniosek osoby pokrzywdzonej. Ważną - i oczekiwaną - zmianą będzie i to, że ofiary takich przestępstw będą co do zasady przesłuchiwane tylko jeden raz - przez sąd w obecności prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Nagranie przesłuchania ma być następnie odtwarzane na rozprawie głównej.
     
     Kolejną kwestią jest ratyfikacja konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Posłuchaj radiowej rozmowy Agnieszki Jarzębskiej z eswiatowid.pl.
     
* prof. Eleonora Zielińska jest prawniczką i działaczką społeczną, adwokatką i sędzią Trybunału Stanu. Specjalizuje się w kwestiach europejskich standardów równościowych, prawie antydyskryminacyjnym, medycznym i karnym.
     Jest związana z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości i Komitetem Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi wykłady z gender studies, założyła i kieruje Kliniką Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w której bezpłatną pomoc prawną otrzymują osoby w trudnej sytuacji majątkowej. Kieruje Katedrą Prawa Karnego Porównawczego na UW. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet; w stworzonym przez Kongres Gabinecie Cieni dzierży tekę ministry sprawiedliwości.
eswiatowid.pl
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Krasnianski pracuje w pogotowiu interwencji spolecznej. Zna te klocki i jest prawnikiem. Napewno by znalazl wspolny jezyk z Paniami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 1
    Boloztaczka(2013-06-18)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 3
AMK Szkło ozdobne 7
AMK Meble łazienkowe 4
Promocja RATY 0%