UWAGA!

Sprawiedliwość w okularach równości - posłuchaj!

 Elbląg, W stworzonym przez Kongres Kobiet Gabinecie Cieni prof. Eleonora Zielińska (stoi trzecia, patrząc od prawej strony) pełni funkcję ministry sprawiedliwości...
W stworzonym przez Kongres Kobiet Gabinecie Cieni prof. Eleonora Zielińska (stoi trzecia, patrząc od prawej strony) pełni funkcję ministry sprawiedliwości...(fot. AJ)

- Z pozoru prawo jest równe dla wszystkich. Ale jest wiele przepisów, które choć wydają się neutralne płciowo, to ich niekorzystne oddziaływanie dotyczy tylko jednej płci, i to najczęściej kobiet - mówi prof. Eleonora Zielińska*.

Do przepisów, które w bezpośredni sposób dyskryminują polskie kobiety, znana prawniczka zalicza ustawę aborcyjną. W pośredni sposób prawo dyskryminuje kobiety np. poprzez zapisy ustawy o funduszu alimentacyjnym, który jest stale ograniczany. Także zmiany w procedurach sądowych, prowadzące do tego, że sędzia staje się obserwatorem walki stron sporu i wygrywa strona silniejsza, ta, którą stać na zatrudnienie skuteczniejszego - patrz: droższego adwokata, dyskryminują kobiety, które w Polsce mają najczęściej niższy status majątkowy, niż mężczyźni.
       - Sytuację mogłaby poprawić zmiana modelu pomocy prawnej. Niestety, projekt przepisów w zakresie nieodpłatnej pomocy przedprocesowej wciąż leży w ministerstwie sprawiedliwości. Ministerstwo powinno nosić okulary równości - wskazuje prof. Zielińska.
       Polskie prawo jest wciąż w niektórych punktach niekorzystne dla ofiar przestępstw. Po latach dyskusji i zabiegów w miniony czwartek sejm przyjął senacką poprawkę do uchwalonej w maju nowelizacji Kodeksu karnego i Kodeksu postępowania karnego. Nowelizacja czeka teraz na podpis prezydenta, a kiedy wejdzie w życie zgwałcenie i niektóre inne przestępstwa seksualne będą ścigane z urzędu, a nie - jak dotychczas - na wniosek osoby pokrzywdzonej. Ważną - i oczekiwaną - zmianą będzie i to, że ofiary takich przestępstw będą co do zasady przesłuchiwane tylko jeden raz - przez sąd w obecności prokuratora, obrońcy oraz pełnomocnika pokrzywdzonego. Nagranie przesłuchania ma być następnie odtwarzane na rozprawie głównej.
      
       Kolejną kwestią jest ratyfikacja konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Posłuchaj radiowej rozmowy Agnieszki Jarzębskiej z eswiatowid.pl.
      
       * prof. Eleonora Zielińska jest prawniczką i działaczką społeczną, adwokatką i sędzią Trybunału Stanu. Specjalizuje się w kwestiach europejskich standardów równościowych, prawie antydyskryminacyjnym, medycznym i karnym.
       Jest związana z Instytutem Wymiaru Sprawiedliwości i Komitetem Bioetyki Polskiej Akademii Nauk. Prowadzi wykłady z gender studies, założyła i kieruje Kliniką Prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, w której bezpłatną pomoc prawną otrzymują osoby w trudnej sytuacji majątkowej. Kieruje Katedrą Prawa Karnego Porównawczego na UW. Członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet; w stworzonym przez Kongres Gabinecie Cieni dzierży tekę ministry sprawiedliwości.
      
eswiatowid.pl

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Krasnianski pracuje w pogotowiu interwencji spolecznej. Zna te klocki i jest prawnikiem. Napewno by znalazl wspolny jezyk z Paniami.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    1
    Boloztaczka(2013-06-18)
Reklama