UWAGA!

Sto lat niepodległości według młodych

 Elbląg, Michalina Józefowicz zaśpiewała "Dziewczynę z granatem" na gali podsumowującej projekt  „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” (foto Anna Dembińska)
Michalina Józefowicz zaśpiewała "Dziewczynę z granatem" na gali podsumowującej projekt „Młodzież wierna tradycjom niepodległości” (foto Anna Dembińska)

Konferencja naukowa, mural, festiwal piosenki patriotycznej, konkurs prac plastycznych oraz wycieczka „Śladami generała Józefa Hallera” - tak elbląska młodzież uczciła setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dziś w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” odbyła się gala, która kończyła projekt realizowany przez 400 uczniów z naszego miasta. Zobacz zdjęcia.

- Skupiliśmy się na najważniejszych dla nas komponentach: konkursach plastycznych, festiwalu pieśni patriotycznej oraz warsztatach na temat generała Józefa Hallera – mówiła Teresa Rakowska, nauczycielka w III LO w Elblągu i koordynatorka projektu.
       Projekt zaczął się rok temu od konferencji w CSE „Światowid” poświęconej odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. W ciągu roku odbyło się kilkanaście imprez, które były okazją do uczczenia setnej rocznicy niepodległości. W wydarzeniach związanych z projektem wzięło udział 400 uczniów z 19 szkół.
       - Projekt bardzo udany. Przygotowaliśmy go najlepiej jak się dało. Przede wszystkim chodziło, żeby pokazać młodym ludziom, że niepodległość jest ważna i trzeba ją szanować – mówiła Aleksandra Ptak, uczennica III LO.
       - Największym wyzwaniem dla młodzieży było sporządzenie projektu i namalowanie muralu. Powstało pięć murali o charakterze patriotycznej na Zawodziu. To było jedno z najtrudniejszych zadań – dodała Teresa Rakowska.
       Murale można oglądać na płocie jednej z firm przy ul. Grochowskiej. Ich autorkami są uczennice Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym: Ola Sowińska i Wiktoria Łopatto.
       - Postanowiłyśmy stworzyć mural niekonwencjonalny, lekko odchodzący od tematu, który będzie różnił się od znanym nam obecnie murali patriotycznych. Odwołałyśmy się do takich motywów jak bociany, maki, papierowe samoloty – mówiła Ola Sowińska, autorka murali podczas prac nad muralem.
       - Wiedzieliśmy, że młodzież pokaże nam dużo ciekawych rzeczy. Gdy zobaczyliśmy projekty murali, byliśmy bardzo zaskoczeni „innym” podejściem do tematyki patriotyzmu – dodała Beata Orzech, dyrektor III LO.
       Dziś w CSE „Światowid” podsumowano projekt i rozdano nagrody zwycięzcom poszczególnych konkursów.
       - Występowałam w konkursie muzycznym, gdzie otrzymałam wyróżnienie. Poziom był bardzo wysoki, podobnie jak innych konkursów – mówiła Aleksandra Ptak.
       - Mieliśmy obawy, czy do wszystkich konkursów zgłoszą się uczniowie. Szczególnie w ostatnim okresie, gdy tych wydarzeń związanych z rocznicą było bardzo dużo. Młodzież zaskakuje dojrzałością w realizacji zadań. Czasami spodziewamy się infantylizmu, młodzieżowego podejścia, tymczasem okazuje się, że mają bardziej dojrzałe od dorosłych podejście – dodała Beata Orzech.
      

       Patronat medialny nad projektem sprawowała Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
      
Sebastian Malicki

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • te 3 liceum to z polityczne czy normalne jest jeszcze?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    2
    rodzic dziecka (2018-11-07)
  • Teraz Po na dzień niepodległości robi niezłą zadymę. Bedzie co oglądać
  • Prezydent jak to prezydent wykorzystal sytuacje i zamieszanie typu gdzie dwoch sie bije ten trzeci korzysta na cztery dni przed 11 listopada...ot taka jednosc narodu...smutne i straszne.
  • No I dobrze ze brak jednosci,nie grozi nam nazizm patrz Niemcy 39 ROK 94 % w NSDAP,a potem to nie my ,to na isc I garbusiarz cyklista
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    2
    Zbyszek1(2018-11-08)
  • Jedność patriotów z komunistami, socjalistami i sprzedawczykami? A to dobre! Jedyną zaletą nierządu PiS jest to, że teraz widać wyraźnie, kto jest kim. Przeraża tylko, że Polaków, którym na Polsce zależy jest tylko 1%.
  • W takim razie nie ma czego świetowac i udawac ze to swieto ma jakies znaczenie.
  • Proszę sprecyzować swą wypowiedź. Co ma Pani na myśli "polityczne"? Ja uważam, że patriotyzm to niezwykle istotny element naszego życia. Bez historii i wiedzy o naszym kraju, kulturze bylibyśmy nikim. Smuci mnie, że zbyt duża ilość polskiej ludności za wszelką cenę starają się być bardziej światowi jak są. Z całym sercem popieram wszelkie akcje służące krzewienia patriotyzmu. Można być tzw. "Obywatelem Świata", pamiętając i szanujac swe korzenie.... nie chce mi się rozpisywać więcej, ponieważ coraz ciężej znaleźć osoby do kulturalnej i konstruktywnej dyskusji....
  • Ostatnia szansa dla Polski to Ruch 11 Listopada. Tylko on może jeszcze uratować suwerenność ojczyzny!
  • polityczne to takie gdzie są "polityczni" dyrektorzy, angażujący się w politykę, dzieci powinne być wychowywane jak najdalej od politycznej kloaki i rodzice chcieliby aby chodziły do apolitycznych szkół, gdzie nikt się nie afiszuje politycznie, religijnie czy też światopoglądowo, . .. dojdą do władzy np. Narodowcy i dyrektorzy bedą wtedy z ich nadania i co to za szkoła wtedy będzie? dojdą lewacy i wtedy zamiast nauki ćpanie i nic nierobienie będzie, rodzice chcialiby unikać takich własnie sytuacji i mają prawo wysyłac dzieci do apolitycznych szkół zarządzanych przez apolitycznych dyrektorów gdzie pracują apolityczni nauczyciele, nikt nikogo nie zmusza do chodzenia na religię
  • To jest wielka zaleta,a nie jedyna.Garbusiarz cyklista
  • Gdyby ten komentarz, napisano poprawnie pod względem stylistycznym I ortograficznym, bez niepotrzebnych emocji to może, bym mogła to zaakceptować. W artykule nie ma słowa o politycznych niuansach. Jest mowa, tylko i wyłącznie o tym, jak dobre pomysły miała kadra nauczycielska i nasza młodzież na to, aby uczcić i cieszyć się z zacnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. ... I tyle w temacie... nie dorabiajmy na siłę ideologii....
  • Czego chcieć od Malickiego. .. ..
Reklama