Środa 12-12-2018, imieniny Joanny, Aleksandra
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Studia za granicą - czemu nie?

Elbląg, Studia za granicą - czemu nie? Na zdjęciu studenci z Danii (fot. nadesłane).

Do wyjazdów za granicę w celach zarobkowych zdążyliśmy przywyknąć i chyba już każdy zna kogoś, kto w innym kraju rozpoczął karierę zawodową. Młodzi Polacy zaczynają pokazywać na co naprawdę ich stać i szukają dla siebie miejsca na zagranicznych uczelniach.

W głowach wielu osób tkwi przekonanie, że aby rozpocząć studia za granicą trzeba mieć pełną kieszeń albo bogatych rodziców, a do tego bardzo dobre oceny. Życie weryfikuje jednak te poglądy, bo okazuje się, że wcale nie trzeba mieć „samych piątek” na świadectwie. Najbardziej liczy się motywacja i zaangażowanie kandydata – dla uczelni są to sprawy najistotniejsze. Zagraniczny wyjazd przestał się wiązać z dużymi kosztami – są kraje, w których za studia się nie płaci.
     - Osoby zainteresowane studiami za granicą wcale nie muszą posiadać certyfikatu językowego. Poziom znajomości języka obcego uczelnia może sprawdzić podczas testu językowego lub rozmowy kwalifikacyjnej. Takie testy lub rozmowy odbywają się również w Polsce, dzięki czemu na etapie rekrutacji podróże za granicę nie są konieczne – mówi Anna Czerwień, regionalny konsultant programu eduAbroad.
     Od czego zacząć?
     Z pomocą przychodzi Internet, można zapytać znajomych albo udać się do ambasady danego kraju w Polsce. Istnieją również programy, które pomagają studentom w wyjazdach zagranicznych na studiach. Erasmus jest programem, który umożliwia studentom wyjazdy za granicę na część studiów. Informacji na temat udziału w tym programie zasięgamy bezpośrednio na macierzystej uczelni. Jeżeli chcemy spędzić za granicą cały okres studiów możemy skorzystać np. z Programu eduABROAD.
     Aby rozpocząć studia za granicą trzeba oczywiście wybrać kraj, w jakim chcemy studiować, a następnie uczelnię, no i wreszcie wymarzony kierunek. Jeżeli już wiemy, co i gdzie chcemy studiować wystarczy złożyć aplikację i załączyć do niej stosowne dokumenty.
     - Program eduABROAD to szansa dla wszystkich pragnących zdobywać wiedzę i doświadczenie na zagranicznych uczelniach wyższych. Program oferuje bezpłatną pomoc przy wyborze odpowiedniego kraju, uczelni i kierunku studiów, a także zebraniu wszystkich dokumentów i przygotowaniu aplikacji – tłumaczy Ania, regionalna konsultantka Programu eduABROAD w Elblągu, która na co dzień pomaga osobom, które zastanawiają się nad rozpoczęciem studiów za granicą. Program eduABROAD to oficjalne przedstawicielstwo zagranicznych uczelni wyższych w Polsce, dlatego za udział w programie i pomoc studenci nie ponoszą opłat. W programie eduABROAD aplikację na studia za granicą można złożyć bezpośrednio w Polsce, dzięki temu wszystko jest znacznie prostsze, a studia za granicą stają się realne – dodaje Ania.
     Często najwięcej wątpliwości dotyczących studiowania za granicą nasuwają sprawy praktyczne: „Gdzie będę mieszkać?”, „Czy za studia będę płacić?”. To pytania, jakie zada sobie każda osoba myśląca o wyjeździe po indeks za granicę. Na szczęście uczelnie doskonale rozumieją międzynarodowych studentów i udostępniają im swoje akademiki lub pomagają znaleźć stancję, czy pokój w mieszkaniu studenckim.
     Praca
     Kwestie finansów, dotyczące studiów to zarówno opłaty za same studia, jak i koszty utrzymania. Studia płatne czy bezpłatne – to zależy od kraju. W Danii na przykład za czesne nie zapłacimy nawet złotówki, gdyż studia dla obywateli Unii Europejskiej w tym kraju są bezpłatne. Na bezpłatne studia można liczyć również w Irlandii, pod warunkiem, że będą to pierwsze studia kandydata. Inaczej sytuacja wygląda jednak w Anglii czy Holandii, gdzie za studia trzeba płacić. Jednak, od kiedy Polska jest w Unii Europejskiej, koszty te są znacznie mniejsze.
     Niezależnie od kraju studenci ponoszą koszty zakwaterowania, wyżywienia, dojazdów czy studenckich przyjemności. Na pokrycie tych wydatków można otrzymać stypendium, albo wziąć pożyczkę, jednak zdecydowana większość studentów decyduje się na podjęcie dorywczej pracy. Studenci międzynarodowi mogą liczyć na znaczne ułatwienia przy uzyskiwaniu pozwolenia na pracę, a często to pozwolenie jest w ogóle niepotrzebne.
     Zabawa
     Studiowanie za granicą to jednak nie tylko nauka, uczelnia, do tego często też praca, ale również zabawa. To, co oprócz wiedzy, umiejętności i doświadczenia, zdobywają studenci za granicą, to również międzynarodowe przyjaźnie, które zawiązują się podczas wspólnych imprez, ale również na uczelnianych korytarzach.
     Uczelnie zagraniczne oferują swoim międzynarodowym studentom o wiele więcej, niż tylko same studia – mówi Szymon, który studiuje na jednej z uczelni w Holandii. Student ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań i pasji, a wykładowcy chętnie odpowiadają na wszystkie pytania i są do dyspozycji studentów również po zajęciach. Wiele osób ukończyło studia właśnie za granicą, a teraz mile wspomina te wspaniałe beztroskie czasy. Cieszą się z dobrej pracy i obiecującej kariery zawodowej.
     Większość informacji o studiowaniu za granicą można znaleźć w Internecie, jednak czasami warto spotkać się z konsultantami programów osobiście. Punkt konsultacyjny Programu eduABROAD w Elblągu działa przy Centrum Organizacji Pozarządowych przy ulicy Stefczyka 7-8. Wszystkich zainteresowanych programem zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych Mini