Niedziela 21-10-2018, imieniny Jakuba, Urszuli
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sukces muzealnego projektu

Elbląg, Sukces muzealnego projektu Na zdjęciu autor projektu, Piotr Adamczyk wraz z uczestnikami zajęć. Fot. Anna Grzelak.

Wraz z końcem grudnia elbląskie Muzeum zakończyło realizację projektu „Podróżnicy w czasie. Dawne gry i zabawy”. Inicjatorem projektu, a zarazem twórcą był Piotr Adamczyk. Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się pod koniec kwietnia i trwała do 19 grudnia 2008 r. Celem projektu było przybliżenie dzieci, młodzieży i dorosłych z grami oraz zabawami naszych przodków – z szeroko pojętą rozrywką w dawnych czasach, a jednocześnie zachęcenie młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze za pośrednictwem działań, które mogą wzbudzić ich zainteresowanie.

Myślą przewodnią projektu było również stworzenie możliwości nauki poprzez zabawę, co w efekcie zaowocowało powstaniem cyklu comiesięcznych spotkań oraz nowych tematów zajęć muzealnych, prowadzonych w oparciu o rekonstruowanie dawnych gier, zabaw i sposobów spędzania wolnego czasu - w powiązaniu ze znaleziskami archeologicznymi z terenów Elbląga i okolic.
     Cykl zajęć muzealnych „Podróżnicy w czasie: gry i zabawy” to unikatowy projekt w skali kraju, który umożliwił zaprezentowanie podczas zajęć muzealnych innej strony historii, z jaką mamy do czynienia jedynie okazjonalnie, podczas rozmaitych imprez historycznych.
     Od października do grudnia zrealizowano 21 bezpłatnych zajęć muzealnych poświęconych tematyce dawnych gier i zabaw, w których wzięły udział 524 osoby (uczniowie szkół podstawowych z Elbląga, Malborka, Słobit, Węziny i Czernina, Gimnazjum nr 7 w Elblągu i SOSW w Elblągu). Zajęcia cieszyły się wielkim powodzeniem. Na każde takie spotkanie składały się zajęcia muzealne (część I o zabawach oraz część II o grach planszowych), a także wizyta na wystawie „Elbląg – odzyskane świadectwo przeszłości”, gdzie można zobaczyć m.in. oryginale pionki do gier, kości do grania czy zabawki jakimi dawniej bawili się elblążanie.
     Sporym zainteresowanie młodzieży cieszyły się również comiesięczne sobotnie spotkania warsztatowe. Szkoda tylko, że nie było osób dorosłych… W tych spotkaniach wzięło udział 249 osób. Wśród tych osób znalazło się kilka, które przychodziły na każde spotkanie i próbowało swoich sił we wszystkich grach planszowych. Osoby te zostały nagrodzone drobnymi upominkami na ostatnim, mikołajkowym spotkaniu. Największym powodzeniem wśród dawnych gier planszowych cieszyła się afrykańska Mancala, zaraz potem rzymska gra w rozbójników, azjatyckie Go i przodek dzisiejszych warcabów, czyli arabska Zamma.
     Nie jest to jednak koniec projektu. Powstałe w jego ramach zajęcia muzealne pozostają w ofercie muzealnej, a i zapewne spotkania warsztatowe również pojawią się na stałe w kalendarzu wydarzeń muzealnych, zapewne od lutego 2009 r. Natomiast na stronie internetowej Muzeum można również pobrać instrukcje do niektórych zabaw i gier, w kilku przypadkach są to plansze i pionki do wydrukowania i wycięcia.
     
     Projekt zrealizowany został dzięki środkom finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu operacyjnego „Dziedzictwo kultury. Priorytet II – Rozwój instytucji muzealnych”. Zadanie zostało dofinansowane kwotą 32.100 złotych.
     
     Mówi Piotr Adamczyk z Muzeum w Elblągu:

Oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
POLO z HAFTEM
Polar z haftem
Ręcznik z haftem