Wtorek 23-10-2018, imieniny Teodora, Seweryna
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Św. Patryka - narodowe święto Irlandii

Elbląg, Św. Patryka - narodowe święto Irlandii

Choć jest to również święto religijne, nie tylko w Irlandii, ale i na całym świecie 17 marca kluby i puby organizują okolicznościowe imprezy dla miłośników zielonego trunku, podczas których słychać irlandzką muzykę i odbywają się pokazy tradycyjnych tańców.

Poza Irlandią święto to związane jest przede wszystkim z serwowaniem tradycyjnego „zielonego” piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje symbolizujący koniczynę kolor zielony. Według jednej z legend właśnie koniczyny użył św. Patryk, wyjaśniając Irlandczykom dogmat o Trójcy Świętej. Toteż w tradycji kościoła rzymsko-katolickiego św. Patryk przedstawiany jest w stroju biskupim a jego atrybutem jest właśnie trzymany w dłoni liść koniczyny symbolizujący Irlandię oraz wyrażający zarazem tajemnicę Trójcy Świętej.
     Patron Irlandii urodził się około 385 r. w rodzinie kapłańskiej, był synem diakona i wnukiem kapłana. Pochodził najprawdopodobniej z terenów dzisiejszej Walii, choć za miejsce urodzenia bywa również uważane Bannavem Taberniae na zachodnim wybrzeżu Brytanii. Gdy miał szesnaście lat, uprowadzono go i sprzedano w niewolę do Irlandii, gdzie pracował jako pasterz. Po ok. 6 latach pracy udało mu się uciec i przepłynąć statkiem na kontynent do Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie. Działalność misyjną rozpoczął w 431 lub w 432 roku, kiedy to został biskupem i powrócił do Irlandii.
     Jego praca doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części wyspy oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej. Założył wiele kościołów, m.in. katedrę i klasztor w Armagh. Prowadził bardzo surowe życie zakonne i według podań, które przetrwały do dziś, przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju. Zmarł prawdopodobnie w 461 r.
     Na Zachodzie uważany jest za patrona fryzjerów, kowali, górników oraz podupadłych na duchu. W ikonografii prawosławnej, gdzie czczony szczególnie jest 17 lutego, święty Patryk przedstawiany jest w liturgicznych biskupich szatach z siwą, spiczasto zakończoną brodą. W dłoniach trzyma biskupi pastorał, a na głowie ma założoną mitrę. Niekiedy na przedstawiających go ikonach znajduje się też duży kamienny brytyjski krzyż.
     Dzień ten tradycyjnie poświęcany jest na świętowanie, toteż w większości zakładów w Irlandii jest dniem wolnym od pracy.

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety z teksturą
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost