UWAGA!

Św. Walenty

Czczony w Polsce od Średniowiecza jako patron chorych na dżumę, podagrę, choroby psychiczne, a przede wszystkim jako opiekun chorych na epilepsję. Kapłan, lekarz i męczennik. Skazany na ścięcie mieczem za panowania cesarza Klaudiusza Gota ok. 269 roku. Ma też w opiece szaleńczo zakochanych.

Przez wieki św. Walenty czczony był jako patron od padaczki i chorób nerwowych, przez co ikonografia przedstawia go najczęściej w stroju kapłana lub biskupa, w momencie kiedy uzdrawia młodego chłopca z padaczki. Jak opisuje etnograf i kustosz w Muzeum Etnograficznym w Warszawie Barbara Ogrodowska w swojej książce o tradycjach rodzimych, do końca XIX wieku i jeszcze na początku wieku XX., na Kurpiach, głównie we wsi Krzynowłoga Wielka, odbywały specjalne uroczystości wotywne w intencji chorych na padaczkę i różne inne dolegliwości, które nazywano „małym odpustem”. Tam to zawożono wota woskowe: kulki, krążki - zwane od korony cierniowej korunami - oraz wyobrażenia różnych organów: serca, rąk, szczęki, nogi, by podczas nabożeństwa obchodzić z nimi trzykrotnie ołtarz, modląc się i wcierając zgarnięty z desek pył w chore i bolące miejsca. Na Pomorzu odlewano natomiast wielkie świece wotywne, wysokości chorego epileptyka, by w jego intencji 14 lutego zanieść je do kościoła w ofierze błagalnej, prosząc o zdrowie. W Polsce, na terenie archidiecezji poznańskiej, w Krobi, Święty Walenty posiadał niegdyś znane sanktuarium, w którym znajduje się do dziś trumienka z jego relikwiami. Tam też podążają od wieków Ci, którzy liczą na pomoc świętego w znalezieniu lub odzyskaniu ukochanej osoby…
     Obecnie św. Walenty bardziej znany jest jako patron zakochanych. Przybyła do nas ze Stanów Zjednoczonych i Anglii tradycja orędownictwa św. Walentego w sprawach miłosnych połączyła bowiem objawy zakochania, polegające na widzeniu świata w „różowych kolorach”, lekceważeniu niektórych obowiązków i roztargnieniu, z objawami towarzyszącymi chorobom układu nerwowego.
     Tego dnia wszyscy lubiący, przyjaźniący się i kochający zwykli obdarowywać się upominkami oraz kolorowymi karteczkami z miłosnymi wyznaniami, życzeniami i wierszykami (często w formie serduszek), które na cześć świętego męczennika nazwane zostały walentynkami.
mk

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama