Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Świat się zmienia poprzez małe rzeczy

Elbląg, Świat się zmienia poprzez małe rzeczy fot. Anna Dembińska
Rek

Dzisiaj (22 października) w Urzędzie Miejskim w Elblągu odbyła się Konferencja Plenarna Elbląskich Organizacji Pozarządowych. Spotkanie miało być przyczynkiem do dyskusji na temat obecnej sytuacji sektora pozarządowego w naszym mieście.

Wśród inicjatyw i instytucji, których nie można zaliczyć do struktur administracji państwowej i samorządowej, wyodrębnić należy organizacje pozarządowe, czyli takie, których podstawą działalności jest wolontarystyczne zaangażowanie. Wiadomym jest, jak wiele dobrego powstaje w wyniku działania instytucji o charakterze charytatywnym i wolontaryjnym. Właśnie tego rodzaju instytucjom poświęcona była dzisiejsza (22 października) konferencja, która odbyła się w sali obrad Rady Miejskiej.
     Najważniejszym punktem spotkania, na którym zebrali się przedstawiciele większości elbląskich organizacji pozarządowych, była prezentacja Raportu opracowanego przez prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego pt. „Organizacje pozarządowe w Elblągu. Ludzie – działania – współpraca z samorządem”. Ten obszerny, bo ponad dwustustronicowy raport, będący wynikiem licznych wywiadów z liderami organizacji, pokazał, z jakimi problemami boryka się obecnie sektor pozarządowy w Elblągu.
     Czołowym problemem jest biurokratyzacja, wszechobecna w momencie zakładania każdej organizacji. Jedną z poruszonych spraw była kwestia zaufania między organizacjami pozarządowymi a samorządem. Z wywiadów z przedstawicielami organizacji wynika też syndrom „wypalenia” członków organizacji, czyli brak chęci do działania i poprawienia efektów pracy w obrębie stowarzyszenia. Częstym problemem są również skomplikowane relacje w obrębie sektora, wynikające nierzadko z rosnącej konkurencji. Ważną kwestią poruszaną przez liderów w wywiadach była mała liczba członków organizacji oraz aktywizowanie i zachęcanie ludzi w różnym wieku do udzielania się w tego typu organizacjach. W raporcie podjęte zostały również kwestie nie zawsze łatwych relacji między organizacjami, a samorządem.
     Prof. Obracht-Prondzyński podkreślił, że negatywnym zjawiskiem w wielu organizacjach jest tak zwane nastawienie projektowe: – Najważniejsza jest bowiem zmiana społeczna, a nie projekt sam w sobie. Nie projekt jako taki jest najważniejszy. Projekt ma do czegoś prowadzić, nie w sferze werbalnej, ale w sferze rzeczywistej. Musimy myśleć kategoriami partycypacji społecznej. Ważną kwestią jest również, by nie postrzegać swojej, nawet najdrobniejszej, działalności jako mało ważnej. Każde z najdrobniejszych działań należy odbierać jako rzecz ważną. Należy mieć bowiem takie przekonanie, że świat zmienia się poprzez małe rzeczy!
     Profesor podkreślił również, że zacierają się obecnie granice między trzema sektorami: politycznym, biznesowym i pozarządowym. Sfery te przenikają się. Sektor polityczny przenika się często z sektorem pozarządowym i odwrotnie, co nie wyklucza swego rodzaju napięć między tymi sektorami.
     
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • No cóż, pozarządowcy chcą rządzić !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-23)
 • EKO, w swoim programie chce wyrywać śodki publiczne na finansowanie min; (cytat z programu wyborczego) 5.6.Organizować międzynarodowe pielgrzymki do Świętego Gaju (wypromowanie sanktuarium i szlaku Św. Wojciecha). Więszość tych kandydatów, to zamaskowane klęczniki i konioktóraliści, b. dobrze wiedzący gdzie są frukta. Zwykłe nieroby, od lat żerujący na podatnikach. Obrotowe śmieci polityczne-klony R. Czrneckiego- europosła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-23)
 • A ja polecam www. elblag2010.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Przyszłość Elbląga(2010-10-23)
 • a ja mam wrażenie że nagonka na eko trochę chyba wynika z waszego niepokoju:) - no eko chyba jednak troche wzbudza w was lęk - myślę o zostawiających posty:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  g.(2010-10-23)
 • raczej eko wzbudza politowanie i smiech oraz agresje niz strach bo nic i tak sie nie zmieni. Slonina wygra i dobrze; ) zalozymy sie? wygra i dobrze, ma wygrac bo mi to obojetne bo tutaj na stale nie mieszkam ale widze od 20 lat ze zmienilo sie troche lecz pracy jak nie bylo tak nie ma. godnej pracy, wyboru stanowisk itp klubow, czegokolwiek lepszego niz jest.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2010-10-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem