Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Świąteczne tradycje – Wielkanoc

 
Elbląg, Świąteczne tradycje – Wielkanoc

Pod takim hasłem od 17 do 23 marca 60-osobowa grupa uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego i partnerskiego powiatu Steinburg (Niemcy) poznawała tradycje, obrzędy, a także kulinaria zawiązane z Wielkanocą w obu krajach. Wyniki swojej tygodniowej pracy młodzież przedstawiła na uroczystej konferencji w auli Zespołu Szkół w Pasłęku. Zobacz zdjęcia.

Realizacja projektu stanowiła kontynuację programu wymiany realizowanego w powiecie Steinburg w dniach 26 listopada – 2 grudnia 2011 r., który polegał na poznawaniu zwyczajów związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia w obu regionach.
     Poza możliwością zaobserwowania przygotowań do Wielkanocy i porównaniem tradycji związanych z tymi świętami w Polsce i w Niemczech, uczestnicy poprawili swoje umiejętności komunikacyjne w języku niemieckim i angielskim. Dzięki lepszemu poznaniu obyczajów i tradycji obu regionów przełamane zostały bariery kulturowe i uprzedzenia. Pod koniec tygodnia widać było, że zawiązało się wiele przyjaźni między polskimi i niemieckimi uczniami, a obie strony deklarowały dalsze kontakty, już w formie prywatnej.
     Młodzież pracowała w kilkunastoosobowych grupach tematycznych, takich jak: tradycje i obyczaje, kulinaria, ozdoby świąteczne i dekoracje. Zastosowana metoda „uczenie się przez robienie” doskonale zdała egzamin. Do realizacji projektu aktywnie włączyły się całe rodziny polskich uczniów, u których zakwaterowana była młodzież niemiecka. Wykorzystano stare, rodzinne przepisy świąteczne, a także doświadczenie i umiejętności mam i babć. Młodzież w praktyczny sposób przygotowała pokaz tradycji i obyczajów wielkanocnych w Polsce i w Niemczech poprzez wykonanie tradycyjnych świątecznych dekoracji, potraw, plakatów i tablic opisujących podobieństwa i różnice między oboma krajami. W konferencji podsumowującej projekt uczestniczył wicestarosta Maciej Romanowski, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.
     W programie wymiany, oprócz zajęć seminaryjnych i warsztatowych związanych z tematyką projektu, znalazły się wycieczki do Malborka i Elbląga, wspólne rozgrywki sportowe i integracyjna dyskoteka. Uczniowie niemieccy mieli okazję uczestniczyć w „Dniach otwartych” w Zespole Szkół w Pasłęku i Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, co stworzyło dodatkową okazję do porównań obu systemów edukacyjnych.
     Organizatorem programu wymiany młodzieży było Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Fundacji Współpracy Młodzieży.
Marek Murdzia, koordynator projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Henko
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne EVA MINGE