Niedziela 23-09-2018, imieniny Bogusława, Tekli. Pierwszy dzień jesieni
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem.... Zapomniani dawni Elblążanie.....pod płotem....

Światowid dla niepełnosprawnych

 
Elbląg, Światowid dla niepełnosprawnych fot. nadesłane
Rek

Trwa Elbląski Tydzień Osób Niepełnosprawnych. To doskonała okazja, aby mówić o tym, jakie warunki do uczestniczenia w kulturze stwarza się niepełnosprawnym w naszym mieście.

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” to instytucja realizującą szeroki zakres działań adresowanych do środowiska osób niepełnosprawnych oraz dzieci i młodzieży z rodzin dysfunkcyjnych.
– Istotnym priorytetem w naszych działaniach jest integracja różnych grup społecznych oraz wyrównywanie szans edukacyjnych i w dostępie do dóbr kultury – mówi Teresa Miłoszewska, pełnomocnik dyrektora ds. osób niepełnosprawnych w CSE „Światowid”.
     Pierwszą i najważniejszą kwestią jest dostosowane budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tak jest w przypadku „Światowida”. Lokalizacja budynku w centrum miasta umożliwia swobodne dotarcie do niego, podjazdy od strony frontowej oraz bezprogowe wejście do sali kina i sali sportowej pozwalają swobodnie poruszać się po obiekcie osobom na wózkach inwalidzkich. Centrum wyposażone jest także w windę osobową, umożliwiającą poruszanie się po pięciu kondygnacjach budynku. Do potrzeb osób z dysfunkcjami fizycznymi dostosowano również toalety.
– Likwidacja barier architektonicznych umożliwiła poszerzenie oferty programowej dla osób niepełnosprawnych o nowe formy działalności kulturalnej – opowiada Teresa Miłoszewska. – Kolejnym krokiem było wyposażenia „Światowida” w sprzęt wspomagający słyszenie firmy Phonak. Dzięki niemu widzowie z zaburzeniami słuchu mogą w pełnym wymiarze uczestniczyć w organizowanych przez nas wydarzeniach.
     Sprzęt użytkowany może być w kilku przestrzeniach: sali kinowo-koncertowej, sali kameralnej kina czy przestrzeni wystawienniczej. Sprzęt ma charakter przenośny, osobom z niedosłuchem odbiorniki wypożyczane są nieodpłatnie w kasie CSE „Światowid” na czas trwania wydarzenia kulturalnego (np. seans, spektakl, koncert) za okazaniem dokumentu tożsamości, legitymacji osoby niepełnosprawnej.
     W tym przyjaznym dla niepełnosprawnych budynku odbywają się liczne przedsięwzięcia kulturalne skierowane do osób z dysfunkcjami, stwarzające im możliwość integracji z osobami w pełni sprawnymi. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Kulturalnym „Viva art” „Światowid” jest pomysłodawcą i realizatorem cyklicznych przedsięwzięć, m.in. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych, a wcześniej Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych, Letniej Szkoły Edukacji Artystycznej, programu „Twórcza Terapia”. Z kolei we współpracy ze Stowarzyszeniem „Jantar” realizowane były cykliczne zajęcia taneczne dla osób niedowidzących. W ramach prestiżowego Międzynarodowego Turnieju Tańca Balic Cup wielokrotnie odbywał się turniej tańca z udziałem par na wózkach.
– W działaniach o profilu społeczno-kulturalnym docieramy do szerokich kręgów odbiorców – do rodzin, pedagogów, terapeutów, osób wspierających na co dzień osoby niepełnosprawne – dodaje Teresa Miłoszewska. – To bardzo ważne, żeby dotrzeć także do tych grup, aby je edukować i pomagać.
     W odbywających się w „Światowidzie” działaniach kulturalnych mogą uczestniczyć osoby niepełnosprawne niezależnie od wieku, sprawności intelektualnej czy dysfunkcji fizycznych.

Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna II
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne