UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święci z kapliczek w cyfrowej formie

Elbląg, Święci z kapliczek w cyfrowej formie
(fot. CSE Światowid)

Często nie mają części rąk lub nóg, są zdeformowane, a oryginalnych kolorów trudno się doszukać, ale są wyjątkowe – stworzone przez amatorów, których wiara bywała większa niż umiejętności. To rzeźby ludowe, kiedyś stawiane w przydrożnych kapliczkach, dziś wiele z nich znajduje się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a teraz, również w wersji cyfrowej.

Regionalna Pracownia Digitalizacji, działająca w Centrum Spotkań Europejskich ”Światowid” w Elblągu, rozpoczęła współpracę z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie nad digitalizacją rzeźb ludowych już w zeszłym roku, w ramach muzealnego projektu „A święci milczą. Badania, dokumentacja i popularyzacja warmińskiej rzeźby ludowej”. Zdigitalizowano wówczas pięć rzeźb, które właśnie publikowane są na stronie cyfrowewm.pl.
     - To wizerunki Św. Antoniego, św. Jana Nepomucena, Madonny z Dzieciątkiem, Chrystusa Zmartwychwstałego, a także Pieta – mówi Angelika Rejs z Muzeum Warmii i Mazur. -  Rzeźby te były tworzone w celu eksponowania ich w warmińskich kapliczkach,  to stamtąd trafiły do zbiorów etnograficznych Muzeum Warmii i Mazur.
     Po zeszłorocznym projekcie, przyszedł czas na kolejny - "Święci z warmińskich kapliczek dziedzictwem kulturowym regionu. Konserwacja drewnianej rzeźby ludowej", dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakres prac zaplanowanych przy tym projekcie jest dużo szerszy – zakłada digitalizację rzeźb przed i po konserwacji.
     - Zeskanowaliśmy już rzeźby, które są przed konserwacją, poczekamy na ich powrót i wtedy będziemy je ponownie cyfryzować, aby pokazać efekt przed i po – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Udział w tak wyjątkowych przedsięwzięciach i współpraca z kolejnymi muzeami to dla nas ogromne wyróżnienie, cieszymy się, że nasza strona wzbogaca się o ciekawe i różnorodne obiekty.
     Na stronie cyfrowewm.pl można już oglądać rzeźby Madonny z Dzieciątkiem, św. Jana Nepomucena oraz Pietę, do końca sierpnia zaprezentowane zostaną kolejne dwie. Cyfrowe wizerunki rzeźb przed i po konserwacji będzie można zobaczyć w przyszłym roku.
Edyta Bugowska, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szkolna Wyprawka
Plecaki i tornistry