Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Świerszczykowy Ogródek” już nie tylko dla dzieci

Elbląg, „Świerszczykowy Ogródek” już nie tylko dla dzieci fot. Anna Dembińska
Rek

Zastanówmy się nad skorzystaniem ze spotkań w „Świerszykowym Ogródku”, choćby, jak to miało miejsce ostatnio, ze spotkania psychologiem. Każdy rodzic powie, iż zna swoje dziecko najlepiej na świecie. Nie neguję. Jest jednak również druga strona medalu – naturalny brak dystansu do ukochanego dziecka.

27 października w Dziale Literatury dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Elbląskiej w ramach „Świerszczykowego Ogródka” odbyło się spotkanie z psycholog Elwirą Giesek-Pacholską, zorganizowane dla rodziców i opiekunów dzieci w wieku wczesnoszkolnym.
„Świerszczykowy Ogródek” – miejsce spotkań dla dzieci i rodziców – istnieje przy Dziale Literatury dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Elbląskiej od 2006 roku. W ramach projektu realizowanego przy współpracy biblioteki z Nową Erą (wydawnictwem „Świerszczyka”) do tej pory zorganizowany został szereg zróżnicowanych zajęć dla dzieci – warsztatów edukacyjnych, spotkań z książką; zapraszano również klasy przedszkolne i szkolne.
     W tym roku powstał pomysł na stworzenie w bibliotece miejsca spotkań nie tylko dla dzieci, ale również rodziców. Do tej pory w „Świerszczykowym Ogródku” odbyły się trzy spotkania: z fizjoterapeutą dla rodziców z dziećmi do pierwszego roku życia, z pedagogiem dla rodziców i dzieci do szóstego roku życia oraz ostatnie, z psychologiem, tym razem przeznaczone dla samych rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Projekt okazał się trafiony i cieszy się dużym zainteresowaniem. Spotkania są bezpłatne. Również specjaliści i terapeuci wyrażający chęć uczestnictwa w inicjatywie realizują swój program charytatywnie.
     Spotkanie z psycholog Elwirą Giesek-Pacholską było przeznaczone tylko dla opiekunów z uwagi na mało skomplikowany fakt, iż nie o wszystkim, co dotyczy naszych dzieci, powinno się rozmawiać w ich obecności.
     Elwira Giesek-Pacholska: – Zaplanowałam sobie, iż będzie to spotkanie odpowiadające na pytania, z którymi najczęściej przychodzą do mnie rodzice. Dotyczą one sfery zachowań, emocji, wychowania. Jednak wszystkim pokierują rodzice i odpowiem również na pytania z innych sfer, dotyczące innych problemów dotyczących najmłodszych.
     Tak też się stało. Każda mama (bo jak to najczęściej w takich sytuacjach bywa, pojawiły się same panie) miała okazję opowiedzieć o swoim dziecku, przedstawić swoje wątpliwości, sprecyzować ewentualny problem i otrzymać, w miarę możliwości, kompleksową poradę. Atmosfera była kameralna, kawowa i ciepła, tym samym kontakt z panią psycholog dobry.
     Elwira Giesek-Pacholska: – Jeśli będzie zainteresowanie, to pod potrzeby rodziców będziemy ustalać tematykę kolejnych spotkań. Obecne jest kierowane dla rodziców dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ponieważ nie miały one dotychczas swego panelu.
     W planach jest kolejne, tym razem spotkanie dla dzieci i rodziców, z pedagogiem. Dział Literatury dla Dzieci i Młodzieży Biblioteki Elbląskiej nie zamierza na tym poprzestać. „Świerszczykowy Ogródek” najprawdopodobniej odwiedzi również logopeda oraz kolejny raz psycholog. Miejmy nadzieje, że na tym się nie skończy. Wszystko zależy od dobrej woli i zaangażowania ze strony elbląskich specjalistów i terapeutów, którzy charytatywnie zechcą poświecić swój czas tej inicjatywie, do czego zachęcam. Korzyści mogą być przecież obopólne.
     Na koniec warto wspomnieć, że przy okazji zajęć biblioteka promuje wydawnictwa psychologiczne ze swoich zbiorów. Niezorientowanych informuję, iż są to nie tylko typowe poradniki dla rodziców, ale przede wszystkim książki dla dzieci – pozycje napisane prostym językiem, z logicznie zawiązanym, psychologicznym problemem z życia dzieci lub problemem społecznym mogącym mieć na nie wpływ; bogato ilustrowane, przyciągające uwagę dziecka. Przykładowo, odpowiadają na często niesprecyzowane pytania dzieci, na zasadzie analogii pokazują im, jak radzić sobie z codziennymi problemami; uczą tolerancji i akceptacji drugiego człowieka, pokazują, jak przeciwstawiać się upokarzaniu, jak mówić „nie”. Warto przyjść i zapoznać się z tego typu literaturą, wzbogacić nią wieczorne czytanki.
     Zastanówmy się nad skorzystaniem ze spotkań w „Świerszykowym Ogródku”, choćby, jak to miało miejsce ostatnio, ze spotkania psychologiem. Każdy rodzic powie, iż zna swoje dziecko najlepiej na świecie. Nie neguję. Jest jednak również druga strona medalu – naturalny brak dystansu do ukochanego dziecka. To właśnie on niejednokrotnie zakłada nam przysłowiowe „klapki na oczy”, choć bardziej adekwatne do sprawy może być tu powiedzenie „najciemniej pod latarnią”… Często rodzice, o ile zauważą już potencjalny problem związany z dzieckiem, nie potrafią znaleźć jego źródła, a tym samym rozwiązać go. Przeszkodę stanowi tu właśnie brak dystansu. Kompetentna osoba, stojąca na zewnątrz, w takich przypadkach często może działać zdecydowanie skuteczniej. Bądźmy otwarci, nawet jeśli uważamy, że mamy stuprocentowo idealne, bezproblemowe dziecko…
     

Anna Bielawska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Artemia
Cats Best 10L
ichtovit
Ochotka żywa