Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Święto Pracy

Obchodzone corocznie od 1890 roku w dniu 1 maja święto zostało wprowadzone w 1889 r. przez II Międzynarodówkę. Od lat towarzyszą mu niezmiennie kolorowe pochody, protesty i manify, które w tym roku nawiązują też do 5. rocznicy rozszerzenia Unii Europejskiej.

Na dzień obchodów Święta Pracy wyznaczono rocznicę wybuchu strajku robotników rzeźni miejskich w Chicago 1 maja 1886 r. Według oficjalnej wersji przyjętej przez II Międzynarodówkę, podczas manifestacji brutalnie stłumionej przez policję zginęło wielu robotników domagających się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
     W Polsce dzień ten świętowano po raz pierwszy w 1890 r. W czasie PRL był on jednym z ważniejszych świąt państwowych. Tego dnia odbywały się pochody pierwszomajowe, w których udział był często obowiązkowy. Po 1989 r. dawne pochody przekształciły się w manifestacje partii lewicowych i organizacji robotniczych, które nadal organizowane są w dniu 1 maja, nabierając na znaczeniu szczególnie w wypadającym akurat okresie przedwyborczym.
     W tym roku dodatkowo obchodzona jest piąta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji Komitet Integracji Europejskiej przygotował specjalny raport podsumowujący, zatytułowany „5 lat Polski w Unii Europejskiej”. Raport składa się z trzech części, dotyczących poszczególnych wymiarów członkostwa: gospodarczego, społecznego i politycznego. W części poświęconej wymiarowi gospodarczemu członkostwa przedstawiono wpływ integracji Polski z UE na wzrost produktu krajowego brutto, obroty handlowe, inflację, sektor finansowy, bezpośrednie inwestycje zagraniczne i inne zmienne makroekonomiczne.
     Rozdział dotyczący rolnictwa podejmuje wątki związane z udziałem Polski w tworzeniu i realizacji wspólnej polityki rolnej, a także modernizacją polskiej wsi, łączącą się z dopłatami bezpośrednimi do produkcji rolnej. Przeanalizowano także wpływ wspólnej polityki rybackiej na sytuację polskiego sektora rybołówczego oraz rozwój infrastruktury transportowej po wejściu Polski do UE.
     Rozdział raportu dotyczący energetyki przedstawia reformy związane z rynkami gazu i energii elektrycznej oraz konieczność wprowadzenia wysokich standardów dotyczących ochrony środowiska naturalnego.
     W części poświęconej wymiarowi społecznemu członkostwa skupiono się na życiu codziennym Polaków. Omówiono wpływ integracji europejskiej na poszczególne sfery życia, takie jak praca, nauka i wypoczynek. Osobny rozdział podejmuje temat bezpieczeństwa wewnętrznego i przystąpienia Polski do Schengen, włączając w to ochronę granic oraz działania w zakresie współpracy policyjnej, zwalczania terroryzmu, przestępczości zorganizowanej i funkcjonowania służb celnych w ramach UE. Rozdział dotyczący edukacji i sportu podejmuje tematykę, która tylko w ograniczonym stopniu podlega kompetencjom UE, pozostając w gestii państw członkowskich, choć nie bez znaczenia jest tu uczestnictwo obywateli polskich we wspólnotowych programach edukacyjnych oraz współfinansowane z budżetu UE infrastruktury sportowej i szkolnej naszego kraju. W rozdziale dotyczącym kultury i turystyki poruszono wątek duchowego wymiaru integracji europejskiej, gdzie UE pełni rolę instytucji wspierającej dziedzictwo kulturowe Europy. Rozdział poświęcony ochronie konsumenta zwraca uwagę na związek między aktami prawa wspólnotowego i decyzjami podejmowanymi na szczeblu europejskim, co znalazło swe zastosowanie np. we wprowadzeniu niższych opłat za komórkowe połączenia międzynarodowe. Analizie poddano także dynamikę korzyści i kosztów, jakie są w ocenie opinii publicznej następstwem akcesji, co znajduje swoje odzwierciedlenie w ocenach akceptacji UE wśród ogółu jej obywateli.
     Część dotyczącą wymiaru politycznego integracji europejskiej otwiera rozdział poświęcony analizie roli Polski na forum UE. Przedstawiono w nim priorytetowe obszary działania Polski na forum Unii, w tym wysiłki podejmowane przez naszych przedstawicieli na rzecz pogłębienia relacji gospodarczych, społecznych i politycznych z krajami położonymi na wschodzie Europy. W większości rozdziałów pojawia się optymistyczny element prognostyczny, dotyczący perspektyw na kolejne lata, który niestety, biorąc pod uwagę narastający globalnie kryzys i piętrzące się niezadowolenie społeczne, może pozostać w sferze życzeniowej, jeśli posiadający siłę ustawodawczą i wykonawczą urzędnicy państwowi nie wezmą się po dzisiejszym świętowaniu do pracy.
     
     Źródło: UKIE
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywki
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki
T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA