Wtorek 20-11-2018, imieniny Anatola, Sędzimira
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szansa dla chorych dzieci

Z Joanną Drewnowską, dyrektorem Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego dla Dzieci i Młodzieży rozmawia Elżbieta Szczesiul-Cieślak.

Ośrodek działa w Elblągu od 14 lat, co się ostatnio w nim zmieniło?
     Teraz pacjenci mają możliwość zatrzymania się w naszej placówce na kilku- lub kilkunastodniowy pobyt. Stworzyliśmy hotelik z myślą szczególnie o osobach potrzebujących pomocy rehabilitacyjnej z małych miejscowości i wsi. Dojazdy, często z przesiadkami są niesłychanie uciążliwe dla niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów. Myślę, że nasza oferta jest atrakcyjna, zwłaszcza, że do placówek już dobrze znanych w województwie, np. w Dzierżążnie, jest ogromna kolejka. Z nami można się umówić na dogodny termin - od ręki. Ceny za noclegi są minimalne, a leczenie jest całkowicie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
     
     Czym się zajmuje kierowana przez Panią placówka?
     Ośrodek jest przygotowany do prowadzenia intensywnego, kompleksowego leczenia rehabilitacyjnego. Oprócz poradni elbląskiej prowadzimy filie w Nowym Dworze Gdańskim i Pasłęku. Rehabilitacja, to proces, i trudno liczyć na sukcesy, bez systematycznej pracy. Dlatego oprócz pracy terapeuty z dzieckiem, szkolimy rodziców. Rodzice otrzymują niezbędną wiedzę i uczą się ćwiczeń rehabilitacyjnych, aby mogli kontynuować je w domu.
     
     Dlaczego warto się leczyć właśnie w waszym ośrodku?
     Atutem elbląskiej placówki jest wysoko wyspecjalizowana, doświadczona kadra terapeutyczna i leczniczy charakter pobytów – indywidualnych czy zbiorowych. Większość ośrodków usytuowanych w miejscowościach wypoczynkowych realizuje program wypoczynkowo-rehabilitacyjny. W Elblągu również, oprócz terapii indywidualnej, planowane są turnusy, ale z akcentem na „rehabilitacyjny”. Jeśli ktoś chce jak najwięcej się nauczyć i zobaczyć konkretne rezultaty, to zapraszamy do nas. Wszystkie oferowane w placówce zabiegi są dostępne na parterze, do którego prowadzi podjazd dla wózków inwalidzkich. Zarówno porady lekarskie i logopedyczne, jak i zabiegi z zakresu hydroterapii, fizykoterapii oraz ćwiczenia uprawniające. Na górze są tylko sale służące rehabilitacji noworodków i niemowląt.
     Myślę, że nie bez znaczenia jest też atmosfera życzliwości jaka panuje w naszej placówce. Zależy nam, żeby nasi pacjenci oraz ich rodzice i opiekunowie dobrze się tu czuli.
     
     Jak się dostać na leczenie?
     Jeśli lekarz pediatra zauważa nieprawidłowości w rozwoju podopiecznego, to zazwyczaj wystawia skierowanie do poradni rehabilitacyjnej. Rodzice i opiekunowie mogą sami wybrać placówkę, w której chcą leczyć swoje dziecko. Może nie wszyscy wiedzą, że do nas mogą się zgłaszać osoby nawet z innych województw. Wystarczy sygnał ze strony zainteresowanych i umówimy się na dogodny dla nich termin. Na dzień dzisiejszy nie ma kolejek.
     
     Z jakimi schorzeniami pacjenci powinni się do was zgłaszać?
     Mamy duże doświadczenie w pomocy dzieciom z niepełnosprawnością intelektualną spowodowaną wadami genetycznymi (zespół Downa), uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego (OUN) czy padaczką, a także z nadpobudliwością psychoruchową oraz zaburzeniami w sferze zachowania i emocji. Mamy kompleksowa ofertę dla dzieci z dysfunkcją ruchu spowodowaną uszkodzeniem OUN, następstwami urazów czy wypadków oraz schorzeniami reumatoidolnymi, a także skoliozą, chorobą Scheuermanna lub innymi wadami postawy.
     
     Na jakie efekty mogą liczyć mali pacjenci i ich opiekunowie?
     Naszym celem jest przede wszystkim wyleczenie dziecka. A w przypadku nieodwracalnych zmian, zmniejszenie następstw choroby, poprawa sprawności, nauka niezależnego funkcjonowania z niepełnosprawnością. A także edukacja i wsparcie opiekunów.
     
     W jaki sposób chcecie osiągnąć założone rezultaty?
     Dysponujemy solidną bazą rehabilitacyjną i doświadczoną, specjalistyczną kadrą. Oferujemy kinezyterapię indywidualną i zespołową, fizjoterapię, masaż, terapię zajęciowa, zajęcia prowadzone przez lekarza specjalistę rehabilitacji, lekarzy pediatrów, magistra rehabilitacji ruchowej, neurologopedę, psychologa i pedagoga. Na turnusach zorganizowanych przewidujemy również hipoterapię.
     
     Czy ośrodek ma certyfikat wojewody uprawniający do organizowania i prowadzenia turnusów rehabilitacyjnych?
     Złożyliśmy taki wniosek i lada dzień spodziewamy się pozytywnej odpowiedzi, ponieważ placówka spełnia wymagania. Zainteresowani już mogą śmiało zgłaszać zapotrzebowanie na zorganizowanie specjalistycznego turnusu - dostosujemy program do potrzeb grupy. Będziemy również zapraszać na turnusy organizowane przez nas. Mankamentem jest brak windy. Wybudowano szyb, ale zabrakło pieniędzy na zakup dźwigu. Czynimy starania o fundusze, ale na razie jest problem z przyjmowaniem na leczenie stacjonarne, pacjentów na wózkach.
     
     Rozbudowa ośrodka wymagała niemałych nakładów, jakie są szanse na pozyskanie
     dalszych środków?

     Rzeczywiście, sam koszt zakupu windy, to około 130 tysięcy złotych. Zabiegamy wszędzie, gdzie tylko to możliwe o pieniądze i prędzej czy później nasze starania muszą przynieść rezultaty. Dotychczasowy koszt modernizacji ośrodka wyniósł 1 milion 350 tysięcy złotych.
     
     Czego życzyć Ośrodkowi?
     Wielu zadowolonych z naszych usług pacjentów. Wierzę, że osoby, które raz skorzystają z pobytu, będą do nas wracać. Po to powołaliśmy tę placówkę, aby tętniła życiem i przewracała zdrowie i sprawność chorym dzieciom.
     
     Dziękuję za rozmowę i życzę realizacji planów.
     
     
     ***
     
     Ośrodek Rehabilitacyjno - Terapeutyczny dla Dzieci i Młodzieży mieści się przy ul. Królewieckiej w Elblągu, tel. 232 74 50. Dysponuje 12-pokojami z łazienkami, kuchenką, aneksem jadalnym. Jest także Sala Doświadczania Świata oraz gabinety do indywidualnej kinezyterapii. Wszystko pachnące świeżością, pięknie kolorowe - projekt plastyczny autorstwa Alicji Augustyniak z Elbląga otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Motylkowe Szpitale” organizowanym przez Fundację „Porozumienie bez barier”.
     Filie Samodzielnego Publicznego Ośrodka Rehabilitacyjno - Terapeutycznego dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu:
     1. Filia w Nowym Dworze Gdańskim
     ul. Westerplatte 9; 82-100 Nowy Dwór Gdański
     tel. ( 055 ) 246 27 87
     2. Filia w Pasłęku
     ul. 11-go Listopada 8, 14-400 Pasłęk
     tel. ( 055 ) 248 53 80
     Obie filie czynne są w godzinach 8.00 - 16.00.
ESzC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Ładnie się ośrodek stara, brawo! Takie usługi powinny być normą, bo rehabilitacja z doskoku, to minimum z minimum.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    pacjentka(2005-06-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe