Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Szczyt w cieniu problemu Kaliningradu

Uczestnicząc w obradach szczytu państw Morza Bałtyckiego prezydent Władimir Putin z całą stanowczością powiedział, że Rosja nigdy nie zgodzi się na rozerwanie suwerennego rosyjskiego terytorium, a taką jedność stanowi połączenie z obwodem kaliningradzkim. Rosyjski prezydent jednoznacznie stwierdził też, że “Rosja nie zgodzi się na wprowadzenie - po rozszerzeniu Unii Europejskiej - obowiązku wizowego dla Kaliningradu”.

W Sankt Petersburgu obradują szefowie bałtyckich państw. Jak przewidywano dla Rosji IV Szczyt Państw Morza Bałtyckiego, w którym bierze udział także polski premier Leszek Miller, jest kolejną doskonałą okazją do zwrócenia uwagi na problem Kaliningradu i obwodu. O zapoznanie się ze specyfiką tego regionu zaapelował wczoraj do szefów państw bałtyckich prezydent Rosji.
     Po raz kolejny z ust rosyjskiego prezydenta padły mocne słowa. Władimir Putin teraz walczy o zachowanie suwerenności całego terytorium państwa. A wprowadzenie dla mieszkańców obwodu kaliningradzkiego obowiązku posiadania wiz przy podróżowaniu do Rosji jest jego zdaniem naruszeniem tej jednolitości i suwerenności. Dlatego też “Rosja nigdy nie zgodzi się z rozerwaniem suwerennego rosyjskiego terytorium”. Po raz kolejny stwierdzono, że po rozszerzeniu UE nie mogą być ograniczone prawa rosyjskich obywateli, dotyczące swobody przemieszczania się i kontaktu miedzy ludźmi w obrębie jednego państwa.
     Kilkanaście dni przed bałtyckim szczytem w politycznych kręgach najpierw Kaliningradu, a potem i Moskwy wyciągnięto kolejnego rosyjskiego asa. Tym razem argumentem dla urzędników Unii Europejskiej ma być przykład Berlina Zachodniego z czasów zimnej wojny. I właśnie na spotkaniu w Petersburgu prezydent Putin zaproponował najprostsze (zdaniem Rosjan) z możliwych rozwiązań - system bezwizowy na wzór Berlina Zachodniego obowiązujący od roku 1971 do zjednoczenia Niemiec. Obywatele Niemiec i Berlina Zachodniego nie musieli posiadać wiz ówczesnego NRD. Podróżowali specjalnymi trasami, a na przejazd przez wschodnioniemieckie państwo mieli określoną ilość godzin. Podobnie podróż koleją odbywała się sprawnie, ponieważ pociągi przejeżdżały do Berlina bez zatrzymywania się po drodze.
     Z kolei premier Michaił Kasjanow usiłował przekonać swoich kolegów, że Kaliningrad nie zagraża bezpieczeństwu europejskich państw. Obawy Unii Europejskiej związane są m.in. z przestępczością, handlem narkotykami czy nielegalną migracją są bezpodstawne. “Europa nie musi bać się Kaliningradu”. Premier Kasjanow zwracał uwagę, że poziom przestępczości na terenie obwodu kaliningradzkiego nie jest ani trochę większy niż w regionach sąsiednich. “Dlatego też nie daje to podstaw ani prawa do tak ostrych sankcji w stosunku do tego rosyjskiego regionu, jaki zamierza wprowadzić UE” - powiedział.
     Premier Leszek Miller po raz kolejny potwierdził, że Polska po przyjęciu do UE wypełni wszystkie zobowiązania, w tym wizowe, jakie stawia przed nią układ w Schengen.
     Rada Państw Morza Bałtyckiego w tym roku obchodzi 10-lecie swego istnienia. Powstała w roku 1992. Skupia wszystkie z 11 nadbałtyckich państw. Rosyjscy politycy na szczycie w Petersburgu zwracali uwagę też i na to, że obecnie na progu rozszerzenia UE wzrosła polityczna ranga wszystkich bałtyckich państw, które winny przeciwstawiać się tworzeniu w Europie kolejnych linii je rozdzielających.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe