UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Szkolne imprezy, ulice i parki: elblążanie zagłosowali w Budżecie Obywatelskim

 
Elbląg, Szkolne imprezy, ulice i parki: elblążanie zagłosowali w Budżecie Obywatelskim
Festyn sportowy w SP 11 to jedna z inicjatyw, która zwyciężyła w tegorocznym głosowaniu w Budżecie Obywatelskim (fot. Michał Skroboszewski)

Karol Bidziński i Andrzej Tomczyński mogą czuć się zwycięzcami tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy Elbląga zdecydowali, że w przyszłym roku zostaną zrealizowane po dwa projekty złożone przez tych wnioskodawców. Dziś (25 października) prezydenci Elbląga przedstawili wyniki głosowania w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.

Na początek trochę statystyki: 15534 mieszkańców Elbląga oddało 40289 głosów na 70 projektów, które w tym roku zostały dopuszczone do głosowania. Najwięcej głosów oddano w okręgu piątym – 8132, gdzie mieszkańcy mogli wybierać spośród 16 zadań. Najmniej w okręgu czwartym – 2519 głosów, gdzie zadań było sześć. W głosowaniu na inicjatywy ogólnomiejskie oddano 13135 głosów.
     
     Okręg nr 1
     1170 mieszkańców zagłosowało na kontynuację remontu ul. Szarych Szeregów od wyjazdu z ul. Wybickiego w kierunku ul. Andersa. Projekt radnej Haliny Sałaty urzędnicy wycenili na 430 tys. zł i tym samym cała pula na projekty inwestycyjne w tym okręgu została wyczerpana. W kategorii „małych projektów" (do 25 tys. zł) zwyciężył projekt radnego Roberta Turleja – Aktywne Modrzewie (1059 głosów) oraz „Kostka w grze” - akcja filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej(1019 głosów).
     
     Okręg nr 2
     Na 430 tys. zł urzędnicy wycenili remont nawierzchni alejek w zachodniej części Parku Kajki (od zbiornika wodnego do placu zabaw). Na projekt Karola Bidzińskiego zagłosowało 1137 mieszkańców i został on skierowany do realizacji. W „małych projektach” zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 11. Na przyszkolnym boisku odbędzie się impreza sportowo – integracyjna (1126 głosów); a w salach lekcyjnych międzypokoleniowe spotkanie przy planszówkach (1023 głosy).
     
     Okręg nr 3

     1114 głosów zebrał projekt rewitalizacji ul. Królewieckiej 118 – 122a. W jego ramach powstanie plac zabaw, zostanie rozbudowany parking oraz będą zagospodarowane tereny zielone. Szacowany koszt: 430 tys. zł. Z finansowania małych projektów skorzysta Sportowa Szkoła Podstawowa nr 3, która zorganizuje festyn sportowy (842 głosy) oraz Szkoła Podstawowa nr 19, gdzie zostaną zorganizowane kursy nauki jęz. angielskiego (i ew. niemieckiego) dla seniorów (344 głosy).
     
     Okręg nr 4

     Remont alejek w parku Traugutta to drugi projekt Karola Bidzińskiego, który zyskał aprobatę mieszkańców i został skierowany do realizacji w przyszłym roku. Zagłosowało na niego 717 mieszkańców miasta. Urzędnicy oszacowali koszty na 430 tys. zł i jest to jedyna inwestycja w tym okręgu finansowana z Budżetu Obywatelskiego. „Małe projekty”, które uzyskały finansowanie w tym okręgu to kolejna edycja Szkicologii (513 głosów) oraz międzyszkolne zawody robotów i maraton robotyczny w Szkole Podstawowej nr 21 (503 głosy)
     
     Okręg nr 5

     Zwycięzcą głosowania w tym okręgu możemy uznać radnego Andrzeja Tomczyńskiego, którego dwa projekty zyskały poparcie mieszkańców i zostały skierowane do realizacji. Pierwszy z projektów radnego to wykonanie chodnika łączącego osiedle Przy Młynie z przystankiem na ul. Łęczyckiej (971 głosów; szacowany koszt: 50 tys. zł). Radny złożył też wniosek o utwardzenie nawierzchni ul. Garnizonowej, na który zagłosowało 601 elblążan. Urzędnicy oszacowali, że będzie to kosztowało 200 tys. zł. Do realizacji został też skierowany projekt Zenona Lecyka polegający na utwardzeniu ścieżki spinającej ul. Pułtuską, Niburską, Przyjaźni z al. Grunwaldzką, który zdobył poparcie 150 mieszkańców. Na skierowanie projektu do realizacji miał wpływ stosunkowo niewielki (25 tys. zł.) szacowany koszt inwestycji. W okręgu nr 5 powstanie także boisko piłkarskie dla trampkarzy przy ul. Lotniczej. Na ten projekt głosowało 1126 mieszkańców, szacunkowo ma kosztować 90 tys. zł. Nie będzie to jednak rozbudowa kompleksu sportowego przy ul. Skrzydlatej, boisko zostanie zlokalizowane w innym miejscu. Pieniędzy starczy też na postawienie dwóch stołów do tenisa stołowego w parku Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego. Projekt Sławomira Chojeckiego ma kosztować 25 tys. zł, zyskał poparcie 613 mieszkańców.
     W małych projektach wygrały szkoły: w Szkole Podstawowej nr 14 odbędzie się Kreatywny Świat Malucha (1196 głosów), a w Szkole Podstawowej nr 25 przy ul. Wyżynnej impreza sportowa dla przedszkolaków (863 głosy).
     
     Inicjatywy Ogólnomiejskie

     W tej kategorii zwyciężył Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, na terenie którego powstanie kompleks integracyjno – sensoryczny. Projekt zdobył poparcie 2471 mieszkańców, jego szacowany koszt to 600 tys. zł. I na nic więcej nie starczyło pieniędzy.
     W porównaniu do ubiegłego roku zwraca uwagę fakt konieczności zdobycia większej ilości głosów, aby projekt był skierowany do realizacji. W czterech okręgach wygrały projekty duże, które wykorzystały cały limit środków. Tradycyjnie też swoją siłę pokazały szkoły, które nie miały sobie równych w zdobywaniu głosów.
     - Dyskusja na temat roli szkół w Budżecie Obywatelskim ma miejsce każdego roku. Jednak ze szkół korzystają mieszkańcy Elbląga. Czasami maja miejsce zagrywki niekoniecznie fair – play. Jest grupa tych, którzy chcą wyłączenia szkół z Budżetu Obywatelskiego i jest grupa, która ma inne stanowisko. To jest dyskusja, w której nie ma do końca argumentów za i przeciw wyłączeniu szkół. Nie uważam za złe tego, że szkoły też startują, bo pozyskują pieniądze, z których korzystają nasi obywatele – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga podczas prezentacji wyników głosowania tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego.
     W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy głosowali nad rozdysponowaniem 3 mln zł: po 480 tys. zł na każdy z pięciu okręgów (z czego 50 tys. zł zarezerwowano na tzw. małe projekty) i 600 tys. zł na inicjatywę ogólnomiejską.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Skandal i korupcyjny budżet - większość projektów, zwłaszcza tych ubiegających się o najwyższe kwoty z budżetu obywatelskiego, to projekty radnych oraz szkół i innych instytucji miejskich. Największą grandą jest to, że władze ratusza pozostają głuche na sugestie mieszkańców dot. wyłączenia szkół poza BO (np. poprzez stworzenie osobnej kategorii dla nich), co zrobiło już wiele miast w Polsce, z najbliższych nam Gdynia, Gdańsk czy Olsztyn. Dziś na konferencji prezydent Wróblewski ślepo i fanatycznie bronił prawa szkół do składania projektów. Efekt będzie taki, że ludzie zaczną bojkotować BO, do czego gorąco zachęcam a sam drugi rok już czynię. Dlaczego wciąż nie zostały zmienione zasady ubiegania się o środki z BO, tylko wykorzystuje się je jako "lewy" budżet kampanijny oraz ukryte finansowanie projektów, które powinno realizować miasto w ramach swoich ustawowych obowiązków? Że mieszkańcom chce się jeszcze firmować tę urzędniczo-kolesiowską farsę w Elblągu, to się doprawdy dziwię.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 3
  RobertKoliński(2018-10-25)
 • ja pie@#$le. .. na co Ci ludzie głosują. .. syf kiła i mogiła
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  szkodagadac(2018-10-25)
 • I znow prochnika i daszynskiego nie wyremontowane. Mozna wiedziec ile w okresie ostatnich 20 lat wlozono w ta okolice srodkow? Zapewniam ze bardzo ale to bardzo niewiele. O przepraszam stara kostka brukowa po 18zl/m2 na niewielkim odcinku. Gdzie ida nasze podatki? Pozostale zejscia z robotniczej w kierunku prochnika patologiczne i zapomniane przez wladze. Dzieci ze szkoly boja sie same wracac. Taka prawda.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Taka prawda(2018-10-25)
 • Co to za LIPA !!! Kasa na imprezki szkolne? !!! A drogi i chodniki dziurawe! Drogi rowerowe budować !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  FC Krypta (2018-10-25)
 • Panie Koliński mimo iż bardzo się różnimy. I zawsze mnie bierze obrzydzenie na Pana komentarze , tu jednak muszę się z Panem zgodzić że BO to kpina z mieszkańców. A chodnik a raczej jego z 200 metrów w parku Kajki za 430 tyś . To złodziejstwo na tle wszystkich alejek za tą samą cenę w parku Traugutta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  Tym(2018-10-25)
 • RobertKoliński @Tym - Czytam to już dziś po raz enty - kiedy zadaję trudne pytania nie temu kandydatowi co trzeba, to popełniam "obrzydliwe komentarze" oraz "szkaluję", jak pytam nieustępliwie tego akurat po linii, to mję nawet prawica chwali;) No cóż robić, wychodzi na to, że bywam ostatnim sprawiedliwym w mieście;) A co do meritum, to oczywiście że jest to kpina z mieszkańców i Budżet Obywatelski w obecnym kształcie jest zwyczajną ustawką, szkołą korupcji i łapówkarstwa dla uczniów już od najmłodszych lat. Tylko z ostatnich 2 lat mam z pół tuzina przykładów od ręki, kiedy dyrekcje szkół w skandaliczny, amoralny i otwarcie korupcyjny sposób załatwiały sobie poparcie dla swoich (tak naprawdę - miejskich) projektów wykorzystując do tego młodzież szkolną i ich rodziców, którzy zbierali w ich imieniu numery pesel, łamiąc nie tylko dobre obyczaje, ale i prawo przy okazji. Ten program to jest wstyd dla miasta i hańba dla jego orędowników oraz tych dyrektorów palcówek (niektórzy są nawet szefami kampanii jednego z kandydatów na urząd prezydenta miasta w drugiej turze), którzy maczają w tym procederze palce.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  RobertKoliński(2018-10-25)
 • Dlaczego wniosek o dofinansowanie in vitro przepadł? Mimo odwołania został oceniony negatywnie, ale na stronie Bo nie podano powodu. Czy ktoś wie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2018-10-26)
 • Alejki, chodniki, chodniczki, kwiatuszki, boiska do grania A ZAKŁADÓW PRACY NOWYCH JAK NIE BYŁO TAK NADAL NIE MA!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2018-10-26)
 • A gdzie enduro w bażancie ? Gdzie ścieżki rowerowe ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2018-10-26)
 • Proponuje pomyslec o placach zabaw tam gdzie sa one potrzebne! Np. Okolice 1000-lecia, Huzarskiej, Panieńskiej, Czerniakowskiej!!! Teren taki duzy obok Urzedu Geodyzyjnego nawet kort tenisowy pracownicy maja a dzieciom podworko zabrali!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  obi3(2018-10-26)
 • Wielki żal, że nie będzie renowacji muszli koncertowej w Bażantarni !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  aa(2018-10-26)
 • Pracy jest masa. Wystarczy się rozejrzeć. Albo zejść ze swojego EGO, bo żadna praca nie hańbi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  ErgoSum(2018-10-26)
Reklama