Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Szlaban w przestrzeni publicznej

 
Elbląg, Teraz ja - Szlaban w przestrzeni publicznej
(fot. AD archiwum portElu)

Jako dziecko ganiałem po Elblągu, bawiąc się w podchody, wyprawiałem się na sąsiednie podwórka, poznając nowe dzieciaki. Elbląg był prawdziwą przestrzenią publiczną, którą dzisiaj po trochu zawłaszczają firmy deweloperskie oraz właściciele nieruchomości, stawiając ogrodzenia i szlabany.

Nie jesteśmy jedyni, takie osiedla stały się częścią krajobrazu dużych miast. Zaczyna się niewinnie, od stawiania szlabanów zamykających dostęp obcym zmotoryzowanym do parkowania na danym terenie. Deweloperzy ogradzają budynki płotem zwykle pod pretekstem zwiększenia bezpieczeństwa, tworząc zamknięte enklawy. W innych miastach wspólnoty i spółdzielnie odgrodziły się płotami, nie chcąc mieć kłopotu z „obcymi”.
     W naszym mieście możemy spodziewać się podobnych sytuacji. Zdanie Kierownika Działu Administracji Osiedli ESM „Sielanka”: „Dzisiaj blokowane są podjazdy, wjazdy, chodniki. Nie możemy dopuścić do tego. I dlatego dla dobra mieszkańców będziemy osiedla „wygradzać” szlabanami. Za zgodą mieszkańców i dla ich dobra.”
     Zacznie się stawianie ogrodzeń, postawi trzech, to i czwarty będzie zmuszony postawić. Pomału tworzymy zamknięte enklawy wpływające na rozwarstwienie społeczeństwa, dzieląc na lepszych i gorszych czy bogatych i biedniejszych. Dbając o swoje mienie, z miasta możemy zrobić zbiorowisko gett. Zza płotu będziemy wyglądać, jak na więziennym spacerniaku. Ogrodzenia przeszkodzą nam w nawiązywaniu więzi społecznych z rówieśnikami.
     Ogradzając tereny, odgradzamy ścieżki i drogi na skróty, co starszym osobom może utrudnić życie, utrudniamy wjazd karetce czy straży pożarnej, zmniejszamy parkingi dla mieszkańców. Plusem może być poczucie bezpieczeństwa, brak obcych parkujących, czystość.
     Czy chcemy do tego dopuścić, nie ma innej metody na stworzenie bezpieczeństwa? I pomyśleć, że są jeszcze kraje, w których mieszkańcy, wychodząc z domu, nie zamykają drzwi na klucz.
     Życzę wszystkim, aby Nowy Rok przyniósł spełnienie marzeń, radość miłość, pomyślność oraz byśmy żyli w wolnym mieście bez ogrodzeń i szlabanów.
     
fajnyfacet
Liczba publikacji: 20
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
4.5 10 61

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ja powiem wam jedno, mieszkancy osiedla Władysława IV. Jeśli będziecie nam blokować przejście, mieszkancom z ul. Chopina, my zablokujemy wam dojast do waszych garaży przy ul.Chopina. elblag.wm.pl Sprawa do dziś nie rozwiążana przez UM, SIELANKĘ i ZBK.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  /Alojzy/(2013-12-31)
 • Jak się mieszkancy osiedla Władysława IV będą panoszyć i blokować nam przejście, mieszkancom ul. Chopina, my wam zablokujemy dojazd do waszych garaży przy ul. Chopina, bo wy korzystacie, grzecznościowo, z naszej drogi dojazdu do tych garaży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 10
  UWAGA!!!(2013-12-31)
 • Autorze tekstu - żadnej karetce czy straży pożarnej wjazdu się nie utrudnia. Służby ratunkowe mają specjalne karty i bez problemu pokonują szlabany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 12
  porządekmusibyć(2013-12-31)
 • tak tylko ci sie zdaje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  doporzadekmusibyc(2013-12-31)
 • Przykro mi Panie fajnyfacet, ale bredzi Pan strasznie. Mieszkam na takim "zaszlabanowanym" osiedlu w centrum miasta. Muszę przyznać, że postawienie tej "przeszkody" dało chyba wszystkim mieszkańcom ogromną ulgę. Przed ustawieniem zabezpieczenia nasze osiedle codziennie było z każdej strony zastawione samochodami z miasta. Stały one na miejscach parkingowych, na boisku do gry w piłkę, zastawiały chodniki i ulicę. Praktycznie niemożliwe było przejechanie po chodniku wózkiem dziecięcym, gdyż na prawie całej jego szerokości stały samochody. Podobnie z drogą bezpieczeństwa- pomiędzy poparkowanymi samochodami ledwo przeciskały się osobówki, nie mówiąc o problemie jaki by powstał przy konieczności wjazdu np. dużego wozu strażackiego. W tym momencie napływ parkujących z miasta jest znacznie ograniczony, chodniki są przestronne, a droga przeciwpożarowa jest przejezdna. Latem dzieci grają w piłkę, a na trawniku rozkładają koce i namioty- zupełnie jak 20 lat temu. Nie czuję żadnego wyalienowania. Ukłon w stronę Sielanki, za ich starania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 10
  aabb(2013-12-31)
 • Przede wszystkim szlaban stawiany jest na terenie prywatnym spółdzielców lub wspólnot, nie w "przestrzeni publicznej", więc niech tzw, ator tych dyrdymałów sobie to przemyśli, a jeżeli ktoś nie życzy go sobie na własnym podwórku, to może strzelić focha najwyżej i poskarżyć mamie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  Dotzw.autora(2013-12-31)
 • Od kiedy szlaban założyli na osiedlu parkuje poza osiedlem bo niema miejsca dla mnie, ponieważ miejsca są zajęte przez mieszkańców z pobliskich ulic. Nadmieniam że pracuje w systemie zmianowym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  placowy(2013-12-31)
 • Oszlabanowac wszystkie osiedla w okolicy ul.1 Maja ! Bo to co sie dzieje na podworkach wola o pomste do nieba !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  se(2013-12-31)
 • autorze, komuna przez lata przyzwyczaila nas, że wszystko jest wspólne i brak jest poszanowania dla własności prywatnej. Bardzo dobrze, że od 24 lat to powoli się zmienia, teren prywatny, to nie park, tak samo, jak żaden wlaściciel ogrodu przy swoim domu, nie życzy sobie nieproszonych gości na swoim prywatnym terenie. Na Zachodzie wlasność prywatna jest bardzo rygorystycznie przestrzegana / Anglia, a zwlaszcza USA / u nas niestety dla większości teren nieogrodzony to niczyj, czyli wspólny. i to należy zmieniać. Czas komuny już minął i nie wracajmy do tego autorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 9
  (2013-12-31)
 • Na świecie odchodzi się od grodzenia, a u nas się zaczyna. Znawcy tematyki od lat piszą, że to tworzenie gett, a płoty nie zabezpieczają wcale przed wtargnięciem innych osób. To złudne poczucie bezpieczeństwa, a szpeci przestrzeń i dzieli, zamiast łączyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 3
  elel(2013-12-31)
 • sprytne dzieci to i płot ominą :) a ty przyjedź na zawade z dziećmi to sobie pobiegacie do woli :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  dvcfd(2013-12-31)
 • Czytam takie artykuły i śmiać mi się chce. Stawianie szlabanów nie ma nic wspólnego, z utrudnianiem wjazdu karetce itp. Nie mogę się doczekać dnia ostatecznego zamknięcia tego szlabanu. Można będzie bez skrępowania wrócić do domu wieczorem i postawić samochód pod swoim blokiem, a nie chociażby o 21 szukać miejsca na innych osiedlach! Niestety na dzień dzisiejszy nie ma możliwości złożenia samochodu w kostkę i schowania do kieszeni. Gdzieś trzeba go postawić, a po to płacę czynsz by zrobić to na swoim osiedlu a nie swoim kosztem "gościć" mieszkańców innych ulic. Myślę, że na temat stawiania szlabanów na Władysława IV nie powinny wypowiadać się osoby mieszkający na innych osiedlach. Ten szlaban to decyzja mieszkańców i tyle w tym temacie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  zadowolonaZEszlabanu(2013-12-31)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki
Czapka z nadrukiem