Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tak głosowali mieszkańcy. Zwycięzcą m.in. SP 18

Elbląg, Tak głosowali mieszkańcy. Zwycięzcą m.in. SP 18 Na terenie SP 18 powstanie boisko do piłki ręcznej, a w przyszłości hala sportowa (fot. UM w Elblągu)

Prawie 16 tysięcy osób zagłosowało w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali, że zostanie zrealizowanych 20 zadań na łączną kwotę 2,5 mln złotych. Wśród ogólnomiejskich inicjatyw pełną pulę zgarnął projekt budowy boiska przy SP nr 18.

Aż 3978 osób głosowało na projekt budowy boiska do piłki ręcznej przy Szkole Podstawowej nr 18 na Zawadzie. Mówiąc kolokwialnie – głosujący „pozamiatali” wybory w kategorii inicjatyw ogólnomiejskich (mimo że inwestycja dotyczy w sumie tylko okręgu nr 1), bo na tę inwestycję zostanie przeznaczona cała pula pieniędzy w tej kategorii– 500 tys. zł Budowa boiska ma być pierwszy etapem do powstania w przyszłości w tym miejscu sportowej hali. W poszczególnych okręgach do realizacji zostało wskazanych więcej inicjatyw.
     
     Okręg nr 1
     
W okręgu nr 1 zostanie zamontowane pięć kamer monitoringu wizyjnego. Ten pomysł zyskał 901 głosujących, koszt 189 tys. zł. Drugie miejsce zajęła naprawa drogi wjazdowej do bloków przy ul. Słonecznikowej 3-5 i budowa chodników. Na ten projekt głosowało 736 mieszkańców. Koszt: 120 tys. zł. I ten projekt też doczeka się realizacji.
     Trzecie miejsce na podium pod względem liczby głosujących zdobył projekt tężni solankowej na Modrzewinie. Mimo zdobycia 667 głosów nie został jednak skierowany do realizacji, bo jego koszt (300 tys. zł) przekraczał sumę przeznaczoną na projekty inwestycyjne w tym okręgu. Do realizacji został skierowany za to pomysł dotyczący poprawy infrastruktury rowerowej przy istniejących drogach. Za tą inicjatywą głosowało 552 mieszkańców, jej koszt został oszacowany na 45 tys. zł. Ten projekt zajął czwarte miejsce w kategorii inwestycji w okręgu nr 1.
     Zacięta walka trwała o sfinansowanie tzw. „małych projektów”. Lider – druga edycja sjesty w Parku Modrzewie zwyciężył bezapelacyjnie, zdobywając 1346 głosów i uzyskał finansowanie z obywatelskiej kasy. O sfinansowaniu drugiego projektu: przeprowadzenie festynów i imprez na Zawadzie zadecydowała przewaga 38 głosów. Propozycja festynu „Bezpieczna Zawada”, wigilia osiedlowa, oraz szkolenia dla seniorów zdobył poparcie 1092 mieszkańców. Na zakup książek do filii biblioteki nr 5 zabrakło już pieniędzy w puli dla „małych projektów” w tym okręgu.
     
     Okręg nr 2
     
Mieszkańcy okręgu nr 2 opowiedzieli się za budową Miniparku Nad Jarem. Ta inwestycja będzie kosztować 370 tys. zł, zebrała poparcie 743 głosujących. To jedyna duża inwestycja w tym okręgu, która zostanie zrealizowana z pieniędzy Budżetu Obywatelskiego. Poparcie mieszkańców i urzędników zyskały jeszcze dwa tzw. „małe projekty”. W przyszłym roku zostanie zorganizowany Elbląski Turniej Orlików (koszt 5 tys. zł, 976 głosujących) i Letnie Spotkania Sąsiedzkie (koszt 1. tys. zł, 605 głosujących).
     
     Okręg nr 3
     
Powody do zadowolenia mają mieszkańcy bloków przy ul. Kościuszki 25, 27 i 29. Dzięki poparciu 399 mieszkańców przy tych blokach zostanie naprawiony chodnik. Koszt 400 tys. zł. W związku z tym na inne zadania inwestycyjne zabrakło pieniędzy. W ramach małych projektów do realizacji został skierowany projekt nasadzenia krzewów ozdobnych pomiędzy ul. Próchnika a ul. Robotniczą. Za tą inicjatywą opowiedziało się 626 głosujących, szacunkowy koszt: 25 tys. zł.
     
     Okręg nr 4
     
Do realizacji zostały skierowane trzy projekty inwestycyjne. Przebudowy doczeka się ciąg pieszy przy ulicach Królewieckiej, Odzieżowej i Teatralnej. Za tą inwestycją głosowało 354 osób. Koszt - 100 tys. zł. Rozbudowany zostanie także plac zabaw w parku Planty. Ten pomysł zyskał poparcie 325 mieszkańców Elbląga, koszt 200 tys. zł. Kolejnym projektem jest zwiększenie atrakcyjności spacerowej brzegu rzeki Elbląg (wykonanie ceglanych ławek i postawienie donic z kwiatami i krzewami). W tym przypadku wystarczyły głosy 302 mieszkańców Elbląga. Ze względu na stosunkowo niski koszt – 40 tys. zł inwestycja została skierowana do realizacji. Co ciekawe, bezpieczne przejścia na ul. Nowowiejskiej przegrały dofinansowanie o jeden głos (zdobyły 301 głosów). Przypomnijmy, że niedawno na ul. Nowowiejskiej doszło do śmiertelnego wypadku.
     W okręgu nr 4 do realizacji zostały skierowane również dwa tzw. „małe projekty”. 760 osób poparło organizację „Potyczek rodzinnych”, a 701 – organizację zajęć edukacji wodnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Elblągu.
     
     Okręg nr 5
     
1197 mieszkańców okręgu nr 5 wybrało rewitalizację parku na ulicy Lotniczej (wraz z montażem budek lęgowych dla ptaków). Koszt inwestycji został oszacowany na 400 tys. zł. Także tutaj na inne inwestycje zabrakło pieniędzy. Wsparcie z Budżetu Obywatelskiego dostały też trzy tzw. „małe projekty”. W Mrówkolandii (przy SP nr 25) zostanie zorganizowane wydarzenie sportowe dla przedszkolaków (koszt 8 tys. zł; 1434 głosy poparcia), w Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka” spotkają się seniorzy i uczniowie Zespołu Szkół nr 2. Organizację spotkań wyceniono na 5 tys. zł, a za ich przeprowadzeniem opowiedziało się 1282 osób. Powstanie też Mini Centrum Gier Planszowych „Planszówka vs Komputerówka” w Szkole Podstawowej nr 16 – za 25 tys. zł. Za planszówkami opowiedziało się 631 głosujących.
     
     Gdzie najchętniej głosują
     
W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego po raz pierwszy mogli głosować niepełnoletni mieszkańcy Elbląga – 16- i 17-latkowie. Było ich w sumie 215.
     Najliczniej głosowali mieszkańcy okręgu nr 1, w sumie 8257 osób. Najmniejsza frekwencja była w okręgu nr 3 – tam zagłosowało tylko 2894 osób. Najwięcej pieniędzy z Budżetu Obywatelskiego wywalczyli mieszkańcy okręgu nr 5 – w ich okolicy zostaną sfinansowane inwestycje o szacowanym koszcie 438 tys. zł.
     
     Szczegółowe wyniki Budżetu Obywatelskiego
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • dziadostwo i wy twierdzicie że to BO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 1
  (2017-10-25)
 • Świetny pomysł by wreszcie w Elblągu były tężnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 14
  (2017-10-25)
 • W końcu Park Planty!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 1
  Ja-zadowolona(2017-10-25)
 • Nie wierzę. Doniczki wygrały z bezpiecznym przejściem na Nowowiejskiej. Niech ludzie dalej giną, grunt że kwiatki będą sobie w doniczce rosły. Nie wierzę również w wiarygodność wyniku głosowania. Pie....one to wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26 5
  Actros(2017-10-25)
 • była audycja w radiu ESKA o prawdziwym torze motocyklowym z możliwością rozwoju Elbląga dla bazy hotelowej, gastronomicznej, ekonomiczno-biznesowej dla zawodników, trenerów, kibiców itp. Urzędnicza sitwa dostała najlepszy projekt na tacy. Odrzucili w przedbiegach i nie dopuścili nawet do głosowania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 6
  (2017-10-25)
 • Bezsens, wiadomo jest, że mniejsze osiedla z większymi nie mają szans w rywalizacji na głosy. Dlatego niektórzy mają wszystko a inni gówno. Zapraszam na slowackiego, tu czas zatrzymał się w miejscu.. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  Mieszkaniec(2017-10-25)
 • "Sjesta w Parku Modrzewie" za 25 tys. zł, autor radny turlej - głupota nie zna granic!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30 3
  (2017-10-25)
 • Ta niewspółmiernie duża ilość głosów na Turleja w wyborach i jego projekty w BO jest co najmniej zastanawiająca. Śmierdzi to na kilometr. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  (2017-10-25)
 • Jakoś dziwne pomysły wygrywają. A p. Wróblewski mówi, że elblążanie - budżetem - zmieniają swoje otoczenie. Co mają wspólnego imprezy / i to w każdym okręgu /z poprawą otoczenia i poprawie jakości życia, p. Wróblewski. Takowe imprezy to powinny się odbywać za pieniądze z poszczególnych SM i z pozyskanych środków od sponsorów. Chyba że za sponsorów uważa się UM, a de facto mieszkańców Elbląga. Ale ciekawe czy p. Wróblewski pytał elblążan o wyrażenie zgody na sponsoring?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 3
  wist(2017-10-25)
 • Ciekawe czy radny Turlej ze Sjesty nie zrobi pikniku przedwyborczego, bo przy pierwszej Sjeście i na TV Truso, i na info i wszędzie, gdzie tylko można było, się. .. pojawiał i wypowiadał. Pieniądze wszystkich mieszczan a jakby. .. z konkretnej opcji. Nie ładnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 1
  ???(2017-10-25)
 • Pic na wodę, fotomontaż te głosowania!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 2
  Krawczyk(2017-10-25)
 • 25 tys za krzewy na prochnika?. Krzew kosztuje ok 5-8zł. Prosze policzyc ile krzewow mozna kupic za ta kase a di obsadzenia je kawaleczek 1 arowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 2
  (2017-10-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini