Poniedziałek 10-12-2018, imieniny Bogdana, Julii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tam, gdzie zieleń styka się z błękitem

Elbląg, Tam, gdzie zieleń styka się z błękitem (fot. Damian Matwiejczyk)

Wczoraj w Galerii EL odbyło się uroczyste się rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Dzieci i Młodzieży Romskiej „Spójrzcie na mnie inaczej”. Zobacz fotoreportaż Dzieci w Galerii.

Konkurs zorganizowany z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Romów miał na celu m.in. integrację społeczności romskiej z lokalną. Jak podkreślali organizatorzy spotkania, ważne jest, by Romowie mieszkający w Polsce czuli się pełnoprawnymi obywatelami tego kraju. Aby mogli tu kultywować swoje tradycje, prezentować twórczość i pielęgnować kulturę, która jest niezwykle ciekawa i bogata.
     - Motto naszego konkursu to także słowa „Tam, gdzie zieleń styka się z błękitem...”. Dlatego pragnę wszystkim małym i większym Romom życzyć, by ten błękit znamionował spełnienie ich marzeń. Zieleń to namiastka nadziei, której trzeba mieć zawsze jak najwięcej. Życzę więc jak najwięcej dobrej nadziei w realizacji planów - mówiła Aleksandra Nieżurawska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Elblągu, gospodarz konkursu.
     Na konkurs „Spójrzcie na mnie inaczej” wpłynęło 169 prac dzieci i młodzieży romskiej z Wejherowa, Świecia, Ełku, Suwałk, Radomia, Witnicy, Olsztyna i Elbląga. Rysunki wykonywane różnymi technikami przedstawiają przede wszystkim cygańską tradycję - są na nich m.in. barwne tabory, obozy, zabawy przy ognisku, kolorowe tradycyjne stroje, konie. Oprócz rysunków o tematyce cygańskiej zaprezentowano także gliniane obrazki i figurki aniołków.
     Jury, w którym zasiedli artyści plastycy: Zbigniew Opalewski (dyrektor Galerii EL), Mirosław Czarny (także pedagog) i Janusz Romanowski postanowiło przyznać pięć głównych nagród rzeczowych. Otrzymali je Józek Paczkowski (11 lat), Agnieszka Jodłowska (12 lat), Wirginia Ciwińska (13 lat) - wszyscy z Suwałk oraz reprezentanci elbląskiej społeczności romskiej Odys Głowacki (10 lat) i Paweł Chrząstowki (18 lat).
     Równorzędne wyróżnienia otrzymali: Wirginia Goman (9 lat) z Wejherowa, Emil Giza (10 lat) z Radomia, Rita Czajkowska (14 lat) z Elbląga, Monika Głowacka (19 lat) z Elbląga oraz Miriam Fenske (9 lat) i Robert Majewski (13 lat) z Witnicy, którzy wspólnie wykonali piękną wyklejaną cekinami pracę. „Nadprogramowe” wyróżnienia otrzymały także Tania Grabowska z Olsztyna i Monika Głowacka z Elbląga. Wszystkim uczestnikom konkursu wręczona pamiątkowe dyplomy i upominki.
     Józek Paczkowski z Olsztyna w imieniu wszystkich dzieci romskich podziękował organizatorom, a Ramona Paczkowska z pomocą zespołu zaśpiewała piękną cygańską pieśń, która wprowadziła oglądających wystawę w odpowiedni nastrój. Przed gmachem Galerii paliło się ognisko, przy którym nie mogło zabraknąć oczywiście śpiewu.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena .pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini