Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Tańsze przedszkola od maja?

 
Elbląg, Tańsze przedszkola od maja? Małgorzata Adamowicz, Antoni Czyżyk, Andrzej Soja (fot. AD)
Rek

Już nie pięć, a aż siedem bezpłatnych godzin pobytu dziecka w przedszkolu i stała opłata w wysokości 2,5 zł za każdą następną godzinę spędzoną w placówce – o takie zamiany zabiega klub radnych Platformy Obywatelskiej. Jeśli uchwała zostanie przegłosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej, przepis wejdzie w życie już 1 maja.

Uchwała o opłatach wprowadzona we wrześniu tego roku budziła wiele zastrzeżeń wśród rodziców przedszkolaków. Dla części z nich koszt posyłania dziecka do przedszkola znacznie wzrósł. Dotyczy to szczególnie rodziców, których dzieci spędzają w przedszkolu 8 godzin i więcej, czyli rodziców pracujących – potocznie mówiąc – na etacie.
     Według ustalonych wcześniej zasad dziecko przebywało bezpłatnie w przedszkolu od godziny 8 do godziny 13. Za każdą następną godzinę rodzic musiał dopłacać kolejno: 4, 7, 9, 10 i 11 zł.
     Radni PO i Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki chcą zwiększyć liczbę bezpłatnych godzin do siedmiu, dzięki czemu opiekun nie będzie płacił za pobyt dziecka w przedszkolu w godzinach 8 – 15. Przygotowywana uchwała zakłada także stałą opłatę za każdą kolejną godzinę, która wynosić będzie 2,5 zł.
     - Myślę, że jest to duże udogodnienie i duża oszczędność dla rodzin których dzieci chodzą do przedszkoli - mówił podczas wczorajszej (7 marca) konferencji Antoni Czyżyk, przewodniczący klubu radnych PO.
     Informacja ta zapewne ucieszy rodziców najmłodszych elblążan. W dzisiejszych czasach każda oszczędność jest na miarę złota. Ważne jest również to, by nie odbierać dzieciom możliwości rozwoju, edukacji, uspołeczniania się i przebywania z rówieśnikami.
     Departament Edukacji Urzędu Miejskiego przeprowadził analizę, która pozwoliła ustalić jaka część dzieci spędza w przedszkolu określoną liczbę godzin. Z badań tych wynika, że tylko 12 procent dzieci (259 maluchów) uczęszcza do przedszkola w pełnym wymiarze, ośmiu godzin. Co za tym idzie, tylko 12 procent rodziców ponosi miesięcznie opłaty wyższe niż 135 zł, czyli większe od obowiązującej wcześniej opłaty stałej.
     Analiza pokazała także, że 355 dzieci spędza w przedszkolu pięć godzin (tych bezpłatnych), za 394 przedszkolaków rodzice dopłacają miesięcznie do 50 zł, 1 194 dzieci wymaga dodatkowej opłaty w wysokości do 100 zł, natomiast za 1 611 dzieci opiekunowie dopłacają do 135 zł miesięcznie.
     - Zależy nam na tym, aby dzieci korzystały z przedszkoli w stu procentach, żeby rodzic nie zabierał dziecka po pięciu godzinach, żeby to dziecko korzystało z dodatkowej oferty edukacyjnej proponowanej przez przedszkola - informuje Andrzej Soja, dyrektor Departamentu Edukacji. - Więc tutaj jest ukłon do rodziców i propozycja, żeby zwiększyć tę ilość bezpłatnych godzin pobytu dziecka w przedszkolu do siedmiu, i później rozliczania liniowego za każdą dodatkową każdą godzinę, co też ułatwi sprawę.
     Uchwała poddana będzie głosowaniu na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Jeśli uzyska poparcie, ustawa wejdzie w życie już 1 maja.
     W 2011 roku miasto wydało na przedszkola ponad 17,5 mln zł, w tym wpływy od rodziców to nieco ponad 2, 7 mln zł.
     - Konsekwencje proponowanych zmian poniesie samorząd, bo musi dopłacić troszeczkę więcej pieniędzy, będzie to dodatkowy koszt 800 - 900 zł w skali roku - dodaje Soja.
     W Elblągu funkcjonują 22 przedszkola publiczne, jedno specjalne i dwa integracyjne.
     - Sytuacja na rynku przedszkoli elbląskich jest dobra. Obecnie do przedszkoli publicznych uczęszcza 2 258 dzieci, ale dysponujemy jeszcze 107 miejscami wolnymi - informował Antoni Czyżyk.
     Od 20 marca rusza rekrutacja do elbląskich przedszkoli na rok szkolny 2012/2013. W placówkach publicznych, niepublicznych i w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych są dysponuje prawie 4 tysiącami miejsc.
     - Do przedszkoli zapisywać się można drogą elektroniczną, wypełniając zgłoszenie na stronie internetowej www.eped.pl, ale również drogą tradycyjną - mówiła Małgorzata Adamowicz, radna PO. - Zależy nam na tym, by nie dublować zapisów, chcemy uniknąć sytuacji, gdy dzieci zapisywane są do kilku placówek jednocześnie, blokując w ten sposób miejsca innym.
     Zapisy maluszków potrwają do 20 kwietnia.
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • A miało być już tak tragicznie. Wszyscy krzykacze ogłaszali koniec świata, nikogo nie będzie stać na opłatę za przedszkole. A wreszcie jest porządek i za bardzo przyzwoite pieniądze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-08)
 • ach co za lansik. .. .kiedy występować wiedzą dokładnie:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-08)
 • Na wakacje taniej. Od września podwyższą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-09)
 • Szkoda, że bardzo podobny pomysł proponowany przez Prawo i Sprawiedliwość pół roku temu radni odrzucili. Czyżby Radni z rządzącego PO doszli do wniosku, że opozycja miała jednak rację
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elbląg moje miasto(2012-03-09)
 • Dlaczego Pan Soja nie siedzi w środku składu, przecież jest dyrektorem Departamentu Oświaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-09)
 • ciekawe zatem o ile podniosą opłatę na komitet rodzicielski?; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mama przedszkolaka(2012-03-09)
 • oczywiście obłuda musi być po stronie PO, wcześniej PIS wnioskował o tańsze przedszkola to nie miał racji a teraz wspaniałomyślni P Owcy wnioskują. Nie pierwsza to taka zagrywka pod publiczkę tej, pełnej fałszu i zakłamania partii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-09)
 • Przepraszam bardzo ale kto te dodatkowo płatne godziny w ogóle wprowadził? Czy nie aby właśnie PO, co??? Teraz raptem z wielkim szumem klub PO postuluje o wydłużenie tego czasu "AŻ" do 7 godzin. Kto z pracujących może pochwalić się, że pracuje 5 godzin dziennie? To jest dopiero hipokryzja radnych z PO. Co się dzieje z tym naszym miastem, w którym to nawet za parking dworcowy należy płacić?. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zatroskany(2012-03-09)
 • Może wkońcu cos sie zmieni dla matek pracujących!!! Pracuje w różnych godzinach i mam dwóch przedszkolaków - 1/2 pensji oddaję ma przedszkole tj. ok. 500zł + 500 niani, która zajmuje sie dziećmi iedy jestem w pracy. A panie, które codziennie widuję w przedszkolu - kawka z koleżanką i radość, bo płacą grosze za przedzszkole i nie fatyguja się nawet do MOPS po formalności załatwienia przedszkola! To ma byc sprawiedliwe dla pracujacych?? Chyba ktoś sie zapomniał przy przedszkolach na 5h za darmo- a Ty jak tyrasz to płać, oczywiście za to że masz dzieci pod opieką na 8h, bo 9h to już koszt 600zł m0cnie. Pozdrawiam i mam nadzieję, że Uchwała zastanie przyjęta w MAJU- KIBICUJĘ BARDZO!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pracująca(2012-03-09)
 • Przedszkola, żłobki, wyżywienie dzieci w szkołach powinno być darmowe. Zmniejszyć pensyjki posłom, senatorom, prezesom i kasa znajdzie się. Tak długo jak PO i PSL u władzy bida i cyrk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-03-09)
 • Witam Rozumiem że przedszkoli niepublicznych ta decyzja nie dotyczy. Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Falko(2012-03-09)
 • Dzieci z poza Jebląga od września mają zakaz zapisywania ! Pytam więc gdzie mają się podziać maluchy (5latki) z Gronowa Górnego i innych podmiejskich miejscowości. .. .. .czy nasze dzieci są gorsze. .. .SKANDAL !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  SŁAWULA(2012-03-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych
Domena .pl
Domena funkcyjna .com.pl