UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Team building w biegu

 
Elbląg, Team building w biegu
fot. nadesłana
Reklama

Integracyjny Bieg Terenowy WTZ „Bażantarnia” na stałe wpisał się w kalendarz imprez organizowanych przez Warsztat Terapii Zajęciowej F.P.D.N. im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu. We wtorek, 6 czerwca w elbląskiej Bażantarni odbyła się już trzecia edycja tychże zawodów.

IBT WTZ „Bażantarnia” to dla zawodników czas sporego wysiłku, potu, błota i… niezapomnianych wrażeń. Bo, dlaczego osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają podczas zawodów rzucać jedynie piłką do celu? Dlaczego nie mają sprawdzić się w zadaniach medycznych, czy… strzelaniu do celu przy użyciu „pistoletów” do painballa?
       Uczestnicy biorący udział w zawodach, oprócz pokonania biegiem trasy liczącej 3 km, musieli odnaleźć punkty i zmierzyć się z zadaniami sprawnościowymi. Trasa Biegu została przygotowana przez p. Kazimierza Szulżyckiego z Elbląskiego Klubu Orienteeringu – współorganizatora Biegu.
       Jak na profesjonalne zawody przystało, odbywały się po trasie wyznaczonej na mapie (dodatkowo oznaczonej wstążkami), a zaliczenia poszczególnych konkurencji były dokonywane przy użyciu profesjonalnych kart do biegu na orientację. O zwycięstwie decydował ogólny czas przebiegu.
       W tegorocznym III Integracyjnym Biegu Terenowym WTZ „Bażantarnia” wzięło udział 10 drużyn z trzech województw: kujawsko – pomorskiego, pomorskiego i warmińsko – mazurskiego. Najszybsza okazała się ekipa z WTZ TPD w Morągu, pokonując trasę w czasie 28,01, drugie miejsce wywalczyła drużyna z WTZ „Pomocna dłoń” w Marzęcinie, a trzecie WTZ SION w Bartoszycach 35,12.
       Większość konkurencji odbywało się w oparciu o świetną formę integracji, jaką jest „team building" - pojedynczy zawodnik nie jest w stanie zaliczyć zadania - potrzebna jest praca całej drużyny. Kwintesencja integracji! Sześcioosobowa drużyna składała się z trojga uczestników WTZ, instruktora terapii oraz dwóch wolontariuszy. Ponieważ nasza impreza sportowa adresowana jest do osób dorosłych, wsparcie wolontariackie udzielili nam studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Elblągu pod kierownictwem wykładowcy, Pana Janusza Światkowskiego (Druha Bielika) oraz pełnoletnie osoby prywatne. Chodziło o integrację na poziomie rówieśniczym. Dużą pomoc organizacyjną stanowili również studenci Wyższego Seminarium Duchownego oraz uczniowie ostatnich klas mundurowych z ZSTiE w Pasłęku pod opieką pana mjra Bolesława Czechowskiego, którzy m. in. zajmowali się przeprowadzaniem zadań na szlaku oraz zapewniali bezpieczeństwo na trudniejszych odcinkach trasy (np. przy przeprawie przez rzekę). Większość wolontariuszy pojawiających się na Biegu, po raz pierwszy miała możliwość współdziałania z dorosłymi osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Obawy, wynikające z niekoniecznie prawdziwych informacji, mitów dotyczących osób z niepełnosprawnością intelektualną rozwiały się wraz ze startem drużyn. Po powrocie z trasy, rozpoczęła się już kolejna - spontaniczna część imprezy: uczestnicy WTZ i wolontariusze … urządzili sobie potańcówkę. Skąd siły? Nie wiadomo! Już nikt się nikogo „nie bał”.
       Bardzo często zdarza się, że wolontariusze, którzy pojawiają się przy okazji IBT „Bażantarnia” zostają z nami na dłużej – wspierają nasze prace w Warsztacie, uczestniczą w wyjściach. Dotyczy to najczęściej osób z ustabilizowaną sytuacją zawodową lub niepracujących. Tak było m.in. w w przypadku Druha Bielika, czy pana Kazimierza Szulżyckiego – są z nami od pierwszego Biegu, zarówno podczas imprez, które organizujemy, jak i w codziennej pracy. Warsztat funkcjonuje w godzinach 7:00 – 15:00 - studenci, uczniowie zazwyczaj nie mają możliwości podjęcia u nas wolontariatu (nad czym ubolewamy), ponieważ tym czasie odbywają się zajęcia. Dziękujemy wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym, bez których organizacja III IBT WTZ „Bażantarnia” byłaby wręcz niemożliwa. Emocje po tegorocznym Biegu powoli opadają. Zostaje czekać na kolejną edycję….
      
WTZ F.P.D.N. im. Matki Teresy z Kalkuty w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama