Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Terapia przez sztukę

Rek

Osoby niepełnosprawne wyróżnia odmienny sposób postrzegania rzeczywistości oraz reagowania na nią. Cechuje je także niezwykła wrażliwość oraz spontaniczna żywiołowość i aktywność. Dla takich właśnie osób CSE Światowid organizuje corocznie warsztaty „Twórcza Terapia”. Terapia przez sztukę jest nie tylko doskonałą formą uspołecznienia osób niepełnosprawnych, lecz także sposobem na wyrażenie i zrozumienie własnych emocji.

„Twórcza Terapia” to interdyscyplinarne warsztaty artystyczne dla osób niepełnosprawnych. Udział w nich mogą wziąć wszystkie osoby niepełnosprawne bez względu na wiek, niezależnie od sprawności intelektualnej czy dysfunkcji fizycznych, oraz osoby zagrożone wykluczeniem społecznym i ze środowisk marginalizowanych. Terapia jest interdyscyplinarnym projektem edukacyjnym, obejmującym cykliczne zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki oraz prezentacje sceniczne, wyjazdy na spektakle do teatrów i wystawy. W trakcie zajęć wykorzystywane są różne techniki arteterapeutyczne: teatroterapia, taniec, fotografia, muzykoterapia.
     28 grudnia o godz. 16 w Galerii Nobilis w CSE Światowid odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Twórczej Terapii”. Wstęp wolny.
– W ramach „Twórczej Terapii” organizowane są zajęcia plastyczne, muzyczne, teatralne – wylicza Teresa Miłoszewska, kierownik Działu Edukacji Teatralnej i Ośrodka Arteterapii w CSE „Światowid”. – Zajęcia te odbywają się co dwa tygodnie. Dzięki takim zajęciom osoby niepełnosprawne mogą odkryć własne zdolności, terapia przez sztukę może dostarczyć im również środków pozwalających uporządkować, wyrazić i zrozumieć własne emocje. Jest to bardzo dobra metoda uspołecznienia tych ludzi. Projekt realizowany jest cyklicznie przez cały rok, zajęcia zaczynają się we wrześniu, kończą w czerwcu. 28 grudnia w Galerii Nobilis odbędzie się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji „Twórczej Terapii”, podczas którego obędzie się wystawa form plastycznych autorstwa uczestników projektu oraz wystawiony zostanie spektakl. W ramach projektu organizowane są także wyjazdy do teatrów. W tym roku byliśmy w Operze Bałtyckiej w Gdańsku na balecie „Romeo i Julia”, w teatrze muzycznym na „Pięknej i bestii”, byliśmy również na zamku w Ostródzie na spektaklu „Zmysłowe przebudzenie”. Uczestnicy projektu uczestniczyli również w spektaklach prezentowanych w ramach Festiwalu „Animo” w Kwidzynie. Udział w warsztatach może wziąć każda osoba niepełnosprawna. Informacje o warsztatach rozpowszechniane są przez instytucje pracujące z osobami niepełnosprawnymi oraz poprzez ulotki wydawane przez Światowid. Na temat warsztatów można przeczytać również na stronie internetowej Światowida. W ramach projektu odbywa się latem również tygodniowa „Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej”.
– 28 grudnia w ramach podsumowania tegorocznej edycji planujemy wystawienie spektaklu zatytułowanego „O słodkiej królewnie i pięknym księciu” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel. – opowiada o swoim nowym przedsięwzięciu instruktor teatralny CSE Światowid Edyta Machul. – Jest to historia dla dorosłych, stąd nie bałam się jej wystawić z dorosłymi niepełnosprawnymi. Historia opowiada o specyficznych relacjach między kobietą a mężczyzną. Mamy mało czasu na przygotowania, ale ruszyły już one pełną parą.

 


     Swoimi wrażeniami z udziału w warsztatach chętnie dzielą się sami uczestnicy:
– Bardzo się cieszę, że mogę tutaj być i brać udział w różnych zajęciach – mówi Mariusz Tuliszewski – Od wielu już lat biorę udział w tych zajęciach i wiele one mi dają. Gram w spektaklach – również i w tym tegorocznym – biorę udział w zajęciach plastycznych. Cudownie spędzam tu czas.
– Najbardziej lubię zajęcia plastyczne i muzyczne. Jest to dla mnie forma relaksu. Cieszę się, że mogę tutaj spotkać się z ludźmi – mówi Marek Chrust, uczestnik warsztatów.
     

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety ze sztuką
Fototapety z erotyką
Fototapety dziecięce
Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż