Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To ostatni taki rocznik

 
Elbląg, To ostatni taki rocznik
Bożena Konkol (po prawej) dyrektor placówki, żegna swoich uczniów, którzy stali się ostatnimi ratownikami medycznymi pochodzącymi z tej szkoły (fot. WS)

Wszędzie było ich pełno. Ich charakterystyczne czerwone koszulki można było dostrzec z daleka, dzięki nim szkoła tętniła życiem. Przez 21 lat Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej kształciła ratowników medycznych, którzy teraz pracują nie tylko w Elblągu, ale i powiecie, a nawet i w Polsce. Mury popularnego Medyka opuścił ostatni rocznik tego kierunku. Zobacz zdjęcia z uroczystego zakończenia nauki.

Przez 21 lat młodzi ludzie, którzy chcieli ratować ludzkie życie, w tej szkole mogli nauczyć się od podstaw wszystkiego, co potrzebne. Mieli zajęcia m.in. z anatomii, farmakologii, psychologii, uczyli się przepisów prawnych, języka angielskiego, a nawet języka migowego. Byli przygotowani do pracy w warunkach, w których niejeden straciłby głowę, odbywali praktyki w oddziałach szpitalnych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, widać ich było w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym czy w Komendzie PSP. Przez te wszystkie lata szkoła wykształciła 256 wykwalifikowanych ratowników medycznych (naukę zaczynało 658 uczniów), z których spora część pracuje obecnie m.in. w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
     Mury  Medyka opuścili ostatni absolwenci tego kierunku. Trzy lata temu wiceminister zdrowia zdecydował, że jeżeli ktoś chce być ratownikiem musi skończyć studia. Ci, którzy w tym czasie już do takiej szkoły policealnej uczęszczali mogli dokończyć naukę, ale placówki musiały zakończyć nabór w 2012 r.
     - Uważam, że to błąd, że te szkoły powinny istnieć. To pierwszy stopień wtajemniczenia zawodowego – komentuje Michał Missan, koordynator działu ratownictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.
     Jak mówi Bożena Konkol, dyrektor placówki, „szkoła straciła duszę”.

  Razem z ratownikami swoją naukę zakończyły również opiekunki dziecięce. W przyszłym roku odbędzie się ostatni nabór na ten kierunek (fot. WS)
Razem z ratownikami swoją naukę zakończyły również opiekunki dziecięce. W przyszłym roku odbędzie się ostatni nabór na ten kierunek (fot. WS)

- Szkoda, że ratownicy znikają...W tej chwili musimy odmawiać szkołom, które proszą na przykład o zabezpieczenie festynu czy o przeszkolenie w zakresie pierwszej pomocy. Będzie mi ich zawsze brakować, tak jak wszystkim w tej szkole...Te czerwone koszulki to była oznaka tętniącego życia, zawsze wszędzie było ich pełno, zawsze byli głośni – opowiada Bożena Konkol. - Nie była to łatwa szkoła, nie wszyscy mogli temu podołać, ale cieszymy się, że taka rzesza naszych ratowników pracuje w mieście, powiecie, a nawet w Polsce. Nas też zauważają, miło mi jak idę ulicę i z karetki pogotwia pomachają mi na przywitanie. W tych osobach drzemie wola życia i myślę, że to właśnie jest to, co powinien mieć w sobie ratownik.
     Jak zapewnia dyrektor placówki szkolny sprzęt, który zostanie po ratownikach, będzie dalej wykorzystywany, bo wszystkie kierunki mają w swoim programie nauczania pierwszą pomoc.
     To nie jedyna zmiana, jaka czeka szkołę w najbliższym czasie. W następnym roku szkolnym po raz ostatni odbędzie się nabór na opiekunkę dziecięcą.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W końcu!!! Nie ufam absolwentom owego kierunku. To takie medyczne CKU brrr
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 16
  oxx(2015-01-24)
 • Skoro tak myślisz, to znaczy, że nie masz pojęcia o czym piszesz. Czyżby studencik z euh-e?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2015-01-24)
 • Tepota bije z tego wpisu...tak, prawdopodobnie to tzw student euha..zazdrosny o medyk
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2015-01-24)
 • Łza się kręci w oku że to już ostatni rocznik;-) bardzo miło wspominam i będę wspominał lata tam spędzone :-) Kadra na najwyżym poziomie i co najważniejsze bardzo ale to bardzo wymagająca! co jest wielkim plusem! Z MEDYKA wychodzili najlepsi!!! Tam chodziło o jakość a nie ilość! Ty tam jakaś tam albo jakiś tam "oxx" nie wal farmazonów! z pewnością po pierwszym semestrze by było dla Ciebie nara! Podaj Swoje imię i nazwisko, daj namiary na Siebie to porozmawiamy o tym! A jak będziesz potrzebowała/potrzebował pomocy to poproś żeby przyjechał ktoś kto kończył inną szkołę :-) pozdrawiam Cię i żyj dalej w swoim dziwnym świecie :-)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  M.Domeracki(2015-01-24)
 • Najprzystojniejsi i najfajniejsi faceci. Takie mam wspomnienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  Absolewntka medyka(2015-01-24)
 • Takie i tylko takie wspomnienia? Żal jeśli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  (2015-01-24)
 • Upa gangam stajl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kupers(2015-01-24)
 • Szkoda, że ratowników w tej szkole już nie będzie. Dzięki nim zetknęliśmy się z ratownictwem przedmedycznym. Od nich wiele się nauczyliśmy. Kto na takim poziomie i w takiej atmosferze będzie naukę zasad udzielania pomocy kontynuował? Próbowali liczni. Nikt "Medykom" nie dorównywał. Oni oraz ich nauczyciele są wielcy! Sympatyk "Medyka"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2015-01-24)
 • W Elblągu wszystko się kończy i zwija, ciekawe jak dlugo jeszcze ? U nas problemem jest wybudowanie ściezki dla rowerzystów do Krasnego Lasu, a co w tym czasie dzieje się w Trójmieście, Nigdy tak wiele nas nie dzieliło, teraz to po prostu lata świetlne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-01-24)
 • A ten wiceminister zdrowia, który podjął taką decyzję, to zrobił to samowolnie? Kto był wtedy ministrem zdrowia, a kto był premierem? Jakoś kurde zapomniałem, może Kaczyński albo Maciarewicz, ach wiem to był Bolesław Chrobry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  hen33(2015-01-24)
 • Faktem jest, że wyszkolenie ratowników było na wysokim poziomie. jednak były i zgrzyty. Zdobywcy 1-go miejsca (ratownicy w drugim roku nauki) na zawodach wojewódzkich mieli obiecaną pracę w Elblągu jako ratownicy, jednak były to tylko puste obietnice i pozostał niesmak i rozczarowanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-01-24)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 150x260 cm - Paryż
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Jezioro
Fototapety ze zwierzętami
Fototapety do siłowni/fitness club