Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Piękny jesienny poranek Piękny jesienny poranek

Towarzystwo na straży pamięci

 
Elbląg, Towarzystwo na straży pamięci Jerzy Julian Szewczyński otrzymał Krzyż Zwycięstwa (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

- Na nas spoczywa obowiązek, by chronić polską historię od zapomnienia i zatarcia - mówi Jerzy Julian Szewczyński, prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej. Organizacja świętowała dzisiaj 25-lecie swojego istnienia.

Do elbląskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa, Wilna, Grodna i Ziemi Wołyńskiej należało przez lata nawet 200 osób. Dzisiaj wiele z nich spotkało się w hotelu Arbiter z władzami miasta, regionu i parlamentarzystami, by świętować jubileusz 25-lecia.
     - Na nas spoczywa obowiązek organizacji działań zmierzających do uchronienia od zapomnienia i zatarcia polskiej historii - mówił w swoim przemówieniu Jerzy Julian Szewczyński, prezes elbląskiego oddziału Towarzystwa.
     Do głównych zadań organizacji należy m.in.: promowanie wiedzy m.in. o Kresach Wschodnich i Polsce, propagowanie idei przyjaźni, ochrona miejsc upamiętniających wydarzenia historyczne oraz dziedzictwa kulturowego. 

  (fot. Michał Skroboszewski) (fot. Michał Skroboszewski)


     Z okazji jubileuszu osoby, które były najbardziej zaangażowane w działalność towarzystwa, otrzymały odznaczenia i dyplomy. Wśród uhonorowanych był też Jerzy Julian Szewczyński, który jako jedyny otrzymał Krzyż Zwycięstwa, przyznany przez Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. - Muszę przyznać, że jest to uznanie za pracę i podziękowanie za trud i wysiłek, jaki w nią wkładam, a także jest to bodziec do dalszej pracy dla Elbląga i jego mieszkańców - mówił wyraźnie wzruszony Jerzy Julian Szewczyński, który ma już 93 lata.
     Za zasługi na rzecz miasta radni chcą mu przyznać tytuł Honorowego Obywatela Elbląga.

Ewelina Bober
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Jest przerażające to iż samochwała w mundurze POLSKIEGO OFICERA skutecznie blokuje postawienie tabliczki upamiętniającej wyrżnięcie 200 000 POLAKÓW na Kresach przez bandy UPA i ukraińską swołocz. .. ., ,no to pewnie medal i honory się należą. .. ., ,. A na kurhanach POLAKÓW bez grobu i pamięci pasą się ukraińskie krowy. .. .pewnie przewracają się w nieoznaczonych miejscach, zagrzebani coby śladu nie było. , ,Miłośnicy Lwowa, Kresów, Wołynia?Kpina!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2015-10-21)
 • I może radni się zastanowią?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  (2015-10-21)
 • Polska od Łaby do Podola z Królewcem!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-10-21)
 • Posłuchajcie Horytnicy lub Zadrugi. Dobry patriotyczny rock.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Młody narodowiec (2015-10-21)
 • ,, Gdy ludzie zapomną, kamienie wołać będą. ., ,taki napis jest na skwerku sybirackim. .. I co pamiętacie o ofiarach ludobójstwa ukraińskiego na Kresach? Hańba! Rója i Poróbstwo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 0
  (2015-10-21)
 • A może tak przypomnę, ,starania, ,o Cmentarz Orląt Lwowskich. .. .. do dzisiaj sprawa niedokończona! Za to mamy cerkiew grekokatolicką w Elblągu. .. .. z mszą za abp Szeptyckiego święcącego oddziału ukraińskie SS Galicien, które mordowały bestialsko Powstańców Warszawskich, starania o jego wyniesienie na ołtarze jako świętego, na stronach Interii pojawiły się artykuły iż gen. Świerczewski to be. .. a oddziały i kurenie UPA to cacy. .. ludzie gdzie to wszystko zmierza?Samozagłada Narodu poprzez pisanie, ,nowej historii, ,?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-10-22)
 • ,, zawodowi kombatanci, ,i tyle. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2015-10-22)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Trodat