Poniedziałek 22-10-2018, imieniny Filipa, Salomei
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trafiają, jak do własnego domu

Jest coraz zimniej, sypie śnieg, ale w Pogotowiu Socjalnym, które służy pomocą osobom bezdomnym, nie ma jeszcze dużego ruchu. - Gości u nas kilku stałych rezydentów, ale oblężenia nie ma - mówi Jarosław Bewicz, dyrektor placówki.

Nie ma jeszcze trzaskających mrozów, a już dziś (13 listopada) przy ulicy Poprzecznej znaleziono zwłoki 49-letniego mężczyzny, który zmarł prawdopodobnie z wyziębienia organizmu. Co będzie dalej? Miasto jest, co prawda, przygotowane do pomocy osobom bezdomnym i potrzebującym, tylko czy one trafią do odpowiednich placówek?
     - Policjanci wspólnie ze strażnikami miejskimi i pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej odwiedzają miejsca, w których gromadzą się bezdomni - mówi Justyna Grzeczka z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Są to głównie klatki schodowe, podwórka, tereny ogródków działkowych. Informują bezdomnych o ośrodkach, w których oferują im dach nad głową, ciepły posiłek, w których mogą się umyć i przebrać. Nie wszyscy jednak chcą z tej pomocy skorzystać. Niestety, ani policjanci ani strażnicy miejscy nie mogą nikogo na siłę zmuszać i przewozić do tych placówek.
     Pomoc bezdomnym oferuje m.in. Pogotowie Socjalne przy ul. Królewieckiej 102. Tam czeka na nich 35 miejsc wraz z dostawkami.
     - W razie potrzeby mamy jeszcze materace i możemy przyjąć więcej osób - zapewnia Jarosław Bewicz, dyrektor placówki. - Żaden bezdomny nie odejdzie bez pomocy. Na razie jednak nie ma tłoku. Jest tylko kilka osób, które są stałymi rezydentami naszej placówki.
     W Pogotowiu Socjalnym bezdomni mogą się umyć, przeprać swoje rzeczy, a także przechować posiadane mienie.
     - Mogą w ciepłym miejscu napić się herbaty, obejrzeć telewizję - dodaje Jarosław Bewicz. - Mogą także się przebrać. Pozyskujemy odzież m.in. z PCK, także nasi pracownicy przynoszą rzeczy im już nie potrzebne, ale takie, które mogą przydać się innym.
     Pogotowie Socjalne przyjmuje tylko mężczyzn, także tych nietrzeźwych.
     - Jesteśmy jedyną placówką pomocową, która przyjmuje osoby będące pod wpływem alkoholu - mówi dyrektor Bewicz. - Szczególnie zimą takie osoby do nas trafiają. Nawet pijane odnajdują drogę do Pogotowia, jak do własnego domu. Bezdomni na ogół wiedzą, gdzie nas znaleźć.
     O tym, w jakich elbląskich placówkach osoby bezdomne mogą szukać pomocy, informowaliśmy w tekście Zapewnią dach nad głową i ciepły posiłek.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

karma p. falista
ichtovit
Krewetkarium
Cats Best 10L