Wtorek 22-01-2019, imieniny Wincentego, Anastazji. Dzień Dziadka
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Trudny wybór gimnazjalistów

 
Elbląg, Trudny wybór gimnazjalistów Egzamin za nimi, od 5 maja będą mogli składać dokumenty do wybranej szkoły (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Gimnazjaliści zakończyli już zmagania z egzaminem. Teraz pozostaje czekać na wyniki i... wybrać szkołę. Większość uczniów wybiera się do liceów i techników, aby obowiązkową edukację zakończyć zdobyciem matury. Sprawdziliśmy, jakie wyniki na maturze osiągają poszczególne elbląskie szkoły ponadgimnazjalne. Mamy nadzieję, że ten ranking pomoże gimnazjalistom podjąć decyzję o wyborze.

W Elblągu gimnazjaliści mają do wyboru 12 liceów i 11 techników, które umożliwiają zdobycie matury. Co prawda egzamin dojrzałości obecni gimnazjaliści będą zdawać dopiero za trzy lub cztery lata (w zależności od rodzaju szkoły), ale dzisiaj przy wyborze danej placówki zdawalność matury może być jednym z kryteriów ułatwiających podjęcie decyzji.
     Trzeba jasno napisać, że żadna szkoła nie gwarantuje zdania egzaminu maturalnego. Ale można zminimalizować ryzyko. W II Liceum Ogólnokształcącym w ubiegłym roku maturę zdali wszyscy uczniowie, którzy podeszli do egzaminu. Podobnie było dwa lata wcześniej.
     - W przyszłym roku szkolnym planujemy utworzyć pięć klas pierwszych liczących 28-30 dzieci. W ubiegłym roku do niektórych klas były 2-3 osoby na miejsce – mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2, w skład którego wchodzi II Liceum Ogólnokształcące.
     Dużą zdawalnością mogą poszczycić się też III LO (tylko jeden trzecioklasista na 136 nie zdał egzaminu) i I LO (4 osoby na 166 nie zdały matury).
     Wśród techników największym odsetkiem zdanych egzaminów może pochwalić się Technikum Ekonomiczne – 59 czwartoklasistów na 67 zdało egzamin. Warto jednak zauważyć, że w technikum oprócz matury można zdobyć również uprawnienia do wykonywania określonego zawodu.
     Decyzja o wyborze szkoły należy do gimnazjalisty. Od 5 maja uczniowie będą mogli składać dokumenty do wybranych przez siebie szkół. O tym, czy zostaną wybrani, zadecyduje wynik egzaminu gimnazjalnego, wybrane oceny na świadectwie (dla każdej szkoły inne), osiągnięcia pozaszkolne i... dodatkowe wymogi wymagane przez szkołę. Na przykład aby dostać się do klasy sportowej w IV LO, należy zdać jeszcze egzamin z wychowania fizycznego: bieg na 30 m, rzut dwukilogramową piłką lekarską, pięcioskok, rzut piłką ręczną na odległość, bieg wahadłowy na 300 m. 
     Aby złożyć dokumenty do elbląskich liceów, należy uzyskać 110 pkt. w postępowaniu rekrutacyjnym. Ten próg w przypadku techników jest mniejszy i wynosi 70 pkt. Kto dostanie się do wymarzonej szkoły, okaże się 22 lipca.
     
     Poniżej przedstawimy wyniki egzaminów maturalnych w Elblągu z zeszłego roku (kolejno nazwa szkoły, procent zdawalności i liczba uczniów przystępujących do egzaminu)
     
     II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 - 100 % (133)
     Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego- 92,9 % (14)
     III Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II - 91,9 % (136)
     I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego 90,2 % (164)
     Publiczne Liceum Zakonu Pijarów w Zespole Szkół Pijarskich im. św. Mikołaja - 90 % (10)
     Technikum Ekonomiczne im. Oskara Langego w Zespole Szkół Ekonomicznych - 82,1 % (67)
     Zespół Szkół Technicznych - 79,1 % (67)
     Technikum w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych - 76,1 % (92)
     Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych - 75,5 % (106)
     IV Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej - 70 % (120)
     Technikum Hotelarskie w Zespole Szkół Gospodarczych - 57,1 % (7)
     Technikum w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika - 46,7 proc (15)
     Technikum w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 - 41,2 % (17)
     V Liceum Ogólnokształcące im. Haliny Poświatowskiej - 36,2 % (47)
     Technikum Gastronomiczne w Zespole Szkół Gospodarczych - 34,6 % (26)
     Liceum Ogólnokształcące w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego - 30 % (10)
     Technikum w Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich im. Wandy i Witolda Donimirskich - 29,5 % (44)
     Liceum Ogólnokształcące da Dorosłych "Żak" - 7,7 % (13)
     Alfa Edukacja - Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych - 0 % (5)
     Prywatne Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych - 0 % (2)
     Zaoczne Liceum Ogólnokształcące "COSINUS" - 0 % (6)
     Prywatne Technikum Samochodowe w Zespole Szkół dla Dorosłych - 0 proc (1)
     Technikum Uzupełniające w Zespole Szkół Gospodarczych - 0 % (1)
     
     Źródło: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomża
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne Oscar Ventura
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne EVA MINGE