Wtorek 16-10-2018, imieniny Jadwigi, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka Linia numer 13 powróciła na pętlę Łódzka

Trzech Króli

Elbląg, Trzech Króli Trzej Mędrcy ze Wschodu żródło: wikipedia.org.pl

Uroczystość Objawienia Pańskiego nazywana w Polsce świętem Trzech Króli, w Kościele Zachodnim obchodzona jest od IV wieku. Odwołuje się do historii zawartej na kartach Ewangelii św. Mateusza, przedstawiającej podążających za gwiazdą mędrców ze Wschodu, którzy złożyli w Betlejem hołd małemu Jezusowi.

Autor Ewangelii, czyli św. Mateusz, opowiadając o magach, którzy w Betlejem oddali pokłon małemu Jezusowi (Mt 2, 1-12), przedstawił w sposób symboliczny hołd oddawany przez ludzi z wszystkich narodów Bogu Wcielonemu. Co ciekawe, tradycję nazywania magów (określanych też w polskim tłumaczeniu Biblii mianem mędrców) królami, zawdzięczamy Średniowieczu. Jako pierwszy nazwał ich „królami ze Wschodu” rzymski teolog Tertulian na początku III wieku (ok. 160 – ok. 220). W wieku XV dla podkreślenia uniwersalizmu zbawczego, Araba o śniadej skórze znanego pod imieniem Baltazar, za sprawą znanego malarza Hansa Memlinga zaczęto przedstawiać jako człowieka czarnoskórego.
     
     Złoto, kadzidło i mirra
     
Według Ewangelii podążający za gwiazdą Mędrcy ze Wschodu po dotarciu do Betlejem ofiarowali znalezionemu tam Dzieciątku cenne dary – mirrę, złoto i kadzidło. Każdy z darów miał znaczenie symboliczne. Złoto oznaczało coś pięknego, chwalebnego i wartościowego oraz przede wszystkim godność Jezusa jako króla. Kadzidło, czyli żywica jałowca, używane było podczas okadzeń w świątyniach jako symbol modlitwy, wyrażając jednocześnie prawdę, że Jezus jest Bogiem. Mirra jest to balsam, którym namaszczano ciała zmarłych oraz składnik, który kiedyś dodawano do wina, by je wzmocnił i konserwował. Napój ten podawano skazańcom, co w przypadku dziecięcia z Betlejem stanowiło zapowiedź męki, śmierci i pogrzebu. Jezus Chrystus otrzymał więc złoto jako król, kadzidło jako Bóg i mirrę jako człowiek. Stąd też od późnego średniowiecza z darami ofiarowanymi przez magów łączy się zwyczaj święcenia tego dnia złota i kadzidła, którym okadzano domostwa, co miało symbolicznie zabezpieczać przed nieszczęściami.
     Podobnie też znany dziś zwyczaj święcenia kredy, którą w święto Trzech Króli na drzwiach wejściowych w wielu domach katolickich pisano litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku, rozpowszechnił się dopiero od XVIII wieku. Przy czym wypisywane litery CMB oznaczały skrót łacińskiej inskrypcji „Christus Mansionem Benedicat” (Niech Chrystus błogosławi temu domowi), a nie, jak sądzą dziś niektórzy, imiona Mędrców, które pojawiły się po raz pierwszy ok. 520 r. na mozaice kościoła San Apollinare Nuovo w Rawennie, gdzie nad postaciami umieszczono tam wyraźne napisy: Balthassar, Melchior i Gaspar.
     
     Gwiazda czy gwiazdy?
     
Najbardziej prawdopodobną jest hipoteza Jana Keplera (1571-1630), sformułowana w 1606 roku. Astronom odkrył bowiem, że w 7 i na początku 6 r. p.n.e. miała miejsce tzw. potrójna koniunkcja Jowisza, Saturna oraz Marsa, dająca pozorne wrażenie jednej, wielkiej i świecącej mocno gwiazdy. Taka potrójna koniunkcja, podczas której trzy planety „ustawiły się” na jednej linii z Ziemią w stosunku do Słońca, zdarza się mniej więcej co 800 lat i jest wyjątkowo jasna. Poza tym, jak obliczyli astronomowie, taka w koniunkcja Jowisza i Saturna pojawiła się w 7 r. p. n. e. aż trzykrotnie: 27 maja, 6 października i 1 grudnia. Przy tej ostatniej koniunkcji do dwóch największych planet dołączył Mars.
     Hipoteza ta wydaje się trafną dlatego, że 7 lub 6 rok p.n.e. jest możliwą i prawdopodobną datą narodzin Chrystusa. Jak bowiem wiadomo, Dionizy Mały, ustalając w 525 r. na zlecenie papieża Jana I datę urodzin Zbawiciela, popełnił błędy w obliczeniach.
     Poza tym koniunkcja Jowisza i Saturna mogła zainteresować mędrców ze Wschodu, którzy posiadali traktowaną wówczas bardzo poważnie wiedzę astrologiczną. W ten sposób to, co było intuicją duchową, doprowadziło wrażliwych obserwatorów wszechświata do Tego, który prawdziwie i rzeczywiście narodził się w określonym miejscu na Ziemi.
     

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Domena funkcyjna .com.pl