UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tu jest nauka, rozrywka i miłe towarzystwo

 
Elbląg, Tu jest nauka, rozrywka i miłe towarzystwo
fot. Anna Dembińska

Po raz dziewiętnasty nowy rok akademicki świętowali słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Zastaliśmy ich w dobrych nastrojach, pełnych energii i zapału do nauki, otwartych na nowe znajomości i przyjaźnie.

Bo UTWiON to nie tylko nauka lecz przede wszystkim okazja do poznania nowych ludzi, do zawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. - Mieszkam sama i na zajęciach mam okazję spotkać ludzi, pobyć w miłym towarzystwie – mówi Janina Kucharska, która przychodzi na zajęcia rękodzielnicze. - Chodzę też na ćwiczenia ruchowe. Bardzo mi to pomaga, bo mam chore nogi i muszę jak najwięcej chodzić. Poza tym chodzimy razem na wieczorki, są bale karnawałowe. Kiedyś przebrałam się nawet za zakonnicę, kupiłam strój na allegro. Koleżanka przebrała się za ochroniarza, jedna była była pokojówką, a inna damą dworu. Są to zawsze bardzo miłe chwile.
       - Każde zajęcia mobilizują mnie do wyjścia z domu – mówi Jadwiga Biały. - Tu mam swoje towarzystwo. Przy okazji omawiamy wiele życiowych spraw. Tutaj uczę się nowych technik rękodzieła. Chodzę też na gimnastykę i pilates, bo potrzebuję dużo ruchu, a także na brydża. Przypominam sobie grę, którą poznałam w latach młodości.
       Pani Jolanta Jaroszewicz – Kulas uczęszcza na rękodzieło, zajęcia relaksacyjne i malarstwo. - Nigdy nie wykazywałam talentu malarskiego, ale gdy poszłam na emeryturę, chciałam znaleźć jakąś alternatywę na spędzanie wolnego czasu. I to malarstwo mnie na tyle zainspirowało, że czasami maluję dla siebie. Moje córki bardzo chętnie biorą ode mnie obrazy i sprawia mi to ogromną satysfakcję.

 


       Szefową grupy rękodzielniczej jest pani Krystyna Zasońska, która jest jednocześnie słuchaczką UTWiON. Jak zdradza, do zajęć przygotowuje się zawsze bardzo solidnie. - Powoli przygotowujemy się do świąt. Będziemy robić ozdoby świątecznie na szydełku – mówi. - Ozdoby robimy ze swoich materiałów, dziś przyniosłyśmy wzory. Robimy je na potrzeby własne, a także wystawiamy je na cele charytatywne. Poza tym pijemy sobie herbatkę, rozmawiamy, każda coś ciekawego opowie, bo gdzieś była i kogoś spotkała. Jest bardzo miło – dodaje. - Nie biorę udziału w innych zajęciach, ponieważ udzielam się na wielu innych polach, działam charytatywnie, działam w patchworku, w celinkach. Do zajęć z rękodzieła zresztą też muszę trochę się przygotować. Muszę opracować temat zajęć, pomyśleć, co kto ma kupić na zajęcia, obdzwaniam dziewczyny, mówię, co która ma przynieść, ten kontakt jest cały czas między nami. A gdy ktoś nie może przychodzić na zajęcia, bo jest na przykład chory, to też mu wszystkie informacje przekazujemy. Nawet w wakacje dziewczyny się spotykały.
       Do elbląskiego UTWiON należy około 400 słuchaczy. W ramach działalności uniwersytetu odbywają się wykłady z takich dziedzin jak historia, geografia, etyka, filozofia, psychologia, sztuka czy zdrowie. Oprócz tego można wziąć udział w wielu sekcjach: gimnastyki rehabilitacyjnej, rękodzielniczej, aquaaerobicu, pływackiej, zumby, zajęć relaksacyjnych, pilatesu. Odbywają się także zajęcia z języków angielskiego, włoskiego i hiszpańskiego, zajęcia komputerowe, brydża czy tenisa stołowego. - Zapraszamy ciekawych wykładowców różnych dziedzin naukowych, którzy raz w tygodniu wygłaszają wykłady dla naszych słuchaczy – mówi Iwona Orężak, dyrektor UTWiON. - Przy uniwersytecie działa kabaret, zespół piosenki biesiadnej. Nadal mamy mały procent płci męskiej, ale z każdym rokiem coraz więcej panów do nas przychodzi. Przyciągają ich takie sekcje jak tenis stołowy czy brydż. A już za rok dwudziesta jubileuszowa inauguracja roku akademickiego.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Brawo ????????????????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Jagnieszka(2018-10-14)
 • Mialo byc z kwiatkami nie ze znakami zapytania. Ale jesli te znaki kwiatami uzupelnic. Byłoby ok mam nadzieje ze zostało to dobrze odebrane wyrazy szacunku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  Jagnieszka(2018-10-14)
 • Poziom intelektualny wielu słuchaczy to poziom niższy niż absolwentów 6 klasowych podstawówek. Wykładowcy stale C sami. Niektórzy dobrzy. Niektórzy czytają notatki. Uniwersytet się nie rozwija. Najgorzej, że Zarząd jest pewien, że jest bardzo dobrze. Porównując UTWION z uniwersytetami w Gdańsku, Olsztynie czy Warszawie, elbląski uniwersytet to porażka. Nie będę oceniał poszczególnych sekcji. Wierzę, że tam jest dobrze. Ale grupa kabaretowa i taneczna to żenada. Panie bardzo fałszują, mimo tylu prób (nie wszystkie). Pani starościna to tragedia. Należałoby się przyłożyć działalności. Należy opracować nową strategię rozwoju UTWION. Ale na pewno nie z tą starościną. Nie umie nic, oprócz załatwiania zabaw, co w dzisiejszych czasach jest proste. Restauracje czekają na klientów. Życzę powodzenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  Byłysłuchacz.(2018-10-14)
Reklama