UWAGA!

Twoja i moja historia - 25 lat wolności w Gimnazjum nr 6

 Elbląg, Twoja i moja historia - 25 lat wolności w Gimnazjum nr 6
fot. nadesłana

W bieżącym roku obchodzimy 25. rocznicę zwycięstwa „Solidarności” w wyborach 4 czerwca i wielkiego przełomu roku 1989. Stowarzyszenie "Szóstka na 6", działające od września przy Gimnazjum nr 6 w Elblągu, postanowiło godnie i aktywnie uczcić tę rocznicę.

Chcemy przypominać młodzieży o odpowiedzialności za wolność, budować poczucie solidarności i wspólnej troski o przyszłość. Działanie to w założeniu miało mieć charakter międzypokoleniowy i międzyśrodowiskowy oraz wspierać szkołę w kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych, dostarczaniu wiedzy na temat najnowszej historii naszego miasta i kraju.
       3 grudnia odbył się pierwszy etap powyższego przedsięwzięcia. Była to „żywa lekcja historii” z udziałem osób bezpośrednio związanymi z wydarzeniami tamtych dni. W spotkaniu z młodzieżą Gimnazjum nr 6, aktywnie włączającej się w przygotowanie ekspozycji z pamiątek z okresu przełomu, udział wzięli: przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Jan Fiedorowicz, vice prezes NSZZ „Solidarność” pracowników oświaty Małgorzata Wesołowska, emerytowani pracownicy naszej szkoły na czele z założycielem NSZZ „Solidarność” SP nr 20 na bazie, której powstało nasze gimnazjum, Władysławem Olszewskim oraz Jadwigą Kieruzel. Do roli ekspertów zaproszeni zostali również dyrektor Gimnazjum 6 Jolanta Leśniewska i Krzysztof Sawicki - obydwoje będący nauczycielami historii. Nie zabrakło też przedstawicieli Rady Rodziców i nauczycieli.
      

 

W czasie spotkania uczniowie mieli okazję zapytać o tamte trudne, pełne niepokoju czasy, poznać opinie uczestników, jak i ocenę tamtych lat już z wieloletniej perspektywy.
       W sali, w której znalazło się wiele pamiątek, a w tle toczącej się dyskusji wybrzmiewały pieśni Jacka Kaczmarskiego, panowało zainteresowanie i duże skupienie nie tylko uczniów.
       Spotkanie z tą żywą i autentyczną historią z pewnością utwierdziło uczestników w tym, że nigdy nie możemy utracić naszej tożsamości narodowej, że powinniśmy pozostać wierni ideałom naszych przodków, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.
       Drugim etapem w realizacji stowarzyszeniowego przedsięwzięcia będzie zaplanowany na 12 grudnia (w przeddzień 33. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego) wyjazd zaproszonych ekspertów, 25 osobowej reprezentacji uczniów, nauczycieli, emerytów naszej szkoły do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
      
      

Anna Miazga, Prezes Stowarzyszenia Szóstka na 6!

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Gratuluję " Stowarzyszeniu Szóstka na 6" wspaniałych przedsięwzięć, które odnoszą już sukcesy. Prezes Stowarzyszenia to wspaniały człowiek, który na pewno zadba o każdy szczegół w podejmowanych akcjach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Uczestnik(2014-12-06)
Reklama