Sobota 20-04-2019, imieniny Czesława, Agnieszki
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ucieczka od problemów

 
Elbląg, Ucieczka od problemów
Przyczyną ucieczek nastolatków mogą być niepowodzenia w szkole (fot. jest jedynie ilustracją, aut. AD)

Wczoraj (10 czerwca) matka 14-latki zgłosiła policjantom zaginięcie córki. Dziewczynka nie odbierała telefonów ani od niej, ani od swoich znajomych. Podjęła jednak rozmowę z oficerem dyżurnym elbląskiej komendy. Ten wysłuchał nastolatki i poradził, by wróciła do domu. Okazało się, że powodem jej zniknięcia były niepowodzenia w szkole, z którymi nie umiała sobie poradzić.

Nastolatki, które nie radzą sobie z emocjami, często rozwiązania swoich problemów szukają w ucieczce.
     - Mama wspomnianej 14-latki była, na szczęście, bardzo dobrze zorientowana, znała znajomych córki, obdzwoniła zarówno ich, jak i nauczycieli. Nie dało to jednak rezultatu więc o zaginięciu dziewczynki powiadomiła policję – mówi mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. – Nastolatka nie odbierała telefonów ani od mamy, ani od koleżanek czy kolegów, ale podjęła rozmowę z oficerem dyżurnym komendy. Ten porozmawiał z nią i dziewczynka sama zdecydowała się wrócić do domu. Okazało się, że nie mogła sobie poradzić z niepowodzeniami w szkole, chciała spędzić trochę czasu sama, bo nie wiedziała, jak ma rozwiązać problemy.
     - Takie ucieczki zdarzają się częściej właśnie przed końcem roku szkolnego, gdy przychodzi czas wystawiania ocen – tłumaczy mł. asp. Nowacki. – Na "gigancie” mogą się też znaleźć ci, którzy są już rozluźnieni perspektywą promocji do następnej klasy. Wakacyjny luz sprawia, że młodzi ludzie mogą robić głupie, nieprzemyślane rzeczy.
     Wakacje to także czas wzmożonych ucieczek z domu.
     - Problemem dla nastolatka może być na przykład to, że rodzice nie chcą się zgodzić na jego wyjazd z kolegami pod namiot – wskazuje elbląski policjant. – To, na co powinni zwrócić uwagę rodzice to relacje, jakie łączą ich z własnym dzieckiem. Bardzo ważne jest, by znali znajomych swojego Marka czy Małgosi, znali numery telefonów, by w razie potrzeby, móc się z nimi skontaktować.
     Powody ucieczek nieletnich są różne: chodzi o nieporozumienia z rodzicami wynikające z tzn. buntu młodzieńczego, chęć zwrócenia na siebie uwagi. Uciekają też wychowankowie placówek opiekuńczych – ci swoje kroki najczęściej kierują do domu rodzinnego, zdarza się, że na „gigancie” popełniają przestępstwa.
     Swoje ucieczki planują nie tylko lokalnie. Wyjeżdżają do innych miast, jak również za granicę. Rodzice, którzy zgłaszają zaginięcie swojej pociechy często wychodzą z założenia, że to policji głowa w tym, by nieletniego sprowadzić do domu.
     - To rodzic odpowiada za czyny swojego dziecka – przypomina mł. asp. Nowacki. – Jest zobowiązany sprowadzić je do domu. Nawet zza granicy. I to na własny koszt.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • To jest właśnie nauka w durnym gimnazjum. Najbardziej poroniony pomysł oświaty w edukacji dzieci i młodzieży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  Jan Dzban(2013-06-11)
 • Powinniśmy podziękować tym politykom którzy przywrócili (a raczej stworzyli to monstrum edukacyjne) bo nie ma ono nic wspólnego z przedwojennymi gimnazjami te wszystkie polityczne łajzy już dawno wykształciły swoje dzieci więc nie widzą problemu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  KORczak(2013-06-11)
 • Tak to jest jak rodzice wymagają cudów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jartek(2013-06-11)
 • RODZIC - TO NAJCIEŻSZY ZAWÓD SWIATA, sama mam dwoch chłopców w tym wieku, sama ich wychowuje, to cieżki okres i dla mnie i dla nich, ale chce ich wychowac na mądrych życiowo mężczyzn. .. przy okazji pozdrawiam ich tate, który ma na nich. .. .wyj. .. .. ne i lata całe zycie za kolejnymi dziewczynami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-11)
 • Dzięki za pozdrowienia baw się dobrze nara
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  prawdopodobnie ojciec tych 2(2013-06-11)
 • nie myśl teraz o tym "ojcu" pomyśl o tym co z nim zrobić jak za kilkanaście lat ze zgnilymi nogami albo z gruźlicą przyjdzie do Ciebie po proźbie, bohater, samiec alfa. Chowaj się jak najdalej. Albo wybacz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-11)
 • zapamiętajmy na zawsze nazwiska tych, którzy wymyślili gimnazjum. I nigdy nie zgadzajmy się na nich w naszym życiu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2013-06-11)
 • no to proszę o nazwiska. zdaje mi się, że jedno to Łybacka, ale co z tego?Ona jest już nic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2013-06-11)
 • Domcia buntownik 8)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  Czytelnik_MOBI_62913(2013-06-12)
 • Nie rozumiem osób, które twierdzą, że gimnazja to samo zło. Przecież gdy nie było gimnazjów uczniowie mieli dokładnie te same problemy, co teraz. Problemem są relacje między dziećmi, a rodzicami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2013-06-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Clinex Stronger
Clinex W3 Multi
Żarówki LED