Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uczniów i kasy mniej, czyli skutki reformy oświaty

 
Elbląg, Uczniów i kasy mniej, czyli skutki reformy oświaty (fot. AD, archiwum portEl.pl)
Rek

Elbląscy urzędnicy podsumowali skutki, jakie w mieście wywołała decyzja rządu i Sejmu o podwyższeniu obowiązku szkolnego z 6 do 7 lat. Samorząd może otrzymać aż o 4,5 miliona złotych mniejszą subwencję oświatową, brakuje miejsc w przedszkolach dla trzylatków, a w przyszłym roku w wyniku reformy oświaty trzeba będzie wyprowadzić ze szkół klasy „zerowe”.

Informację na temat skutków ostatniej nowelizacji ustawy o systemie oświaty przedstawiono na dzisiejszej komisji rewizyjnej Rady Miejskiej. - Podstawowy skutek zmiany ustawy jest taki, że znacznie zmniejszyła się liczba uczniów klas pierwszych w szkołach podstawowych, a znacznie zwiększyła się liczba dzieci w przedszkolach – mówi Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu. - Zabrakło więc 90 miejsc dla dzieci trzyletnich, w przyszłym roku samorząd będzie już miał obowiązek trzylatków do przedszkoli przyjąć. Skutkiem jest także brak pracy dla około 60 osób – nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i nauczycieli innych specjalizacji.
     Z drugiej strony dzisiejsi pierwszoklasiści uczą się w mało licznych klasach. W SP 14 na Zatorzu w jedynej klasie jest ich... dziesięcioro. Tymczasem na każde dziecko w szkole samorząd dostaje 5300 zł subwencji oświatowej, na dziecko w przedszkolu – 1300 zł dotacji. Mniejsza liczba dzieci w szkołach (pierwszoklasistów jest tylko 470, a było rok temu 1445) oznacza zmniejszenie subwencji oświatowej.
     - Według naszych wyliczeń otrzymamy subwencję oświatową o 4 miliony 580 tysięcy złotych mniejszą. Co prawda jest projekt rozporządzenia rządu, który podwyższa dotację do miejsca w przedszkolach do kwoty 3900 zł, ale to ciągle projekt. Jeśli dojdzie do skutku, to różnica wyniesie 1,2 mln zł, a nie 4,5 mln zł. Ale trzeba jeszcze doliczyć koszty utworzenia nowych miejsc dla trzylatków, brakuje nam więc jednego przedszkola – dodaje Małgorzata Sowicka. - Jeśli nauka w szkole podstawowej będzie trwała osiem lat, z wielu szkół będziemy musieli wyprowadzić klasy przedszkolne, bo nie będzie tyle miejsca dla wszystkich. Mamy poważny problem, ale nie możemy nic konkretnego powiedzieć na temat rozwiązań, bo ciągle nie znamy wszystkich szczegółów reformy. Przekażemy konkretne propozycje, jak już będzie wiadomo, że reforma wejdzie w życie.
     Niewykluczone, że ratusz będzie modyfikować także sieć rejonizacji szkół.
     - Obecna rejonizacja obowiązuje od 1999 roku, przez ten czas w mieście powstały niemal nowe dzielnice. Wielu rodziców postuluje zmiany, np. Dąbrowa jest przypisana do SP 16, część mieszkańców chciałaby to zmienić – dodaje Małgorzata Sowicka.
     Radny Michał Missan zaproponował podczas posiedzenia komisji, by zorganizować debatę na temat przyszłości elbląskiej oświaty, gdy reforma wprowadzana przez rząd zostanie uchwalona przez Sejm. A radny Paweł Kowszyński dodał, by dodatkowe przedszkole w mieście zorganizować w jednym z budynków po gimnazjum. Decyzje w tej sprawie będą podejmowane w najbliższych miesiącach.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Puste budynki po gimnazjach pozamieniać w przedszkola i żłobki i po problemie :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 3
  (2016-11-23)
 • Pozujący na obrońców demokracji politycy Platformy Obywatelskiej zagłosowali przeciwko debatowaniu w PE nad kontrowersyjną umową CETA, która w opinii krytyków stanowi zagrożenie dla demokracji i daje większą władze korporacjom. Oto nazwiska „demokratów” z PO: Jerzy Buzek, Danuta Hübner, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Adam Szejnfeld, Róża Thun, Jarosław Wałęsa, Bogdan Wenta, Bogdan Zdrojewski, Tadeusz Zwiefka. Przeciwko debacie głosowała też połowa delegacji PiS: Anna Fotyga, Karol Karski, Ryszard Legutko, Bolesław Piecha, Kazimierz Michał Ujazdowski. Za debatą głosowali socjaldemokratyczni europosłowie: Krystyna Łybacka (SLD), Adam Gierek (UP). Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke nie brali udziału w głosowaniu. Głosowanie w sprawie zawarcia w porządku obrad punktu „debata nad rezolucją” wygrali przeciwnicy debaty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  (2016-11-23)
 • zgadzania się. pretekstu szukają do afery. zmiany są potrzebne, chociażby dlatego, iż jest nadmiar bezużytecznych nauczycieli, a tacy po prostu po zmianie stracą łatwe pieniądze. g. .wno zostało ruszone, bez urazy oczywiście. obecny system jest dobry do nabijania statystyk, czym opozycja się chwali. natomiast ten system edukacyjny nie uczy myślenia. lecz zwykłego zaliczania etapów w szkole.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 6
  (2016-11-23)
 • Przedszkole w budynku po Gimnazjum? Acha ten pan jest z PiS-u to wiele wyjaśnia. .. takie rozumowanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 7
  klik(2016-11-23)
 • @klik - wystarczy zaadaptować jedno piętro/parter, na kolejnym może być jakaś poradnia dziecięca
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2016-11-23)
 • Przedszkole z gimnazjum tego nie da się łatwo zmienić łazienki dostosowac sale doposażyc to wszystko pociaga koszty duze koszty
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2016-11-23)
 • podstawowym krokiem jest szukanie rozwiązań i możliwości, a nie przeszkód i wymówek. koszty poniesione na dostosowanie przedszkoli są w konsekwencji lepszą inwestycją niż utrzymywanie bezużytecznych nauczycieli którzy pokończyli studia i z tego tytułu myślą, że są coś warci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  (2016-11-23)
 • Jak jako rodzice zgłaszaliśmy problem, że dzieci z Dąbrowy są przypisane do 16,i przez całe miasto musimy je wozić, to wówczas pani nie reagowała.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2016-11-23)
 • "elblascy urzednicy podsumowali, ze sie nie da zrobic reformy". a kto to jest redaktorze ?. prosze o nazwiska, zeby opinia publiczna wiedziala komu nie chce sie robic i kto nie ma pojecia jak do tego sie zabrac.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2016-11-23)
 • Rady radnych są bezcenne. I tych z PIs-u i tych z PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  cudownerozwiązania(2016-11-23)
 • no chyba ci z edukacji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2016-11-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 7
AMK Szkło ozdobne 7
AMK Szkło ozdobne 3
AMK Meble łazienkowe 3