UWAGA!

Uczniowie II LO o holokauście...

 Elbląg, Uczniowie II LO o holokauście...
fot. Kinga Harenda

W środę (29 lutego) w II LO w Elblągu długa przerwa wyglądała zupełnie inaczej niż zwykle. Dwadzieścia pięć osób ubranych na czarno z opaskami przedstawiającymi Gwiazdę Dawida na ramieniu wolno spacerujących po korytarzach szkoły wśród uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 wzbudziło ogromne zdumienie. Zobacz fotoreportaż.

Obok konsternacji i zaciekawienia pojawił się też śmiech, usłyszeć można było krytyczne głosy, co silnie kontrastowało ze skupieniem inicjatorów happeningu. Nic nie podkreśla tak bardzo ludzkich uczuć jak cisza, dlatego przemarsz odbywał się w całkowitym milczeniu. Ponadto każdy z uczestników happeningu trzymał w ręku kamień. W tradycji żydowskiej jest on symbolem pamięci, Żydzi na grobach swoich bliskich nie stawiają bowiem zniczy, lecz właśnie kładą kamienie.
       Środowy happening to dzieło uczniów klasy I „b”, miał zwrócić uwagę na problem holocaustu. Był elementem projektu „Szoah – zbrodnia bez przedawnienia”, do którego realizacji uczniowie przystąpili w grudniu.
       – Myślę, że po tym happeningu uczniowie będą zadawali sobie różne pytania. Chciałabym, aby ci, którzy krytycznie odnieśli się do niego, zastanowili się nad jego przesłaniem i powodem, dla którego został zorganizowany – mówiła tuż po happeningu Anetta Sosnowska, wychowawczyni klasy I „b”.
       Obok krytyki pojawiały się też słowa uznania za oryginalne poruszenie tego niezwykle trudnego tematu.
       – Happening był bardzo interesujący. Ukazywał tragizm ofiar holocaustu. Sama nazwa happeningu „Szoah – roztrzaskane wspomnienia” wskazuje, iż tym, którzy przeżyli holocaust, na pewno niezwykle trudno było przejść nad tymi doświadczeniami do porządku dziennego. Klasa wykonała też bardzo fajne kolaże przedstawiające emocje uwięzionych w gettach – oceniała uczennica klasy III „a” Sylwia Matura.
       – Po raz pierwszy od dłuższego czasu w naszej szkole taki happening miał miejsce. Widziałam ogromne zainteresowanie, ale też zdumienie, część uczniów była zdezorientowana. O taki efekt również chodziło. Podobał mi się moment, kiedy uczniowie składali kamienie pod tablicami z wykonanymi przez siebie kolażami. Warto takie projekty realizować. Ważne jest, że ten happening wzbudził różne emocje. Zaletą takich działań jest to, iż uczniowie zapamiętają tę przerwę, była ona inna od pozostałych i myślę, że zastanowią się w domu, dlaczego tak było i jaki był tego cel – podsumowała Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO.
       – Ci, którzy krytycznie wypowiadali się o naszej akcji, zwyczajnie nie wiedzieli, o co chodzi. Pewnie gdybyśmy ich uprzedzili, to reakcje byłyby inne. Po happeningu oczekuję tego, że odbiorcy uświadomią sobie, że ta zbrodnia wykonana na Żydach była czymś złym i że oni sami dwa razy się zastanowią, zanim będą chcieli zrobić komuś krzywdę – mówiła jedna z uczestniczek happeningu, Katarzyna Smukowska.
       Ktoś kiedyś powiedział, że człowiek po śmierci, na ziemi „żyje” tak długo, jak długo pamiętają o nim ludzie. Myślę, że wszyscy powinniśmy pamiętać o wydarzeniach sprzed kilkudziesięciu lat i o milionach zbyt wcześnie zakończonych ludzkich istnień.
      
Mateusz Misztal, klasa medialna, II LO w Elblągu

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Bardzo dobrze, że uczą was w szkole o tym nie tylko z książek. cieszę się, że w Elblagu istnieją szkoły, w których uczą wrażliwości, której przez książki się nie nauczymy. Powodzenia.
  • wiekszej bzdury dawno nie widzialem. .. .
  • Głupie komentarze świadczą tylko o niewiedzy i braku tolerancji
  • zaczyna się robić żydowski portal
  • Każda zbrodnia jest zła, więc w czym problem? Holokaust był, i tyle, podobnie jak Katyń, 50-cio letnie pasmo politycznych mordów z czerwoną gwiazdą w tle, czy kopalnie w Magadanie, podobnie jak Hiroshima, i wszystkie te ZAWSZE sztucznie sprowokowane wojny. .. po to, żebyśmy się nienwidzili, a ktoś inny na tym korzystał. Totalnie ostry a'propos tego zjawiska jest wiersz Juliana Tuwima "Do prostego człowieka" - i to, że opublikowany został w 1929 r. nie zmieniło faktu, że jest niestety wciążaktualny. .. Szacunek za ten happening, oby więcej takich było - oczywiście wywlekając również inne rzeczy, by ożywić nieco historię.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Lokalny Patriota(2012-03-04)
  • Uważam, że o takich faktach należy rozmawiać i pamiętać. Cenna i ciekawa inicjatywa. Gratulacje dla uczniów i ich nauczyciela.
  • GWIAZDY są mało profesjonalne nie róbta fuszerki!
  • od nadmiaru pisania i rozmowy o holokauscie przegral film Holland ! 1/3 filmow mowi tylko o żydach a 1/5 ludnosci swiata to chinczycy i hindusi moze ich kulture poznac a nie byc monotematycznym - "co za dużo to niezdrowo"
  • Cenzura dziala w stylu PO i Sikorskiego Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
  • Film Holland przegrał tylko dlatego, ze nie był dość dobry, niestety. ..
  • Krytykujących uświadomię, że projekt, który jest realizowany w II liceum odnosi się do WIELOkulturowości, a Żydzi na naszych terenach są "drugim etapem" innowacji, więc nie sądzę, aby pisanie, że ciągle "ci Żydzi" i ciągle "ten Holokaust" było na miejscu, skoro nijak ma się do tematu. Szalom!; )
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Fifirifi(2012-03-05)
  • Naród uciemiężony ciemięży Palestyńczyków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    STARYDINO(2012-03-07)
Reklama