Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Uczniowie II LO zdobywali doświadczenie parlamentarzysty

 
Elbląg, Uczniowie II LO zdobywali doświadczenie parlamentarzysty fot. nadesłana
Rek

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu mieli zaszczyt reprezentować jesienią br. Polskę na arenie międzynarodowej na obradach MEP BSR  (Model European Parliament – Baltic Sea Region) w Sztokholmie.

Celem programu jest dostarczanie  uczniom możliwości wglądu w funkcjonowanie Parlamentu Europejskiego i zwiększenie ich świadomości w zakresie obywatelstwa europejskiego. Organizacja skupia kraje nadbałtyckie, ale od czasu do czasu zaprasza do współpracy pozostałe państwa. W tej sesji w pracach wzięli udział przedstawiciele: Austrii, Belgii, Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji i Polski. To międzynarodowa symulacja pracy Parlamentu Europejskiego. W tym roku stworzono sześć komisji. Były to: Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych, Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii, Komisja Spraw Konstytucyjnych, Komisja Kultury i Edukacji oraz Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych.
     Obrady rozpoczęły 3 października i trwały sześć dni. Dla uczniów II LO w Elblągu było to ciekawe doświadczenie i bardzo atrakcyjna wycieczka. Rozmowę przeprowadzam z p. Dominiką Stawiarską – nauczycielką języka angielskiego i główną organizatorką wyjazdu.
      - Jak trafiliśmy do obrad Parlamentu Młodzieżowego?
     - O MEP BSR usłyszałam na jednym ze szkoleń dla egzaminatorów języka angielskiego, zainteresowałam się pracami tej organizacji i pomyślałam, że udział w tym projekcie może być dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Mój pomysł, by zaangażować się w to przedsięwzięcie spotkał się z dużą przychylnością dyrektor naszej szkoły. Pani Agnieszka Jurewicz zaangażowała się w pomoc w organizacji wyjazdu. Nawiązałam kontakt z MEP BSR, sprostaliśmy kryteriom aplikacyjnym i tak II LO dołączyło do reprezentacji Polski na forum międzynarodowym.
     - Jakie były kryteria wyboru szkolnej ekipy?
 - Reprezentacja została wyłoniona spośród osób, które zgłosiły chęć udziału w przedsięwzięciu. Na obrady pojechało pięcioro uczniów, choć chętnych było więcej niż miejsc. Eliminacje polegały na rozmowach na tematy związane z Unią Europejską oraz z problemami, jakie przed nią obecnie stoją. Uczniowie musieli także zdobyć jak najwięcej informacji na temat samej organizacji oraz zasad jej działania. Udział w wyjeździe wzięli najbardziej aktywni znawcy zagadnień. 
      - Jak przebiegały prace Parlamentu Młodzieżowego w Sztokholmie?
     - Prace w komisjach dotyczyły bieżących problemów stojących przed Unią Europejską. Zadaniem młodzieży było wypracowanie konkretnych rozwiązań i przedstawienie ich w uchwałach, które następnie odczytywane były na Walnym Zgromadzeniu, gdzie wszyscy uczestnicy sesji głosowali za bądź przeciwko ich przyjęciu. Moi podopieczni wykazali się bardzo wysoką aktywnością i dobrymi pomysłami.
      - Jak można ocenić obecną przydatność tych obrad Parlamentu?
     - Głównym celem tego wyjazdu było umożliwienie uczniom rozwijania ich zainteresowań i umiejętności rozwiązywania problemów. Były to problemy międzynarodowe na wysokim szczeblu. Uczniowie mieli okazję poznać zasady rządzące pracami Parlamentu Europejskiego, mogli w praktyce wykorzystać swoje umiejętności językowe i interpersonalne, nauczyć się szacunku, tolerancji i akceptacji wobec innych poglądów i kultur. Ponadto mogli zapoznać się ze specyfiką życia w Szwecji oraz obyczajami tam panującymi, jako że przez cały pobyt w Sztokholmie mieszkali u rodzin szwedzkich. W ten sposób wykorzystywali znajomość języka angielskiego w sytuacjach życia codziennego.
     Elbląg i Szkoła natomiast zyskały rozgłos na arenie międzynarodowej- II LO z Elbląga pojawiło się w oficjalnej broszurze kontaktowej sesji parlamentu w Sztokholmie. To nie koniec naszej przygody z tym tematem. W przyszłości planuję  naszą obecność na forum międzynarodowym zaznaczyć w sposób wyjątkowy. Chciałabym, aby nasza szkoła została gospodarzem jednej z kolejnych sesji MEP BSR. Wstępne rozmowy z Dyrekcją naszej szkoły dają taką nadzieję. Trzymajcie kciuki za powodzenie tych planów.
     - Jaką rolę w życiu uczniów może odegrać ten wyjazd?
     - Program MEP BSR jest poligonem dla przyszłych polityków i przywódców i myślę, że udział w tym przedsięwzięciu ułatwi młodzieży start w dorosłe życie i rozpoczęcie kariery, niekoniecznie w polityce, gdyż wykształcone tu umiejętności można wykorzystać w wielu innych dziedzinach życia. Projekt MEP BSR to ciekawa inicjatywa. Udział w niej jest z pewnością rozwijającym doświadczeniem. Uważam, że wyjazd był udany i cieszę się, że możemy zaoferować młodzieży taką formę rozwijania umiejętności. Równocześnie żałuję, że będąc kiedyś uczennicą nie miałam takich możliwości.
     Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, aktywnym i ambitnym formom rozwoju, jakie II LO oferuje uczniom mogą oni realizować i spełniać swoje marzenia. Każda międzynarodowa działalność szkoły to ogromny dla niej sukces. Zdobyta wiedza praktyczna i językowa, doświadczenia i popularność przedsięwzięć takich jak udział w obradach Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego pokazują, że warto sięgać po nowe wyzwania, szukać ich i nie poprzestawać na osiągniętych standardach.
     
Karina Maj, klasa I a II LO
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 290x260 cm - Sowy
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapeta z ludźmi
Fototapety dziecięce