Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uczyli się od...Forresta Gumpa

 
Elbląg, Uczyli się od...Forresta Gumpa Elbląscy wolontariusze już niedługo ruszą, by pomagać swoim podopiecznym (fot. mw)
Rek

Jak mądrze wybierać? Komu pomóc, a komu nie? Jak rozmawiać w tak specyficznej sytuacji, kiedy to właśnie ode mnie zależy, czy ktoś otrzyma pomoc? Scenki rodzajowe, prezentacje, ale i przykłady z filmów - elbląscy wolontariusze Szlachetnej Paczki wczoraj (3 listopada) szukali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, rozmawiali i uczyli się. Po co? Po to, by jak najlepiej i najefektywniej pomagać swoim przyszłym podopiecznym.

Już za miesiąc ruszą z pomocą do różnych domów – tam, gdzie panuje niezawiniona bieda, niepełnosprawność, choroba. Będą wybierać komu pomóc, a komu nie, wsłuchiwać się w problemy innych, szukać rozwiązań. Zanim jednak ruszą do działania zobligowani są do odbycia specjalnego szkolenia, w Elblągu miało ono miejsce właśnie wczoraj (3 listopada). To właśnie na nim dowiedzieli się o tym, jak pomaganie w ramach Szlachetnej Paczki wygląda od strony prawnej, czym jest mądra pomoc, jak tworzyć opisy rodzin. Dzięki tym wszystkim wytycznym możliwe będzie utworzenie bazy rodzin (ma ona zostać otwarta w połowie listopada), dzięki której darczyńca sam będzie mógł wybrać komu pomóc. Mało tego, będzie pewien, że jego pomoc nie jest jednorazowa, ale stanowi impuls do zmian.
     Obecnie jest ich 70, w porównaniu do zeszłego roku to kolosalna różnica – wtedy też w Szlachetnej Paczce w Elblągu było tylko 15 wolontariuszy. To już dziesiąta edycja na terenie miasta.
– Po raz pierwszy biorę udział w Szlachetnej Paczce. Koleżanka opowiedziała mi jak to wygląda „od środka” i pomyślałam, że tak powinien wyglądać wolontariat i że w coś takiego warto się zaangażować. Obawiam się jedynie emocjonalnego aspektu tych spotkań z rodziną, że za bardzo się do nich przywiążę, że będę za bardzo przeżywać to wszystko. Trzeba jednak być twardym i pamiętać o kryteriach – opowiadała jedna z wolontariuszek Andżelika, licealistka. – Dziś dowiedziałam się wiele przydatnych rzeczy, chociażby to, jak pomaganie ludziom wygląda od strony prawnej, jak ma wyglądać mądra pomoc.
– Początkowo nie bardzo mi się to wszystko podobało, ale pomyślałem, że nie należy się zniechęcać już na początku. Chciałem również, aby wywarło to wpływ na moje życie. Wiedziałem, że jak w to wejdę to będę zadowolony. I chociaż przez pierwsze dni nie czułem motywacji to poznałem innych wolontariuszy i okazało się, że jest inaczej niż mi się wydawało, czyli lepiej – mówił Tomek, po raz pierwszy w Szlachetnej Paczce, ma za sobą już pierwsze kontakty z rodzinami. – W moim przypadku nie było tutaj ogromnych emocji [podczas spotkań z rodzinami –red.], ale to dlatego, że wolę działać niż mówić.
     Jak wyjaśniał Mariusz  Wąsicki, lider rejonu Elbląg Zachód (w mieście działają dwa zespoły  – Elbląg Wschód i Zachód), wolontariusze uzyskali wiele wskazówek dotyczących przede wszystkim tego, jak mądrze pomagać.
– Robimy to poprzez prezentacje, scenki rodzajowe, opowiadamy o różnych sytuacjach, które się naprawdę wydarzyły, pokazujemy to, o co nam chodzi na podstawie różnych historii, również i tych filmowych, tak jak tej o Forreście Gumpie. Chodzi tu o to, że on uwierzył we własne możliwości i mimo swoich słabości podążał do celu. Wykorzystaliśmy również film Cyrk Motyli. To opowieść o osobie, która nie ma nóg i rąk, jest jej trudno, ale dzięki wsparciu przyjaciół staje na przysłowiowe nogi i odmienia swoje życie – wyjaśniał Mariusz Wąsicki, lider rejonu Elbląg Zachód, który w Szlachetnej Paczce jest już trzeci rok.
     
     Szlachetna Paczka to ogólnopolski projekt, który tylko w 2012 roku dotarł do 13 235 rodzin w potrzebie, czyli do ponad 55 tys. osób żyjących w niezawinionej biedzie – osób starszych, samotnych, rodzin dotkniętych chorobą lub niepełnosprawnością, samotnych rodziców i rodzin wielodzietnych. Łączna liczba zaangażowanych w projekt – wolontariuszy, darczyńców i rodzin w potrzebie – sięga 300 tys. osób.      

     Patronem medialnym projektu w Elblągu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
     
     
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%
AMK Meble łazienkowe 5
AMK Szkło ozdobne 3