Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ulga prorodzinna

Elbląg, Ulga prorodzinna

Podobnie, jak to bywało w latach ubiegłych także w tym roku rozliczając podatek dochodowy za rok 2011 osoby wychowujące dzieci mogą skorzystać z tzw. ulgi prorodzinnej.

Pamiętajmy jednak o tym, że odliczenie to można uwzględnić jedynie w podatku dochodowym obliczonym od dochodów opodatkowanych według skali podatkowej.
     Z ulgi tej nie mogą korzystać podatnicy, którzy uzyskują:
     - dochody opodatkowane na szczególnych zasadach, przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej ( tzw. „liniówka”)
     - przychody z działalności gospodarczej opodatkowane na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
     
     Jeżeli jednak podatnicy ci uzyskują również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę), to w rocznym zeznaniu podatkowym składanym z tytułu uzyskiwania tych dochodów mogą uwzględnić omawiane odliczenie.
     Podatnicy korzystający z ulgi na dziecko składają do 30 kwietnia we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PIT-36 lub, PIT-37 wraz załącznikiem PIT-O. Wypełniając załącznik PIT-O możemy ograniczyć się do wpisania jedynie numeru PESEL swojego dziecka, jednak, jeśli takiej wiedzy nie mamy należy wpisać imię, nazwisko i datę urodzenia naszej pociechy, by formularz poprawnie był wypełniony należy również podać ilość miesięcy, w których to dziecko podlegało naszej opiece. Każdy, kto ma prawo do skorzystania z ulgi na dziecko może pomniejszyć swój podatek maksymalnie o kwotę 1112,04 przysługującą na jedno dziecko ( limitowaną kwotę mnoży się przez liczbę dzieci). Jeżeli obydwoje małżonków mają prawo do w/w odliczenia mogą podzielić się ulgą.. Art.27f ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że odliczenia od podatku dokonuje się za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym podatnik sprawował władzę rodzicielską. W związku z powyższym odliczenie od podatku przysługuje również za cały miesiąc ( miesięczna kwota ulgi 92,67 zł), w którym dziecko się urodziło. Zgodnie z art. 27f ust. 4 ustawy odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców w częściach równych lub w dowolnej proporcji przez nich ustalonej. Należy pamiętać o tym, że ulgę tą odliczamy od podatku po odliczeniu składki zdrowotnej. W zależności od wysokości podatku możemy odliczyć całość ulgi lub jedynie określoną jej część. Podatnik ma obowiązek przedstawienia dochodu i obliczenia podatku, a zatem wpłacenia różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu wynikającego z zeznania a sumą zaliczek pobranych przez płatników. Jeżeli suma pobranych zaliczek w roku podatkowym jest wyższa od podatku należnego, powstanie nadpłata podatku, która podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego.
     Odliczenie ulgi na dziecko przysługuje rodzicom wykonującym władzę rodzicielską, opiekunom prawnym, jeżeli dziecko zamieszkuje z opiekunem oraz rodzicom zastępczym. Z odliczenia nie mogą korzystać, zatem rodzice pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz opiekunowie prawni dziecka, którzy nie mieszkają wspólnie z dzieckiem. Ulga jest adresowana do podatników, którzy w roku podatkowym wychowują dzieci: małoletnie; bez względu na ich wiek, jeśli otrzymywały zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną.
     Z ulgi mogą korzystać także osoby wychowujące pełnoletnie dzieci do 25 roku życia, pod warunkiem, że dzieci te uczą się lub studiują (także za granicą) oraz że w roku podatkowym, którego dotyczy odliczenie, nie uzyskały dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub z kapitałów pieniężnych opodatkowanych przy zastosowaniu 19% stawki w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł. Do dochodów tych wliczane są również zarobki uzyskane przez pełnoletnie dzieci za granicą. Fakt otrzymywania przez dziecko renty nie ma znaczenia dla prawa do ulgi. Z odliczenia nie mogą korzystać podatnicy, których dzieci prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną przy zastosowaniu 19% stawki podatkowej lub na zasadach tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
Sławomir Tymuszkin, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
RTV + SZAFA
Kuchnia klasyczna
Kuchnia, a aneks kuchenny