Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Uwaga na wieloryba! To nie żart

 
Elbląg, Uwaga na wieloryba! To nie żart Zdjęcie stanowi jedynie ilustrację tekstu (fot. pixabay)
Rek

Niebieski wieloryb najpierw pojawił się w Rosji. Nie chodzi jednak o największego ssaka na ziemi, tylko o niebezpieczną grę, która ma doprowadzić gracza do samobójstwa. Niestety, dotarła też do Polski. Między innymi o tym rozmawiają policjanci podczas spotkań z nauczycielami w elbląskich szkołach. 

We wtorek po południu nadkomisarz Marek Cieślak z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu spotkał się z nauczycielami Zespołu Szkół Ogólnokształcących. Jednym z poruszanych tematów była niebezpieczna gra, o której jest głośno również w naszym kraju.
     - W Rosji stworzono grę, która polega na tym, żeby doprowadzić młodego człowieka do samobójstwa. Ofiary mają mniej więcej 12-17 lat – mówił nadkomisarz Marek Cieślak.
     Zaczyna się z pozoru niewinnie: pierwsze zadania nie zwiastują tragicznego finału. Gracz podaje swój numer telefonu i od anonimowego „opiekuna” otrzymuje (w nocy lub rano) kolejne zadania. Aby potwierdzić wykonanie zadania, „ofiara” musi wysłać zdjęcia z jego wykonywania i tym samym daje „opiekunowi” materiał do szantażu. - Zadania są różne: o godzinie 4.20 wstajesz i słuchasz muzyki, jakieś konkretnej, która zostaje przesłana; o godzinie czwartej wstajesz i siedzisz półtorej godziny na krawędzi wysokiego budynku, próbujesz się wspiąć na jakiegoś żurawia – wymieniał nadkomisarz Marek Cieślak.
     Ostatnie polecenie przeważnie nakazuje skok z wysokiego budynku. I game over – gra skończona. Tylko, że drugiego życia nie ma.

  Z nauczycielami spotkał się nadkom. Marek Cieślak (fot. KMP w Elblągu) Z nauczycielami spotkał się nadkom. Marek Cieślak (fot. KMP w Elblągu)


     - Zdarzyły się osoby, które powiedziały koniec, basta, tego nie zrobię. [W odpowiedzi opiekunowie grożą – przyp. red] No to zginie twoja siostra, matka, dziadek...Jeżeli to nie skutkuje, to opublikujemy w sieci zdjęcia, na których robiłeś różne dziwne rzeczy. Są już sygnały, że gra funkcjonuje już na terenie Polski. Myślę, że należałoby uczulić na to rodziców – mówił nauczycielom nadkomisarz Marek Ciesielczyk.
     Cyberprzestrzeń to dla nastolatków drugi, a niekiedy pierwszy świat. Co w nim nastolatki robią, dla rodziców jest często tajemnicą, a brak kontroli może doprowadzić do tragedii. Porady i wskazówki, jak postępować w przypadku podejrzeń, rodzice mogą uzyskać pod bezpłatnym nr 800 100 100 (telefonie dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci.). Młodzież może zadzwonić pod 800 121 212 – to numer Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka.
     Na razie nie wiadomo, jaka jest skala zjawiska w Polsce. Lokalna prasa z różnych rejonów kraju donosi o wydarzeniach, które mogą być powiązane z Niebieskim Wielorybem, na przykład w Szczecinie. List w tej sprawie do nauczycieli wystosowała minister edukacji narodowej. W Elblągu na razie nie odnotowano podejrzanych zdarzeń związanych z makabryczną grą. - Nie sposób nie mówić o zagrożeniu, które przecież jest realne – mówił nauczycielom nadkomisarz Marek Cieślak.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej