Sobota 19-01-2019, imieniny Henryka, Mariusza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Elblągu powstała poradnia dla dzieci autystycznych

 
Elbląg, W Elblągu powstała poradnia dla dzieci autystycznych fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl
Rek

Od 1 lipca 2018 roku w Samodzielnym Publicznym Ośrodku Rehabilitacyjno – Terapeutycznym dla Dzieci i Młodzieży w Elblągu rozpocznie działalność poradnia dla osób z autyzmem dziecięcym.

Do tej pory w Elblągu i okolicach brak było specjalistycznej poradni zajmującej się diagnozą oraz terapią i rehabilitacją osób z autyzmem. Pacjenci zmuszeni byli do poszukiwania pomocy w poradniach w Trójmieście lub Olsztynie. Wielu ze względu na trudności organizacyjne lub finansowe nie korzystało z opieki specjalistycznej.
     Brak wyspecjalizowanej jednostki w miejscu zamieszkania wielokrotnie opóźniał rozpoznanie i podjęcie leczenia.
     W wyniku wspólnych działań udało się osiągnąć ten długo oczekiwany cel.
     Autyzm jest całościowym zaburzeniem neurorozwojowym, czyli zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania mózgu. Przyczyny tej nieprawidłowości nie są jeszcze znane.
     W świetle najnowszych badań epidemiologicznych średnia częstość występowania zaburzeń ze spektrum autyzmu ( ASD ) wynosi 62/10 000.
     Częstość rozpoznawania ASD zwiększa się, między innymi w związku z coraz większą świadomością klinicystów i rodziców dotyczącą wczesnych objawów mogących sugerować zaburzenia relacji społecznych, komunikacji i zachowań stereotypowych.
     Wczesne rozpoznanie oraz wdrożenie kompleksowej terapii daje szansę na złagodzenie objawów zaburzenia i poprawę funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie.
     
     W poradni dzieci zostaną objęte opieką lekarza specjalisty psychiatrii dzieci i młodzieży, psychologów, pedagoga, logopedów i fizjoterapeutów. Wszyscy członkowie zespołu posiadają odpowiednią wiedzę zdobytą podczas szkoleń oraz doświadczenie w pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.
     Oferujemy następujące formy terapii: metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, terapia behawioralna, elementy treningu umiejętności społecznych (TUS), zajęcia z elementami usprawniania sensorycznego, terapia przez zabawę, techniki relaksacyjne, metoda dobrego startu i inne formy terapii w zależności od potrzeb pacjenta.
     W celu skorzystania ze świadczeń należy zgłosić się do rejestracji ze skierowaniem do poradni dla osób z autyzmem dziecięcym wystawionym przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Joanna Drewnowska, dyrektor placówki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • A kiedy cos dla dzieci z zespolem downa?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  b(2018-06-23)
 • Dzieciom podaje się szczepionki, po których część z nich zapada na autyzm. Populacja dzieci chorujących na autyzm wzrasta proporcjonalnie do kalendarza szczepień. Nikogo to nie obchodzi poza bezbronnymi rodzicami. Liczy się tylko kasa - lobbyści na usługach przemysłu farmaceutycznego układają się z politykami, ci uchwalają odpowiednie przepisy i biznes zaczyna się kręcić. Kasa płynie do kieszeni przemysłowców, polityków, lekarzy itd. Następnie Ci sami pochylają się nad losem biednych dzieci i szukają kolejnych sposobów, by ich leczyć - pigułkami. I historia się powtarza - przemysłowcy do lobbystów; lobbyści do polityków; politycy wciągają pigułkę na listę leków refundowanych; następnie przemysłowcy idą do lekarzy, by zyskać ich przychylność dla nowego leku; lekarze przepisują lek pacjentom; pacjenci go zażywają; lekarstwo trochę pomaga - powinien trochę pomóc, ale nie wyleczyć (nie można wypuścić pacjenta z rąk). Lek pomaga na jedno, ale szkodzi na drugie. Trzeba kolejnej pigułki - na skutki uboczne. I historia się powtarza. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 9
  Blurp,blurp(2018-06-23)
 • @Blurp, blurp a ziemia jest płaska i leży na 2 krokodylach i jak się popłynie na kraniec świata to spada się w nicość
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  Mondry(2018-06-24)
 • Moim zdaniej szczepionka gdyby miała niekorzystnie wpłynąć na dziecko, to tylko takie, które już się urodziło z defektem immunologicznym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2018-06-24)
 • @Blurp,blurp - długo nad ty myślałaś/eś, żeby sklecić tak głupie wypociny???a pomyśl jaki spisek zawiązali twoi rodzice, żebyś musiał/a cierpieć na tym świecie całe swoje życie. .. a może tam też brał udział jakiś lobbysta ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 0
  obserwator77(2018-06-24)
 • Blurp, zmień dilera. Albo idź spać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  4788ddd(2018-06-24)
 • Blurp, blurp. .. .no cóż w takim razie podaj swoich rodziców do sądu, bo faktycznie w Twoim przypadku ewidentnie widać skutki uboczne szczepień.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  pampi-Zawada....(2018-06-24)
 • Mam 2 dzieci z autyzmem. Jedno szczepione 5 lat drugie nie 3 i pol roku. Skoncz pier... Że to przez szczepienia bo wmawiasz to takim rodzicom jak ja i moj maz a potem robimy krzywde wlasnym dzieciom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  Magdaleena(2018-09-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta lateksowa 360x150 cm - Zwierzątka
Fototapety industrial
Fototapety do lekarza/dentysty
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi