UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W mieście przybywa seniorów

 
Elbląg, W mieście przybywa seniorów
Elżbieta Szwałkiewicz, prezes Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym mówiła o problemach seniorów (fot. Anna Dembińska)

26 tysięcy seniorów mieszka w Elblągu i ich liczba stale się zwiększa. Ratusz chce im pomóc poprzez stworzenie oddziału geriatrycznego, budowę mieszkań wspomaganych oraz kampanie i programy kierowane do najstarszej grupy mieszkańców naszego miasta.

Urząd Miejski szacuje, że w 2020 r. odsetek mieszkańców Elbląga w wieku poprodukcyjnym (kobiety po 60. roku życia; mężczyźni po 65. roku życia) sięgnie 24 proc. Ten trend ma tendencję zwyżkową – w 2017 r. elbląskich seniorów było 26 tys. (stan na 31 grudnia).
     - Po osiągnięciu wieku emerytalnego mamy przed sobą jeszcze około jednej trzeciej życia. Ten okres możemy podzielić na czas aktywnego życia i późnej starości, kiedy problemy ze zdrowiem uniemożliwiają „normalną” aktywność – mówiła Elżbieta Szwałkiewicz, prezes zarządu Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym na dzisiejszej (23 października) konferencji o lokalnej polityce senioralnej, która odbyła sie w Ratuszu Staromiejskim.
     Najważniejszym zadaniem według Elżbiety Szwałkiewicz dla osób osiągających wiek seniora jest przygotowanie się do problemów późnej starości.  - 75 proc. problemów wieku starczego można uniknąć, jeżeli zajmiemy się tym na przedpolu starości – mówiła Elżbieta Szwałkiewicz.
     Do etapu bycia staruszkiem muszą przygotować się sami seniorzy. Zaczyna się od drobnostek np. zlikwidowania większości drzwi wewnętrznych w mieszkaniu, likwidacji progów. Pomóc w tym mogą organizacje pozarządowe. Dopiero większe problemy rozwiązuje miasto.
     Elbląg się starzeje i liczba seniorów w naszym mieście systematycznie rośnie. Na taką sytuację miejscy urzędnicy mają kilka dokumentów, strategii, uchwał, które wskazują kierunki działań.
     Najważniejszą z nich jest Strategia rozwiązywania problemów społecznych 2020 plus.- Jednym z celów strategicznych określonym w tym dokumencie jest poprawa warunków życia seniorów. Będzie to możliwe poprzez m.in. stworzenie centrum seniora, zapewnienie opieki poprzez system mieszkań wspomaganych oraz utworzenie oddziału geriatrycznego – zapowiedziała Monika Kurpanik, kierowniczka referatu zdrowia i spraw społecznych w elbląskim ratuszu.
     Miasto chce zwiększać zakres i jakość usług dla seniorów. W planach jest zwiększenie liczby miejsc w placówkach opiekuńczych i dostępności do opieki zdrowotnej. Kontynuowane będą też programy i kampanie skierowane do najstarszym mieszkańców naszego miasta.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Super. Słonina i jego zastępca Wróblewski prowadzili taką politykę mieszkaniową że młodzi ludzie uciekali z miasta ( ubyło około 20 tys ). To młodzi ludzi mają pracować by utrzymać tych "Seniorów" (szpitale instytucje publiczne, przedsiębiorstwa komunalne) ale głosowanie na Wróblewskiego to kontynuacja polityki pozbywania się młody z miasta. Czy jakaś najmniejsza logika w działaniach Elblążan? Głosowanie za destrukcją ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 19
  (2018-10-23)
 • ludzie jak mnie zminusujecie to sądzicie że przybedzie pielegniarek, pracowników służb NIE. Toczy sie na was wielki głaz - kamien to wy zamiast szybko ustalić obrone, droge ucieczki odwracacie się od problemu i unikacie tematu sądząc ze was ominie. Jak pisałem w 2002 że młodzi będą uciekac bo brak pracy a działki budowlane drogie, miast nie buduje mieszkań to leciały wyzwiska pod moim adresem a teraz NIESPODZIANKA - WYJECHAŁ PONAD 20 tys mieszkańców !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 4
  (2018-10-23)
 • A kto będzie się tymi seniorami opiekował? Czy to będą ci zdrowsi seniorzy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 4
  (2018-10-23)
 • Przypomnij mi, kiedy- a właściwie za kogo rządów, w Elblągu mieliśmy Eldorado? Słonina, co już tyle się w fotel napiedział nie wnosząc nic dobrego do miasta? Nowaczyk? Facet bez charyzmy i przedsiębiorczości. Wilk? Który tylko gębą kłapał i gruszki na wierzbie obiecywał. Przyjdzie czas, że docenicie Wróblewskiego, ale jeszcze nie dziś, bo my Polacy mądrzy zawsze po szkodzie jesteśmy...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  18 8
  Mazan(2018-10-23)
 • O to niech się martwią rodziny seniorów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 4
  Sadas(2018-10-23)
 • I wyjedzie wiecej mlodych. Bezpowrotnie tracimy ponad 1000 mlodych elblazan rocznie. Policzcie co bedzie za lat 20. Bedziemy miastem liczacym ok 70 tys. Z wiaduktem, pustym stadionem, martwym torem, wielka dziurą retencyjna ktora zbudujemy w tej kadencji za kilkanascie miln zl. Ona bedzie metaforą stanu miasta. Aha...i burakami na modrzewinie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 2
  (2018-10-23)
 • @Mazan - Mazan przestań TOTALNE BEZDETY pisać jak Wróblewski był WICEPREZYDENTEM Elbląga za Słoniny i on KONTYNUUJE jego politykę !! Frajerów szukasz?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  (2018-10-23)
 • @Sadas - AA bo Sadan nigdy sie nie zestarzeje :) - ale prymityw
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 1
  (2018-10-23)
 • i co z tego jak obecnie rządzacy mają to w d. Pasłęk mniejszy robi-rodzinny plac zabaw, tęrznie solankowe. W Elblągu o tym można pomarzyć. Nawlili biedronek i lidlów to jest dla rządzących priorytet. ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  (2018-10-23)
 • Armia Seniorów jednak, ,podniesie głowę, ,i zobaczy miernotę pisowskiego gadania. Jest to jednak drzemiąca siła. Warto aby Pan Prezydent pamiętał o tej grupie ludzi. I niech pisowskie gęby nie wycierają sobie, że to komuniści! Pracowali za kawałek chleba za stalina czy bieruta, ale wcale nie znaczy iż byli złodziejami, cwaniakami czy oszustami! Hańba tak mówić o seniorach iż są betonem komunistycznym. A to naczelne hasło pisowskie. I do tego długie nosy Pinokia, Prezesuńcia czy miejscowych pisowców z lasu czy pola nie zastraszą nikogo!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 5
  klmn(2018-10-23)
 • jestem seniorem , emerytowanym wojskowym i dla mnie najważniejszy jest spokój i żeby nie było tyle ludzi wszędzie, żeby było bezpiecznie i dlatego jestem za Prezydentem Wróblewskim, miejsca pracy i rozwój miasta mnie nie interesuje, jest nas ponad 20 tysw mieście takich seniorów i nie wiele nam życia zostało i chcemy spokoju i żeby było bezpiecznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 15
  Emerytowany wojskowy(2018-10-23)
 • Dewastacje Elbląga to przecież pisowski Olsztyn wykonuje. Wyprzedaż za psi grosz majątku narodowego to tez pisowe po kolejnej, ,transformacji, ,z solidarności poprzez PC do PIS. .. .. po drodze jeszcze było KLD, UW. .. .. Republikanie no i ostatnia postać PO. .. .. Jakieś ROPCIA i inne towarzystwa niby polityczne. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 7
  (2018-10-23)
Reklama