Piątek 20-07-2018, imieniny Czesława, Małgorzaty
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Park Traugutta Park Traugutta

W sprawie 13 grudnia

Dziś mija 27. rocznica stanu wojennego. Oświadczenie w sprawie tamtych wydarzeń przysłało do nas Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 Regionu Elbląskiego.

„W 10 lat po tragedii narodowej jak wydarzyła się w grudniu 1970 roku w miastach Wybrzeża - Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu, w 1980 roku powstał Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Wówczas robotnicy nie dali się sprowokować, nie wyszli na ulice i wygrali. Przez 16 miesięcy naród żył w nadziei, że Polska może być krajem wolnym i niepodległym. Ale 13 grudnia 1981 roku prysły wszystkie złudzenia. Generał Wojciech Jaruzelski wydał rozkaz wprowadzenia stanu wojennego, przedłużając agonię reżimu komunistycznego i przesuwając termin jego całkowitej klęski. Polacy zostali pozbawieni nadziei, którą żyli przez ostatnie lata.
     Do dzisiaj są tacy, którzy uważają tamte decyzje junty wojskowej za słuszne. Jednak większość Polaków czeka na ujawnienie prawdy o okresie stanu wojennego, o grudniu 1970, czeka na sprawiedliwe osądzenie winnych. Przez lata prawda o tych wydarzeniach była skrywana, niewiele się mówiło i pisało.
     Dzisiaj nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zająć się tymi ciemnymi kartami w naszej historii. Powinien uczynić to aparat sprawiedliwości. Aparat, który, jak widać, nie potrafi zdobyć się na taki wysiłek. Będzie tak dopóty, dopóki decydujący wpływ będą mieli sędziowie mianowani przez władze komunistyczne.
     Tylko oczyszczenie środowiska sędziów i prokuratorów może przywrócić Polakom poczucie sprawiedliwości. Tylko sądy oczyszczone z ludzi dawnego reżimu będą prawdziwie niezależne i będą mogły dokonać sprawiedliwego osądzenia tragicznych momentów naszej historii.
     Wprowadzony w dniu 13 grudnia 1981 roku stan wojenny nie jest wydarzeniem, żeby uroczyście go świętować, ale jest naszym obowiązkiem - wobec młodzieży i przyszłych pokoleń Polaków - przypominać o tych wydarzeniach i tragedii, która miała miejsce w naszej współczesnej historii.
     
     Tadeusz Chmielewski
     wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990”

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • tak trzymac panie chmielewski!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-13)
 • Dlaczego Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-1990 a co z prześladowanymi w roku 1970,jako 19-to letni chłopak wtedy siędziałem tydzień w więzieniu, torturowany, bity i poniżany.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  K.(2008-12-13)
 • Dlatego potrzebny jest IPN!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-13)
 • Ofiar "nowego" kapitalizmu i wykluczenia społecznego jest więcej niż pseudo socjalizmu. Rozwarstwienie społeczne przekroczyło wszelkie granice przyzwoitości. Ciekawe kto odpowie za ofiary tych słusznych przemian.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  socjalista(2008-12-14)
 • Odpowiedza postkomunisci i liberalowie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-14)
 • socjaliste w pelni popieram ladna ta dzisiejsza demokracja taka nijaka hanna lis za trzy m-ce pracy w tvp odprawa 1 mln zl! 1 '
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-14)
 • K. - Skontaktuj się ze stowarzyszeniem, na pewno Ci pomogą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-14)
 • Prawdziwy hihot historii!!! Ludzie w tamtych czasach niszczeni i poniżani przez system rządzony przez komuchów i ludzi im podlizujących się i idących na łatwiznę. Jedynym miejscem schronienia był kościół i modlitwa. Teraz ci pochlebcy i byli komuniści zajmują najwyższe urzędy państwowe i samorządowe. Daleko nie szukając nasz prezydent teraz organizuje wigilie z mieszkańcami-skandal i parodia! Panie Tadeuszu BRAWO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-14)
 • W polskim sądownictwie wydają wyroki tajni współpracownicy SB - dowód publikacje na stronie IPN. Dziwnym trafem samorządowi sędziowskiemu to nie przeszkadza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  seniorek(2008-12-14)
 • Tylko oczyszczenie społeczeństwa z wszelkich pozostałości po komunie może przywrócić Polakom poczucie sprawiedliwości. Tylko społeczeństwo oczyszczone z ludzi dawnego reżimu będzie prawdziwie niezależne i będzie mogło dokonać sprawiedliwego osądzenia tragicznych momentów naszej historii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  taktylko(2008-12-14)
 • Oczyszczenie spoleczenstwa z pietna prlu jest jedyna szansa na normlne funkcjonowanie panstwa polskiego! m oze byc juz jednak za pozno!/?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-14)
 • A ja zawsze myślałem że droga do szczęścia i spokoju jest przebaczenie i miłość bliźniego!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  katolik(2008-12-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Soczewki progresywne 390zł
Okulary korekcyjne XAVIER GARCIA