Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W ZSIŚiU o bezpieczeństwie danych osobowych

 
Elbląg, W ZSIŚiU o bezpieczeństwie danych osobowych
fot. nadesłana

W roku szkolnym 2014/2015 Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu, ul. Obrońców Pokoju 44 po raz pierwszy przystąpił do 5. już edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli.”, zajmując 2. miejsce w konkursie.

Celem Programu jest upowszechnienie wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności wśród uczniów i nauczycieli oraz kształtowanie świadomych i odpowiedzialnych postaw wśród uczniów. Patronat honorowy nad programem objęli: Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka.
     Program realizowały 223 placówki edukacyjne z całej Polski, w tym szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne i placówki doskonalenia nauczycieli. Województwo warmińsko-mazurskie reprezentowało 9 placówek, w tym dwie z Elbląga – Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu i właśnie Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług.
     Za realizację programu w szkole odpowiadała jego koordynator – Katarzyna Jankowska, nauczyciel informatyki.
     W szkole, podjęto wiele przedsięwzięć i szereg ciekawych inicjatyw edukacyjnych związanych z tematyką ochrony danych osobowych. Programowi towarzyszył konkurs ogólnopolski na najciekawszą inicjatywę. I właśnie ta inicjatywa, a konkretnie I Ogólnoszkolne Obchody Dnia Danych Osobowych zdobyły uznanie Jury, które tak, m.in., uzasadniło swoją decyzję: “Za bardzo dobrze przygotowaną pracę konkursową i zaskakujące pomysły szkoły ponadgimnazjalnej związane z realizacją obchodów I Ogólnoszkolnego Dnia Ochrony Danych Osobowych oraz ciekawe autorskie scenariusze zajęć odnoszące się do podstawy programowej. Praca przedstawia dokładnie zaplanowane działania, bardzo interesujące pomysły na realizację Programu, a co istotne powiązanie teorii z praktyką.

 

Ciekawym przykładem spośród wielu działań w ramach obchodów Dnia był Konkurs fryzjerski „Dane osobowe w Sieci”. Tematyka omówiona w oparciu o bieżące informacje i tematy poruszane przez Biuro GIODO w kontekście przetwarzania danych pacjentów, konsumentów oraz ciekawe testy wiedzy opracowane w oparciu o kluczowe informacje z zakresu ochrony danych osobowych. Zaskakujące pomysły na prezentację tematyki poprzez realizację zadań zawodowych uczniów.”
     Dzięki programowi uczniowie przekonali się, jak ważna jest ochrona ich danych osobowych. Poznali zagrożenia, jakie mogą napotkać w swoim życiu, gdy sami nie zadbają o politykę prywatności w świecie realnym i w cyberprzestrzeni. Nauczyli się, gdzie mogą się zwrócić i do kogo, gdy ich prawa do ochrony danych osobowych i wizerunku zostaną naruszone. Poznali również mechanizmy unikania zagrożeń naruszania ich prywatności i nieustawowego wykorzystywania ich danych osobowych. Uczniowie już wiedzą: kto ma dostęp do ich danych osobowych i kiedy, jak są one zabezpieczone, kto je może przetwarzać i kiedy oraz kto je udostępnia, po co i komu. Poznali dzięki tej inicjatywie swoje prawa i jakie są okoliczności przetwarzania ich danych osobowych w szkole, jako konsumenta, jako pracownika, jako pacjenta i jako internauty.
     Dziękuję wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy tak chętnie realizowali ze mną ten program. To nasz wspólny sukces!

Katarzyna Jankowska – koordynator Programu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapeta fizelinowa 320x148 cm - Samolot
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Fototapeta fizelinowa 400x148x cm - Most Golden Gate
Fototapety do sypialni