UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

To się czyta

To się komentuje


Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Play "Jak zmieniło się pewne miejsce" "Jak zmieniło się pewne miejsce"

Wakacje na starówce. Tu nikt się nie nudzi

 
Elbląg, Wakacje na starówce. Tu nikt się nie nudzi
W Galerii EL dzieci tworzyły dziś papierowe kwiaty (fot. AD)

Na dziedzińcu Galerii EL „zakwitły” kolorowe kwiaty z bibuły. Natomiast dziedziniec Muzeum kusi grami planszowymi, przyrządzaniem podpłomyków i strzelaniem z katapulty do drewnianego rycerza. Można też przy pomocy nożyczek, farbek, włóczki, filcu stworzyć motyle w Galerii Kreatywnia. Takie wakacyjne atrakcje czekają na najmłodszych elblążan na starówce. Zobacz zdjęcia.

Dziś (3 sierpnia) w Galerii EL mali uczestnicy artystycznych warsztatów tworzyli kwiaty z kolorowego papieru i bibuły, które następnie „sadzili” na dziedzińcu.
     - Wakacyjny czas upływa nam tu rewelacyjnie – zachwala Marta Karaś z Galerii EL. – We wtorki z ekologicznych materiałów tworzymy dzieła artystyczne. Środy to wielki format, czyli przygotowywanie – różną techniką – pracy wspólnej na wybrany temat. Dziś jest to łąka kwiatowa. We czwartki bawimy się multimediami, robimy animacje, a także zdjęcia.
     - Na początku wakacji uczestników warsztatów było wielu – codziennie ok. 30 dzieci w różnym wieku. Teraz jest ich około dziesiątki – dodaje Marta Karaś. - Dziś najmłodsza jest Marysia – ma 3 latka. Jest też 4-letnia Zosia. Obie chętnie przystąpiły do wykonania papierowych kwiatów.
     W zajęciach – już czwarty rok – uczestniczy Sandra (lat 11). Dlaczego?
     - Bo to lubię – przyznała szczerze. – Lubię lepić z plasteliny, a wczoraj robiliśmy wielkiego robaka z rolek po papierze toaletowym.
     Zajęcia dla najmłodszych odbywają się od wtorku do czwartku w godzinach od 10.30 do 12. Udział w nich jest bezpłatny.
     Zajrzeliśmy również do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. Dziś odbywała się tam impreza planszówkowa. Na stole zauważyć można było gry znane i lubiane np. Monopoly, a także nowe: „Pamięć 39", „Awans - zostań marszałkiem Polski" czy „Kolejka".
     - We wtorki lepimy z gliny, w środy gramy w planszówki, we czwartki gotujemy, a w piątki tworzymy instrumenty związane z rytmem np. grzechotki – opowiada Agata Kosacz z Działu Edukacji i Promocji MAH. – Można nas odwiedzać w godzinach od 10 do 13. Bawimy się na świeżym powietrzu, na dziedzińcu muzealnym. Zaglądamy do chaty wikińskiej. Tam powstają prace plastyczne, np. mieliśmy malowanie akrylami. W ten sposób powstały piękne witraże. Na dziedzińcu jest palenisko i tu przyrządzamy podpłomyki, które cieszą się dużą popularnością wśród najmłodszych – przyznaje. – Odwiedzają nas też dziadkowie i rodzice pociech, a także turyści. Chcemy oswoić dziedziniec, by elblążanie wiedzieli, że to dobre miejsce do odpoczynku. Dla najmłodszych jest tu piaskownica, w której szukają skarbów. Bawią się w archeologów, opisują znalezione przedmioty. Mogą również zagrać w średniowieczne gry, postrzelać z łuku lub z katapulty do drewnianego rycerza. W przyszłym tygodniu, w piątek, planujemy zajęcia z tkactwa.
     Udział w wakacyjnych zajęciach organizowany przez elbląskie Muzeum również jest bezpłatny.
     A w Galerii Kreatywnia, mieszczącej się przy ul. Garbary, w każdy wakacyjny wtorek powstają wyjątkowe motyle. Wyjątkowe, bo poświęcone dzieciom – ofiarom Holocaustu. - Inspiracją dla projektu „Motyl” był wiersz Pavla Friedmanna, czeskiego Żyda, poety, zamordowanego w Auschwitz - wyjaśnia Anna Wylocińska, właścicielka galerii. - Muzeum w Houston chce zebrać półtora miliona motyli, tyle bowiem żydowskich dzieci straciło życie podczas zagłady. Do akcji aktywnie włączył się Elbląg.

 


     W Galerii Kreatywnia własnoręcznie motyle tworzą i dorośli, i dzieci. Są to kolorowe cuda wykonane różną techniką – są więc ozdobione bibułą, wyszywane, malowane, wykonane z włóczki, z filcu. To już zależy od fantazji autorów. - Do tej pory zebraliśmy ponad sto motyli – mówi Monika Kaszubska - Grajkowska, współorganizatorka akcji. – We wtorki są one tworzone tu, na miejscu. Przychodzą babcie z wnukami, tatusiowie z pociechami. Uczestnicy zajęć mają więc od 2 do 70 lat (śmiech). Ludzie przynoszą nam także już gotowe prace. Motyle dotarły do nas również z Galerii EL – wykonali je uczestnicy warsztatów plastycznych.
     Motyle można tworzyć w galerii we wtorki w godz. od 12 do 18. Udział w zajęciach jest bezpłatny.
     30 sierpnia wszystkie motyle zostaną zaprezentowane na wystawie w Galerii Kreatywnia. Następnie zostaną wysłane do Houston.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama