Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Waloryzacja świadczeń z ZUS-u bez składania wniosku

Elbląg, Waloryzacja świadczeń z ZUS-u bez składania wniosku fot. Anna Dembiśka, arch. portEl
Rek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca przeprowadzi waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych. Nie trzeba składać wniosku, ZUS podwyższy świadczenie z urzędu.

Świadczenia emerytalno-rentowe podlegają corocznie waloryzacji od dnia 1 marca. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia przysługującego w dniu 28 lutego, przez wskaźnik waloryzacji ogłaszany przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wynoszący 100,44%. Podwyżka nie może być jednak niższa niż 10 zł - w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych, 7,50 zł - w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 5 zł - w przypadku emerytur częściowych. W przypadku emerytury ważne jest to, że minimalna kwota waloryzacji zostanie zastosowana jeżeli posiadamy prawo do emerytury minimalnej, czyli zgromadziliśmy odpowiedni staż pracy.
     Jeżeli wypłata świadczenia jest wstrzymana (np. w związku z osiąganiem przychodu ponad 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia lub w związku z kontynuowaniem zatrudnienia bez rozwiązania stosunku pracy), świadczenie zostanie zwaloryzowane z chwilą podjęcia jego wypłaty.
     Od 1 marca obowiązują również nowe  kwoty najniższych emerytur i rent oraz kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych wypłacanych wraz z emeryturą lub rentą, albo samoistnie, a także kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent w przypadku osiągania przychodu z działalności zarobkowej.
     Kwoty najniższych świadczeń od dnia 1 marca wynoszą:
     - emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renta rodzinna 1000 zł;
     - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 750 zł;
     - renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową i renta rodzinna wypadkowa 1200 zł;
     - renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową 900 zł.
     
     Nowa kwota bazowa dla obliczenia emerytur od 1 marca wynosi 3536,87 zł. i ma zastosowanie przy obliczaniu emerytur i rent przyznawanych według dotychczasowych zasad na wniosek zgłoszony po 28 lutego lub przed dniem 1 marca, jeżeli prawo do świadczeń powstało po dniu 28 lutego.
     Więcej informacji na temat kwot dodatków/świadczeń  oraz kwoty maksymalnego zmniejszenia emerytur i rent w przypadku osiągania przychodu z działalności zarobkowej, ustalone w wyniku waloryzacji od 1 marca znajdą Państwo na stronie oraz w każdej placówce zakładu.
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne I-D TOKYO
Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary korekcyjne EVA MINGE