Wtorek 25-09-2018, imieniny Władysława, Aurelii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Wariacja na temat szkolnictwa

 
Elbląg, Teraz ja - Wariacja na temat szkolnictwa fot. AD
Rek

Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie, czyli wariacja na temat szkolnictwa.

Reforma rządowa
     Reforma szkolnictwa, która wejdzie w życie 1 września 2012r., przewiduje przekształcenie liceów ogólnokształcących w szkoły, w których liczba godzin lekcji historii zostanie zredukowana ze 150 do 60, lekcji biologii i fizyki ze 150 do 30 a wszystko na rzecz bloków tematycznych takich jak: zdrowie i uroda, śmiech i płacz czy woda – cud natury. Na omówienie stanu wojennego w nowym programie przeznaczone jest 15 minut! W klasie o profilu ścisłym (do wyboru jest profil humanistyczny) uczniowie, nie będą się już uczyć historii, a o powstaniach musi im wystarczyć wiedza nabyta w gimnazjum.
     
     Reforma samorządowa
     
Szkoły publiczne są tworzone i zamykane z powodów politycznych i społecznych. W Elblągu radni postanowili o połączeniu czterech szkół: V LO i Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Zespołu Szkół Handlowych z Zespołem Szkół Techniczno-Informatycznych. Powodem zamknięcia tzn. połączenia szkół jest „drastyczny spadek liczby uczniów” a nie np. bankructwo szkoły. Dzięki subwencjom oświatowym, wydatkom samorządów na szkolnictwo i składkom na Komitet Rodzicielski (to wszystko są nasze pieniądze) żadna szkoła nie może zbankrutować. Niestety okazuje się, że potrzeby szkół są znacznie większe i przyparte do muru samorządy podejmują decyzje o zamykaniu placówek.
     
     Ranking
     
Niedawno opublikowany został ranking szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. II LO im. Kazimierza Jagiellończyka plasuje się na miejscu 217 (siódme miejsce w województwie), a pozostałe „ogólniaki” sklasyfikowane zostały gdzieś w czwartej setce na ogólnopolskiej liście.
     
     Finis
     
Obie reformy, czyli ciągłe zmienianie zasad kształcenia, stan permanentnej reformy , zbyt duża liczba uczniów w klasie etc. stanowią duże zagrożenie dla przyszłości Polski. Czyżby z jakiegoś niewytłumaczalnego dla mnie powodu komuś zależało na obniżeniu poziomu nauczania w szkołach? W całej Polsce likwidowane są szkoły a buduje się stadiony i orliki! Może istnieje jakiś tajny plan, abyśmy, zgodnie z reklamą pewnej sieci sklepów, wszyscy zostali piłkarzami? Wszyscy oprócz elit, które uczęszczać będą do szkół zajmujących pierwsze miejsca w rankingu.
     
     Consilium
     
Możemy przeczekać reformę i, jak już to bywało w przeszłości, zacząć pracę organiczną, u podstaw oczywiście w szkołach prowadzonych przez stowarzyszenia (katolickie, rodziców). Takie rozwiązanie prowadzi do urynkowienia publicznych szkół (słabe szkoły nie mają racji bytu) i przenosi odpowiedzialności za edukację na rodziców i organizacje (koniec z indoktrynacją dzieci?).

Autor Teraz Ja
Liczba publikacji: 24
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
3.3 6 20

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Nie ma czym się podniecać, szkoły w Polsce nigdy nie uczyły myślenia tylko wkuwania na pamięć. Zmiany nic nie zmienią, pewnie za kilka lat to i matura zniknie, albo poziom obniży się do podstawówki. Ważne aby wskazniki szły do góry w rządzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  patrakin(2012-02-27)
 • Cóż, elitom brakuje ciemnych "roboli", którzy będą za przysłowiową miskę strawy pracowali na panów. Do tego to się ma, jak ongiś bywało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kas-ja(2012-02-27)
 • szkoły powinny wrócić do kościoła, jak drzewiej bywało; D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
 • Dianczen i bardzo dobrze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Dianczen(2012-02-27)
 • Nasza Rada Miejska wie co robi pokasować szkoły niech będa same gamonie liczyćn do 700 tyle ile kuroniówki i wystarczy bo jakby zaczeli szkolić i produkować magistrów to ich stołki byłyby zagrozone a tak gamonie na kuroniówkę a oni ciepłe stołki do samej starości jest taki kawał adwokat wychował syna i wykształcił tez na adwokata po pierwszej sprawie syn przychodzi i mówi zobacz tato ty tyle lat ciagnąłes ta sprawę a ja ja za pierwszym razem skonczyłem na to ojciec głupi jesteś synu a za co ja ciebie wykształciłem nie zabija się dojnej krowy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
 • nauczyciele a kichac na nich nie ma o czm pisac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
 • kościół powinien wyjść ze szkół!!!!!- tu są oszczędności. Każdy klecha i katechetka pobierają pensje z samorządu. Kiedyś księża uczyli religii za darmo w kościołach a katechetkom sami płacili. A teraz trzeba utrzymać całą rzeszę pasożytów. Na co komu 2 godziny religii???!!!!! co ona daje- agresja i arogancja nie znikają a wręcz przeciwnie. Poobcinają historię WOS polski matmę ale za to wcisną jeszcze ze dwie religie. RELIGIA DO KOŚCIOŁA TAM JEJ MIEJSCE. !!!! i ile kasy zaoszczędzonej- nie trzeba szkół zamykać
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
 • I BARDZO DOBRZE!. Już dawno powinni to zrobić. .. Jeżeli ktoś pragnie się uczyć fizyki niech idzie do klasy fizyczno-brzematematycznej. .. A po jaki ch** ja sie pytam w technikum np. tyle godzin tej fizyki, biologii czy cokolwiek? Materiał z historii przerabiamy ten sam w podstawówce gimnazjum i liceum. .. Często nauczycielom nie starcza czasu na omówienie 2 wojny światowej. .. A tak zaczną od tego. Najciekawszy materiał. A nie co kilka lat w kółko to samo grecja itd. .. Ja się bardzo cieszę i moi znajomi również. .. Szkoda, że tak późno. Brawo!! Nareszcie coś mądrego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
 • Narzekano, że np. ciężko dotrzeć do każdego ucznia, ponieważ klasy są przepełnione. Teraz byłaby szansa, aby klasy były mniej liczne, harmonogram zajęć mniej napięty - niestety marnuje się tę okazję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ;:;:;:;(2012-02-27)
 • O to idzie, bo "za dużo mamy magistrów". Nie możemy być mądrzejsi od zachodu. .. a siła robocza za pół darmo potrzebna. Zapytajcie wykładowców na politechnikach jaki poziom reprezentują obecni kandydaci na studia. .. .a będzie "jeszcze lepiej". Cel - zwolnić jak największą rzeszę nauczycieli, nauczyć czytać, pisać, liczyć - podstawy i koniec edukacji. A jak komuś zależy, to zaraz propozycje kursów jak grzyby po deszczu zaczną się pojawiać, bo gdzieś Ci zwolnieni nauczyciele muszą znaleźć pracę i na biednych Polakach niedouczonych w szkole dorabiać. Pytam tylko, kto wykształci lekarzy, kto wykształci inżynierów - skoro poziom coraz niższy, a nauczycieli i godzin mniej!? "Będą uczyć tak, żeby niczego nie nauczyć" - stara przepowiednia urealnia się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  n-auczyci-el(2012-02-27)
 • "Nauczyciele a kichać na nich. .. " rozumiem, że Ciebie "synku" mamusia nauczyła wszystkiego?? To gratulacje dla mądrej i wszechstronnej mamusi :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
 • .. .bo my dążymy do zachodu tylko ciągle w przeciwną stronę :P zamiast zrobic podobne warunki do nauki co w unii to tylko na oszczędności patrzymy. .. .4 godz. w-fu w gimnazjum, a kogo to obchodzi że przepełnione szkoły nie mają gdzie tych lekcji realizować. .. .. A tak przy okazji po co 4 godz w-fu skoro 30% uczniów się z nich zwalnia ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-02-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Królik minaturka
Krewetkarium
Ochotka żywa
Cats Best 10L