UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wielkie cięcie na Zawadzie (wracamy do tematu)

 
Elbląg, Skutki wycinki przy al. Odrodzenia
Skutki wycinki przy al. Odrodzenia (fot. Michał Skroboszewski)

Wracamy do tematu kontrowersyjnej wycinki drzew. Po sygnale od jednego z Czytelników sprawdziliśmy, dlaczego aż tak wiele drzew i krzewów zostało wyciętych na Zawadzie, na której większością terenów administruje Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zakrzewo”. Zobacz zdjęcia.

- 1 marca. Teoretycznie okres ochronny ze względu na porę lęgową. Pod auspicjami "Piły i Siekiery"  dewastowanie terenów zielonych trwa w najlepsze. W załączeniu środowe zdjęcia z ulicy Okulickiego w Elblągu i wycinane przez SM Zakrzewo drzewa. I nie są to żadne zdeformowane samosiejki. Nie wiem, na co czekają służby Urzędu Miejskiego. Nie wiem, jak długo to jeszcze potrwa, ale myślę, że na początek parę mandatów ostudziłoby zapędy przeciwników przyrody tym bardziej, że miejsc takich, w samym Elblągu i na Zawadzie jest dużo więcej. Liczę również na to, że nowe nasadzenia będą równoważyły dotychczasową radosną twórczość "dobrej zmiany".Tylko na Zawadzie do chwili obecnej wycięto ponad 90 drzew. Nie wyobrażam sobie, że nowych nasadzeń będzie mniej i że powołane do tego służby i media pozwolą zapomnieć o popełnianym barbarzyństwie – napisał do nas Adam Golik, mieszkaniec Zawady, załączając zdjęcia.
      
       Poszliśmy tym tropem
      
Na ul. Okulickiego i Odrodzenia wycięto 17 sztuk topoli, na ul. Wiejskiej - 11 topoli oraz 2 wierzby wrośnięte w topole. - Wierzby rosły bardzo blisko parkingu i podwyższały korzeniami poziom chodnika – tłumaczy Malwina Bzdręga, odpowiadająca za zieleń w Spółdzielni Mieszkaniowej „Zakrzewo”. - Nasze wycinki nie mają nic wspólnego z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody. Wnioski na wycinkę składaliśmy w urzędzie w ubiegłym roku. I to nie jest tak, że każdy wniosek jest zaakceptowany.

  Elbląg, To zdjęcie otrzymaliśmy od Czytelnika z Zawady
To zdjęcie otrzymaliśmy od Czytelnika z Zawady (fot. Adam Golik)


       Przy al. Odrodzenia (przy parkingu) po topolach pozostały tylko pniaki. Ze szpaleru drzew ostały się tylko dwa klony. - Topole wycięliśmy na prośbę mieszkańców, którzy zgłaszali nam skargi związane z pyleniem tych drzew. Na te wycinkę otrzymaliśmy zgodę Urzędu Miejskiego – wyjaśnia Malwina Bzdręga.
       W ramach kompensacji strat przyrodniczych spółdzielnia zasadzi nowe drzewa, do końca roku – 60. Spółdzielnia zapewnia, że na bieżąco monitoruje konieczność wycinki drzew. Na stronie internetowej „Zakrzewa” widnieje informacja dla mieszkańców o zamiarze wystąpienia do urzędu miejskiego o zgodę na wycinkę przy ul. Armii Ludowej, Szarych Szeregów, Wiejskiej, Okulickiego, Kasprzaka, Robotniczej i Wiejskiej. Mieszkańcy mają 30 dni na zgłoszenie swoich uwag do propozycji spółdzielni.
      
       Wycinają i sadzą
       Wycinkę prowadzi nie tylko SM „Zakrzewo”. Kolejna miała miejsce w parku Modrzewie, którym opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej. Jak informuje ZZM, w styczniu i w lutym wycięto tam 14 drzew. - Jedenaście sztuk brzozy brodawkowatej, jeden dąb zwyczajny, jeden klon i jedno drzewo o niezidentyfikowanym gatunku. Brzozy były w bardzo złym stanie zdrowotnym, drzewa były całkowicie suche z brakiem ulistnienia. Klon zwyczajny był przechylony w kierunku placu zabaw; drzewo posiadało duży ubytek u podstawy pnia z poważnym wypróchnieniem. Dąb oraz drzewo niezidentyfikowanego gatunku były całkowicie suche – wyjaśnia Leon Budzisiak, dyrektor zarządu Zieleni Miejskiej.
       W parku Modrzewie rosną już zasadzone niedawno młode drzewa. - Jesienią 2016 r. w parku Modrzewie ZZM zasadził 91 drzew liściastych oraz 610 krzewów liściastych – dodaje Leon Budzisiak.
       Warto dodać, że nie wszystkie tereny, na których trwają prace, należą do spółdzielni czy miasta. Zgodnie z nowelizacją ustawy o ochronie przyrody (tak zwaną lex Szyszko), właściciele prywatnych działek nie muszą nigdzie zgłaszać wycinki drzew i krzewów. Zabronione jest tylko wycinanie drzew pod działalność gospodarczą, w przypadku obszarów wpisanych do rejestru zabytków należy się skonsultować z konserwatorem zabytków.
       Nowelizacja ustawy, która weszła w życie 1 stycznia, wzbudza bardzo duże kontrowersje w całym kraju. Politycy zapowiedzieli kolejną zmianę przepisów, która ma ukrócić „wolną amerykankę” w tej kwestii. Na razie wiele drzew ma „chwilę oddechu”. Zgodnie z prawem między 1 marca a 15 października miejsca gniazdowania ptaków oraz te, które stanowią ich ostoję lub są miejscem żerowania, nie mogą być niszczone. Wycinka drzew - również na działkach osób prywatnych - nie jest wówczas możliwa bez specjalnego pozwolenia.
       Prosimy Czytelników o zgłaszanie do naszej redakcji przypadków wycinki drzew po 1 marca.
      

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Panie Redaktorze Malicki, a za aborcją to się podpisujesz oburącz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 27
  asdghbv(2017-03-02)
 • A kiedy będzie można strzelać do psów które zanieczyszczają trawnik przed moimi oknami? O właścicieli psów się nie pytam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  42 29
  JaśFasola(2017-03-02)
 • Ale o tym już było, w piątek. Po co powtarzacię to samo????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 9
  (2017-03-02)
 • a choinki wycięte w szczycie bloku 3c - Wiejska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 7
  plmplm(2017-03-02)
 • Przecież to topole a nie drzewa. Najpierw wszyscy jęczą jakie topole są ble, teraz jęczą że wycięli...moim zdaniem dobrze, że wycina sie taki chwast jak topola, ale pod warukiem nowej nasady np. dębów lub buków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  64 10
  qwertyq2er45(2017-03-02)
 • Jak PO rzadzilo to nic nie bylo kontrowersyjne, teraz wszystko jest :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 19
  ZdzichuMarynarz(2017-03-02)
 • topola to chwast w/g leśnictwa więc o co zgrzyt? nie będzie fruwać tyle pyłków bez sensy i to dobrze w/g mnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 10
  wyrywam.chwasty(2017-03-02)
 • Brzozy były w złym stanie?? ....co za bzdura...Tak zdrowych drzew dawno nie widziałam.Dziwne że topola leży do dzisiaj a brzozy zabrali dzień po wycince...jak mieszkańcy dzwonili do urzędu ze skargami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 14
  Miłośniczka drzew(2017-03-02)
 • ciekawi mnie tylko kto usunie pnie po wycinkach drzew. , uwazam, kto wziął kasę za grube ścięte drzewa to winien doprowadzić teren do pełnej kultury w tym i usunąć zniszczenia po wyrębie do umożliwienia powstania trawników z nowymi nasadzeniami Odnosnie parku Modrzewie i powstałymi tam nasadzeniami to polecam ten park opiece straży miejskiej gdyz obecnie jest to wybieg psów i nowe nasadzenia uschną
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 10
  mieszkaniecZAWADY(2017-03-02)
 • Wczoraj na Okulickiego piękne drzewko owocowe i choinki .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  Katarzyna 1111(2017-03-02)
 • człowiek to nie wiewiórka i bardziej potrzebne człowiekowi jest miejsce do parkowania samochodu którym wozi się dzieci i zakupy niż dziupla w spróchniałym drzewie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 24
  człowiektóryzeszedłzdrzewa(2017-03-02)
 • Brzozy były w złym stanie?? ....co za bzdura...Tak zdrowych drzew dawno nie widziałam.Dziwne że topola leży do dzisiaj a brzozy zabrali dzień po wycince...jak mieszkańcy dzwonili do urzędu ze skargami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 7
  Miłośniczka drzew(2017-03-02)
Reklama