Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

„Wieś z inicjatywą”

 
Elbląg, „Wieś z inicjatywą”

Starosta elbląski już po raz szósty ogłosił konkurs „Wieś z inicjatywą” – edycja 2016. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych wsi, które w 2015 roku dzięki własnej, społecznej pracy mieszkańców wiele zmieniły w swoich miejscowościach, promocja tych działań, a także promocja projektów zrealizowanych z inicjatywy społeczności lokalnej.

Do konkursu w roku bieżącym przystąpiło osiem wsi zgłoszonych przez sołtysów wspólnie z organizacjami pozarządowymi działającymi w tych wsiach lub samych sołtysów. Z gminy Młynary do konkursu zgłosiły się wsie: Karszewo, Sąpy i Nowe Monasterzysko, z gminy Elbląg - Gronowo Górne, z gminy Gronowo Elbląskie - Fiszewo, z gminy Tolkmicko - Suchacz, z gminy Rychliki - Dymnik i z gminy Pasłęk - Rejsyty. Komisja konkursowa dokonała wizytacji terenowej wszystkich miejscowości i wytypowała wsie, których inicjatywy miały szczególnie znaczenie dla lokalnej społeczności i w dużej mierze przyczyniły się do zmiany wizerunku miejscowości, pobudzenia aktywności, gotowości do realizacji kolejnych pomysłów oraz troski o dobro wspólne.
     Łącznie od 2011 roku tj. od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą” stanęło do rywalizacji 41 miejscowości tj. 25% wszystkich wsi sołeckich w powiecie elbląskim. Niektóre wsie rywalizowały prawie każdego roku ze swoimi inicjatywami, co spowodowało, że komisja konkursowa przeprowadziła łącznie 76 wizytacji wsi zgłoszonych do konkursu.
     W 2016 roku komisja konkursowa nie przyznała pierwszej nagrody, za to przyznała trzy nagrody za zajęcie trzeciego miejsca, jedną drugą nagrodę oraz dwa wyróżnienia.
     
     Wyróżnienie i nagrodę w wysokości 1 tys. zł otrzymały:
     Wieś Karszewo gm. Młynary
     Wyróżnienie zostało przyznane za społeczną budowę ogrodzenia placu zabaw „Biedronka” dla dzieci, budowę fitnessparku, realizację projektu „Rajski podwórzec – Noc Świętojańska”, udział w prezentacji dorobku kulturowego wsi na różnych imprezach i festynach oraz organizację imprez dla dzieci i osób starszych w Karszewie. Aktywnej działalności zespołu „Karszewianki” promującego wieś, gminę Młynary i Powiat Elbląski, w tym prezentację zespołu „Karszewianki” na jubileuszu Lasów Państwowych w Kadynach.
     
     Wieś Robity gm. Pasłęk

     Wyróżnienie zostało przyznane za budowę Chaty Biesiadnej – altany w części „pgr”, wykonanie chodnika, udział w Festynie Ekologicznym – III Pasłęcki dzień Recyklingu, organizację festynu rodzinnego „Pożegnanie wakacji” i innych spotkań zorganizowanych dla dzieci i osób dorosłych.
     
     III nagrodę w wysokości po 3 tys. zł otrzymały:
     Wieś Fiszewo gm. Gronowo Elbląskie
     Nagroda została przyznana za realizację projektu „Mieszkańcy Fiszewa dumni ze swojej historii” – przygotowanie ekspozycji ruin zabytkowego kościoła (pozyskanie środków na wykonanie zabezpieczeń ruin kościoła – zakup i montaż ozdobnych krat uniemożliwiających penetrowanie ruin, wykonanie pamiątkowej tablicy, postawienie kosza, ławki, stojaka na rowery, uporządkowanie terenu wokół kościoła), realizację projektu powrót do przeszłości – rewitalizacja parku w Fiszewie polegającego na uporządkowaniu parku, nasadzeniu kwiatów, zakupie ławek, organizację corocznych uroczystych Obchodów Święta Odzyskania Niepodległości z częścią artystyczną przy kościele, organizację I Fiszewskiego Biegu na Orientację „Orientuj się w Fiszewie” oraz pikniku rodzinnego pn. „STOP dopalaczom”.
     
     Wieś Nowe Monasterzysko gm. Młynary
     Nagroda została przyznana za kontynuację w 2015 r. popularyzacji wśród dzieci i młodzieży archeologii podczas badań drugiej krypty na dawnym cmentarzu ewangelickim z udziałem archeologów z Uniwersytetu Gdańskiego oraz prace związane z bieżącym porządkowaniem tego obiektu, realizację projektu „Sportowo aktywne dzieci i rodzice”. Projekt realizowany był z dotacją z programu „Wieś aktywna Warmii i Mazur” w okresie od kwietnia do października 2015 r. Mieszkańcy przystosowali fragment terenu przy świetlicy do funkcji małego wielofunkcyjnego boiska. Wykonali prace ziemne: niwelacje terenu, gmina dostarczyła piach, który został rozplanowany, zasiano i wyhodowano trawę. Teren zabezpieczono siatką „piłkołapką”. Jest to pierwszy teren sportowy we wsi. W ramach projektu zakupiono sprzęt sportowy i przeprowadzono zajęcia sportowe prowadzone przez trenerów Klubu Sportowego „Syrena” Młynary. Ponadto nagrodę przyznano za zagospodarowanie wolnego czasu przez „Grupę Aktywnych Kobiet” w Ferie zimowe 2015 zorganizowane dla dzieci i młodzieży z tej wsi i wsi sąsiednich. Przeprowadzono 8 form zajęć. Odbyło się 50 godzin zajęć, było 150 uczestników. Zajęcia prowadziło 10 osób – wolontariuszy, przepracowano 200 godzin, promocję wsi podczas Parafiady w parafii Błudowo oraz Festiwalu wsi tematycznych we Fromborku, zapewnienie „Otwartej świetlicy” dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, przez pełnienie przez wolontariuszy dyżurów w świetlicy i na boisku. W każdym tygodniu wakacji świetlica była dostępna dwa razy w tygodniu przez kilka godzin.
     
     Wieś Suchacz gm. Tolkmicko

     Nagroda została przyznana za organizację imprez „Noc Świętojańska nad zalewem Wiślanym” oraz „Na dobry początek wakacji”, zorganizowanie akcji obsadzania wsi krokusami, (5 000 szt.), organizację wigilii sołeckiej oraz bożonarodzeniowej zbiórki żywności, ustawienie dwóch tablic informacyjnych, utworzenie specjalnej zakładki informacyjnej „Sołectwo Suchacz” na portalu www.suchacz.eu, wykorzystywanie portalu społecznościowego FaceBook w celu integracji mieszkańców sołectwa, udział w ogólnopolskim konkursie „Sołectwo w sieci” na najlepszą stronę internetową i zdobycie 1. miejsca w województwie warmińsko – mazurskim, organizację warsztatów plastycznych i sprawnościowych dla dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych, organizację kursów językowych dla dzieci młodzieży. Organizację kiermaszy świątecznych z potrawami regionalnymi i ozdobami.
     
     II nagrodę w wysokości 5 tys. zł otrzymała:
     Wieś Sąpy gm. Młynary
     Nagroda została przyznana za realizację zajęć artystycznych w Sąpach w ramach projektu „Wiła wianki i Babia Dolina”, powstanie zagrody edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek”, wykonanie i montaż 21 drewnianych płaskorzeźb baby z numerami domów we wsi, wykonanie i montaż 8 tablic drewnianych z nazwami ulic i miejsc w Sąpach: takich jak park „Baby Jagi”, „Babolandia” itp., wykonanie i montaż witacza panoramicznego Sąp, powstanie i montaż drugiego witacza wioski tematycznej – rzeźba baby z napisem „Sąpy – Babia Dolina 2015”, powstanie i montaż drewnianej ławeczki z babą i dziadem, powstanie giga puzzli wioski tematycznej – w roli głównej baby oraz za aktywny udział w licznych festynach w tym Festynie Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur we Fromborku, za zajęcie I miejsca w konkursie gmin (sołectwo Sąpy) podczas jarmarku św. Bartłomieja w Pasłęku, realizację II Turnieju Rekreacyjno-Sportowego „W pogoni za Babim Latem”.
     
     Spotkanie z sołtysami, prezesami organizacji pozarządowych z wszystkich miejscowości uczestniczących w konkursie oraz wójtami i burmistrzami odbędzie się na sesji Rady Powiatu w Elblągu najprawdopodobniej pod koniec sierpnia, gdzie nastąpi uroczyste wręczenie dyplomów, nagród i wyróżnień.
     Wszystkim wsiom uczestniczącym w konkursie gratulujemy, życzymy sukcesów i pomysłów na realizację kolejnych projektów. Warto się dzielić z innymi swoją lokalną aktywnością i pomysłami, zarażać do działań i mieć satysfakcję z efektów wspólnej pracy. Zapraszamy wszystkie wsie powiatu elbląskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2017 roku.
Gabriela Effenberg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
Fronty lakierowane mdf biały połysk
Promocja RATY 0%
AMK-Zabudowa przedpokoju