Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Wizyta partnerów w ZSIŚiU

 
Elbląg, Wizyta partnerów w ZSIŚiU fot. nadesłana
Rek

Od 19 do 23 maja Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. Mikołaja Kopernika w Elblągu gościł partnerów Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół.

W projekcie Save – not Waste obok Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Usług w Elblągu uczestniczyły szkoły z Czech, Szwecji, Włoch i Cypru. W Elblągu spotkali się dobrzy znajomi, gdyż była to ostatnia wizyta uczestników projektu Save-not Waste, którego realizacja rozpoczęła się już w 2012 roku. Uczniowie szkół partnerskich mieszkali w domach swoich polskich kolegów. Projekt miał uzmysłowić młodym ludziom, że różnice językowe i kulturowe są zaletami, że wszyscy stanowią część społeczności europejskiej.
     Głównym celem wizyty w Elblągu były wspólne obchody Dnia Unii Europejskiej. Jednym z punktów obchodów były prezentacje multimedialne dotyczącą krajów oraz współpracy uczestniczących w projekcie szkół z państwami Europy. Uczniowie przygotowali na spotkanie prezentacje w języku angielskim. Językiem tym posługiwano się podczas realizacji całego projektu. Miało to uświadomić uczniom, jak ważne jest posługiwanie się przynajmniej jednym wspólnym językiem.
     Element rywalizacji zapewnił uczniom quiz wiedzy o Unii Europejskiej, w którym konkurowały czteroosobowe zespoły z Polski, Włoch, Czech, Cypru i Szwecji. Najlepsza okazała się drużyna gospodarzy.
     Obchodom Dnia Unii Europejskiej w ramach projektu towarzyszyła też dobra zabawa. Uczestnicy spotkania zaprezentowali swoim zagranicznym kolegom najpopularniejsze w ich krajach tańce, gry i zabawy. Każdy mógł spróbować swych sił w tradycyjnym tańcu czeskim, skokach w gumę lub w popularnej na Cyprze grze „w kapelusznika”.
     Projekt Save-not Waste miał również promować postawy ekologiczne, życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Uczniowie partnerskich szkół przez dwa lata badali, jak kiedyś przechowywano żywność, przyglądali się starym sposobom konserwacji żywności w ich krajach oraz poznawali tradycje przechowywania żywności w krajach partnerskich. Młodzież dowiedziała się, jak dbać o zasoby naturalne, nie tworząc zbyt wielu odpadów. Poznała różne sposoby minimalizowania marnotrawstwa. Spotkanie w Elblągu było doskonałą okazją do podsumowania wszystkich działań ekologicznych.

 

Spotkania w ZSIŚiU służyło także wymianie kulturowej. W ramach tzw. "globalnej wioski" wszystkie kraje uczestniczące w projekcie przygotowały stoły pełne tradycyjnych potraw, lokalnych smakołyków. Uczniowie poznali dzięki temu regionalne potrawy wszystkich krajów partnerskich. Goście z Cypru, Czech, Szwecji i Włoch mogli spróbować także zupy borowikowej z łazankami, pierożków z makiem w czasie specjalnego pokazu tradycyjnych dań z regionu Warmii i Mazur.
     Wizyta partnerska to nie tylko wymiana prezentacji, dyskusje na tematy edukacyjne. W programie spotkania nie zabrakło także wycieczek. Podczas tych kilku majowych dni goście z czterech krajów europejskich odwiedzili m.in. Muzeum Stutthof w Sztutowie i Muzeum Zamkowe w Malborku. Droga Królewska w Gdańsku poprowadziła ich śladami polskiej historii m.in. do Muzeum Wnętrz Mieszczańskich w Domu Uphagena. Na mapie zwiedzania znalazł się także Plac Solidarności, gdzie wznoszą się trzy krzyże upamiętniające poległych stoczniowców. Rejs galeonem do półwyspu Westerplatte przypomniał naszym partnerom nie tylko wydarzenia związane z rokiem 1939, ale także przybliżył tradycje Gdańska jako miasta portowego.
     Spotkanie w Elblągu było ostatnim w ramach projektu Save – not Waste. Program tworzą ludzie z różnych zakątków Europy, którzy potrafią świetnie się dogadać i dobrze bawić. Po tych dwóch wspólnych latach dziś śmiało możemy powiedzieć, że mamy przyjaciół w Szwecji, Czechach, Włoszech i na Cyprze.

Magdalena Goryszewska, koordynator projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Ubezpieczenia OC i AC
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM