Sobota 20-10-2018, imieniny Jana, Ireny
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bezpieczeństwo przede wszystkim Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wspólny świat zabawy

 
Elbląg, Wspólny świat zabawy fot. nadesłane
Rek

Przedszkole nr 26, jako pierwsze w Elblągu, włączyło się w realizację systematycznych działań innowacyjnych na rzecz dzieci z autyzmem. 12 czerwca miało miejsce spotkanie integracyjne przedszkolaków pod hasłem „Nasz mały wspólny świat zabawy”.

Innowacja organizacyjno - metodyczna pt. „Chcę być wśród was - model pomocy dla dzieci autystycznych w nabywaniu umiejętności społecznych” autorstwa Joanny Hanke – Bednarskiej i Małgorzaty Urbańskiej była realizowana we współpracy Przedszkola nr 26 i Przedszkola Specjalnego nr 1. Zakładała wprowadzenie osoby asystenta, który poprzez trening zachowań społecznych ułatwi dziecku autystycznemu integrację z rówieśnikami i umożliwi utrwalanie zdobytych umiejętności w warunkach integracyjnych oraz miała na celu przezwyciężenie lęku przed odmiennością i akceptowanie przez rówieśników zachowań specyficznych dla dzieci
     z autyzmem. Stanowiła więc także pewien rodzaj „lekcji tolerancji” i wzajemnego zrozumienia.
     Wtorkowa uroczystość miała charakter prezentacji zdobytych umiejętności, w której brały udział dzieci oraz ich rodzice z obu przedszkoli. W programie były m.in. występy przedszkolaków, tańce oraz biesiada rodzinna. Rolę asystenta dziecka autystycznego podczas wspólnych występów i zabaw pełniły nauczycielki z przedszkola specjalnego: Anna Pietruszyńska oraz Małgorzata Urbańska.
     Przebywanie dziecka autystycznego w dużej grupie rówieśniczej jest szalenie trudne, zwłaszcza w początkowej fazie. W celu ułatwienia trudnej drogi wejścia w grupę, dziecko autystyczne potrzebuje wsparcia, którym może być osoba asystenta. Rolą asystenta jest też czuwanie nad zachowaniami społecznie akceptowanymi, a więc niwelowanie zachowań niepożądanych, które w znacznym stopniu zakłócają proces edukacji. Asystowanie dziecku autystycznemu na terenie przedszkola masowego stwarza wiele możliwości treningu ważnych umiejętności, które pomagają mu zaistnieć w środowisku zdrowych rówieśników.
     Przedszkole nr 26, jako pierwsze przedszkole ogólnodostępne w Elblągu, włączyło się w realizację systematycznych działań innowacyjnych na rzecz dzieci z autyzmem. Anna Dulczewska, dyrektor przedszkola nr 26, podjęła się trudnego zadania i stworzyła warunki do tego, aby można było doskonalić umiejętności dzieci z udziałem asystenta w warunkach integracyjnych. Zajęcia organizowane przez nauczycielki Bożenę Grzymowicz oraz Marię Poterę stworzyły bazę dla treningu zachowań społecznych w warunkach prawdziwie integracyjnych, które pozwoliły dzieciom autystycznym otworzyć się i zaufać innym.
     Po niemal rocznej terapii dają się zaobserwować wymierne efekty pracy, dlatego planuje się kontynuowanie działań na rzecz dziecka autystycznego w następnym roku szkolnym.
     Autorzy innowacji składają gorące podziękowania Joannie Żbikowskiej, starszemu wizytatorowi Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu, za merytoryczną pomoc podczas realizacji działań.

Przedszkole Specjalne Nr 1, oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Dziękuję Paniom, Dzieciom i Rodzicom z Przedszkola Nr 26 za pomoc w realizacji innowacji. Jesteście wspaniali. Paniom, Dzieciom i Rodzicom z Przedszkola Nr 1 dziękuję za współpracę. Oby więcęj takich działań miało miejsce w naszym mieście.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Pani Ania(2012-06-15)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Seat
Ubezpieczenia OC i AC
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM