UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Wszechobecny nepotyzm ponad podziałami – czy również w Elblągu? (opinia)

 
Elbląg, Wszechobecny nepotyzm ponad podziałami – czy również w Elblągu? (opinia)
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Z kłamstwa uczyniono istotę porządku w państwie, z arogancji sferę fałszywej dumy a hipokryzja ocierająca się o cynizm staje się obłudnym narzędziem politycznym idei równych szans – pisze Stefan Rembelski w felietonie przesłanym do naszej redakcji.

Andrzej Mogielnicki ponad 30 lat temu napisał „myślisz może, że więcej coś znaczysz, bo masz rozum, dwie ręce i chęć, twoje miejsce na Ziemi tłumaczy, zaliczona matura na pięć, są tacy to nie żart, dla których jesteś wart – mniej niż zero”. Historia zatoczyła koło i praktyki znane z głębokiego PRL-u stały się praktyką obecnych „elit politycznych” spod wszystkich szyldów politycznych. Opinii publicznej znana jest sprawa syna premiera Donalda Tuska, który bez wiedzy ojca znalazł lukratywną posadę w firmie Port Lotniczy Gdańsk, a po godzinach pod pseudonimem Józef Bąk doradzał firmie OLT Ekspres. Prawa strona była tym bardzo zbulwersowana, aż do czasu kiedy się okazało, że syn ministra koordynatora służb specjalnych w rządzie PiS-u Mariusza Kamińskiego, również bez wiedzy ojca dostał pracę doradcy w biurze regionalnym MFW za bagatela ok. 150 tys. dolarów rocznie. Chwilę później światło dzienne ujrzała informacja, że również syn pani prezes trybunału konstytucyjnego i ambasadora Polski w Niemczech, objął stanowisko dyrektora do spraw kontaktów z klientami kluczowymi w PZU. Można by jeszcze wyliczać kolejne przykłady dzieci prominentów partii władzy, awansowanych na stanowiska, do których normalni ludzie dochodzą latami ciężkiej pracy. Ale nie o to chodzi - rzecz w tym, że z dnia na dzień następuje diametralna zmiana narracji PiS-u dotycząca nepotyzmu, który niszczy życie publiczne w Polsce. Otóż rzecznik rządu nie widzi już nic złego w tym, że dzieci prominentnych polityków obejmują wysokie stanowiska w spółkach skarbu państwa i instytucjach rządowych. Dlaczego? Bo dzieci polityków są zdolne, dobrze wykształcone i gdzieś muszą pracować. Zatem jest to również stanowisko prezesa Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego.
      
       Arogancja, hipokryzja i pogarda nie ma barw partyjnych.
       Czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy poprzednią koalicją PO-PSL a obecną koalicją Zjednoczonej Prawicy w parciu na przysłowiowe koryto dla synów, córek, szwagrów i znajomych działaczy partyjnych? Czas pokazuje, że nie ma żadnej, bo to jest ta sama szajka, która do perfekcji opanowała wyborczy bajer. Z kłamstwa uczyniono istotę porządku w państwie, z arogancji sferę fałszywej dumy a hipokryzja ocierająca się o cynizm staje się obłudnym narzędziem politycznym idei równych szans. Dzieci prostych ludzi, równie dobrze a może nawet lepiej wykształceni, pracowici, ambitni, może mniej kochający Polską niż słuchacze toruńskiego radia ale kochający, muszą się realizować na emigracji, bo w ojczyźnie ścieżki awansu zostały zarezerwowane dla rodzin działaczy partyjnych. Bo dla tych, na których głosujecie, mówią wam po wyborach, że znaczycie mniej niż zero.
       Na konferencji PiS w Jachrance, prezes Jarosław Kaczyński bez zmrużenia oka próbuje udowodnić wyższość PiS-u nad PO, co oznacza, że albo jest już otoczony kordonem sanitarnym i nie wie, co jego szare eminencje robią, albo świadomie przemilcza niewygodne fakty tak samo, jak to robił premier Donald Tusk, zamiatając aferę hazardową pod dywan, co jego otoczenie odczytało jako przyzwolenie na branie całymi garściami. Tak oto takimi postawami, politycy plują nam wszystkim w twarz, zgodnie z doktryną ciemny lud to kupi. I nie ma znaczenia, że legnie w gruzach wiele pozytywnych i bardzo potrzebnych Polsce zbiorów aktywności w takich dziedzinach życia społeczno - państwowego jak polityka historyczna, godnościowa, umacniania wspólnoty narodowej czy też dbałość dochody skarbu państwa i strategiczne obszary gospodarki narodowej. Te aktywności muszą trwać więcej niż jedną kadencję, by zaistniały na trwałe w świadomości obecnego pokolenia i były odporne na różne zakamuflowane formy niszczenia państwowości polskiej płynące już niemal oficjalnie z Berlina. Nie wolno przedkładać chciejstwa w stylu TKM nad dobro Polski. Dla obywateli jedynym czytelnym sygnałem czystości i szczerości intencji prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest usunięcie dzieciarni ze stanowisk w spółkach skarbu państwa i instytucji podległych rządowi. Ten sam los powinien spotkać ich politycznych promotorów, by innym w przyszłości takie pomysły nawet przez myśl nie przeszły. Najlepszym papierkiem lakmusowym wiarygodności rządzących byłoby uchwalenie ustawy anty sitwowej która od ponad roku leży w zamrażarce sejmowej PiS-u.
      
       Ryba psuje się od głowy - również w Elblągu.
       Na naszym lokalnym podwórku jest niemal lustrzane odbicie tego, co się dzieje w stolicy. Jeśli się przyjrzeć spółkom państwowym i instytucjom rządowym, to kogo tam znajdziemy w radach nadzorczych i zarządach? Czyż nie są to rodziny posłów i senatorów. Elblążanie doskonale wiedza kto, gdzie i z czyjego nadania zajmuje etat czy stanowisko - i w większości są to nominacje bez procedury konkursowej prowadzonej publicznie. Nawet jeśli proforma taką procedurę się uruchamia, to i tak wszyscy wiedzą z góry kto ją wygra. Wystarczy tylko sprawdzić listę darczyńców, którzy wpłacali na kampanie wyborcze. Tak się dzieje po każdych wyborach. Czy tak będzie w Elblągu i tym razem – nic nie wskazuje by miało być inaczej. Trwałość sitw powoduje, że wydają się one zwykłym ludziom czymś tak nieuchronnym i niezmiennym jak zjawiska przyrodnicze. Tylko nasza aktywność może sprawić, że nie koniecznie tak musi być.
      
Stefan Rembelski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Panie Rembelski, po aferze hazardowej, to akurat głowy posypały się gęsto, bez żadnej zwłoki i na bardzo wysokich szczeblach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 9
  znaffca(2018-12-08)
 • powiat elbląski i jednostki podległe to jedno wielkie kumoterstwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 3
  (2018-12-08)
 • Ta ryba smierdzi ! Gra jest taka, aby sobie jak najwiecej w kieszenie nabic, ta fortuna nie bedzie sie toczyc bez przerwy ! Po nas chocby potop. .. (. .. przekopiemy to Was zaleje, sami chcieliście )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  CT(2018-12-09)
 • Układy układziki i mafijne struktury !!! Ale czy tak zawsze musi być??? Czy znajdzie się w końcu ktoś, kto zrobi z PRL-skim układem porządek???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 2
  (2018-12-09)
 • Panie Rembelski trzeba było autentycznie a nie fikcyjnie zaangażować się we własną kampanię wyborczą i zrobić własne porządki. Teraz siedź Pan za piecem i pochlipuj nad złym światem ale nie marudź już publicznie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 8
  gumiś(2018-12-09)
 • Jakby Pan został Prezydentem to coś by się zmieniło? Przychodzi kumpel: Stefan roboty dla syna szukam i co?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21 0
  07zgłośsie(2018-12-09)
 • RobertKoliński W sumie całkiem słuszne uwagi - poza paranoicznymi głupotami o "zakamuflowanych formach niszczenia państwowości polskiej płynących już niemal oficjalnie z Berlina", które nadają się raczej na zjazd rodzin toruńskich, albo miesięcznicę, to ma pan Rembelski dużo racji. Szkoda tylko, że zamiast nazywać rzeczy wprost i wskazywać tych nepotycznych nominatów i nominatki z nazwiska i stanowiska, to ogranicza się do ogólników - w ten sposób dalej nic się nie zmieni i w dalszym ciągu PO-PiSowo-PSLowsko-SLDowska sitwa będzie kręciła tym skorumpowanym bagnem i śmiała się ludziom w twarz. Może trzeba by stworzyć taką społeczną listę korupcyjnych nominatów/ek i podawać do publicznej wiadomości mieszkańców, bo jak widać organy nadzorcze publiczne są w stanie kompletnego rozkładu i nie działają.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  RobertKoliński(2018-12-09)
 • Won z PIS i PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 5
  (2018-12-09)
 • Panie Stefanie, wyczuwam zazdrosny skowyt w tym felietonie po przegranych wyborach. Czyżby miał Pan żal, że nigdzie syna nie może Pan wcisnąć?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 5
  kolega(2018-12-09)
 • Wartosc tego paliwa to 250 bln euro, czyli biliiard zlotych polskich. Dlatego z taka bezwzglednoscia Niemcy, przy tajnym, ale oczywistym wspoludziale polskich elit wladzy, daza do przejecia kosztem polskiego spoleczenstwa tego najwiekszego biznesu w Europie. Geotermia polska ma podobna wartosc!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 3
  (2018-12-10)
 • Tylko gaz ziemny z węgla kamiennego!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2018-12-10)
 • ENERGA KOGENERACJA piękny przykład
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  jansitwa(2018-12-10)
Reklama