Piątek 19-10-2018, imieniny Jana, Pawła
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrzyni Parkowania Mistrzyni Parkowania

Wszyscy chrześcijanie są braćmi

Elbląg, Wszyscy chrześcijanie są braćmi Przy jednym ołtarzu stanęli duchowni różnych Kościołów (fot. www.alterna.vel.pl)

Wczoraj (18 stycznia) w kościele pw. św. Pawła odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przy ołtarzu razem stanęli duchowni różnych Kościołów.

18 stycznia rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Po raz pierwszy inicjatywa ta pojawiła się w roku 1908, a jej inicjatorem był ks. Paul Wattson. Tydzień ów obchodzony jest między dawnym wspomnieniem św. Piotra (które przypadało na 18 dzień stycznia) a dniem, kiedy wspominamy nawrócenie św. Pawła (25 stycznia). Mottem tegorocznej modlitwy jest Słowo z księgi proroka Ezechiela: „Aby byli jedno w Twoim ręku".
     Na terenie Diecezji Elbląskiej wspólne modlitwy chrześcijan odbywają się już od 14 lat. Ich animatorem jest Elbląskie Forum Inicjatyw Ekumenicznych, które tworzą duchowni wszystkich wyznań chrześcijańskich posługujący na naszych terenach.
     - Tegoroczne spotkania ekumeniczne zaczęły się jeszcze przed Tygodniem Modlitw, bowiem najpierw duchowni spotkali się na spotkaniu organizacyjnym, połączonym z piękną Wigilią, którą zorganizował pastor prezbiter Wojciech Gajewski ze wspólnoty zielonoświątkowej z Fromborka – przypomina o. Mateusz Stachowski, franciszkanin. - Wówczas ustalono szczegóły dotyczące wspólnych modlitw.
     Pierwszym akcentem wspólnego modlenia się o jedność był ekumeniczny wieczór kolęd, który odbył się w zborze zielonoświątkowym w Elblągu (ul. Sienkiewicza 3a), którego gospodarzem był pastor prezbiter Witold Kantorek.
     Tydzień Ekumeniczny rozpoczął się w niedzielę (18 stycznia) w kościele pw. św. Pawła przy ul. Obrońców Pokoju. Gospodarze, czyli ojcowie franciszkanie zaprosili duchownych i wiernych wszystkich wyznań chrześcijańskich, które przebywają na terenie Elbląga i okolic.
     Liturgii przewodniczył ks. Marek Karczewski, diecezjalny referent do spraw ekumenizmu. Oprócz ks. Marka, który reprezentował Kościół rzymskokatolicki, na wspólną modlitwę przybyli: ks. Marek Antonowicz (Kościół prawosławny), ks. proboszcz Marcin Pilch (Kościół ewangelicko-augsburski), pastor Dariusz Zuber (Kościół ewangelicko-metodystyczny), pastor Jarosław Korzeniowski (Kościół chrześcijan baptystów), pastor prezbiter Witold Kantorek oraz pastor prezbiter Wojciech Gajewski (Kościół zielonoświątkowy) i pastor Dawid Berdowski (Kościół Nazarejczyka - metodystyczny).
     Kolejne spotkanie w ramach Tygodnia Ekumenicznego odbędzie się 20 stycznia w Elbląskim Seminarium oraz 23 stycznia w Mikołajkach Nadmorskich (zaprasza Kościół Ewangelicko-Augsburski) o godz. 18.

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW BIZNES
Domena .pl